ללא צנזורה: סדרת צילומים של מועדוני חשפנות וסצינת הדאנסהול בג'מייקה

כשהצלם איוואר וויגאן התחיל לתעד את סצינת מועדוני החשפנות בג'מייקה, הוא רצה להימנע מתמונות סטריאוטיפיות, מציצניות, שפשוט הציגו נשים כאובייקטים לקהל צמא.

מלבד זאת, פרויקט הצילומים שלו – שזכה לשם "אהבה צעירה", אשר לוכד את סצינת החשפנות ומוזיקת הדאנסהול (ז'אנר של מוזיקת פופ ג'מייקני) על האי הקריבי – קרה באופן טבעי למדי. רוב האנשים המוצגים בתצלומים הם חברים טובים שלו שהוא פגש כאשר התיישב על האי.

"יש לי מערכת יחסים ארוכה עם המדינה", אומר וויגאן, שנולד בסקוטלנד וגדל בלונדון אבל מסתובב בג'מייקה כבר שנתיים. "אני תמיד מצלם, לא משנה היכן אני נמצא ולכן זה פשוט קרה בצורה טבעית. הרחוב הג'מייקני ותרבויות הדאנסהול הן כר פורה לרעיונות. אני אוהב תרבויות צעירות במצב של מעבר. הן מרגשות אותי".

 

 

 

 

"בקהילות הסגורות המיניות היא לא בגדר טאבו", הוא ממשיך. "היא פשוט שם כל הזמן. ריקוד בעל אופי מיני הוא חלק גדול מתרבות הנוער, ומכאן המוסיקה Dancehall ("אולם הריקודים"). יש תחרויות "מלכת ה- Dancehall" בהן הבנות מתחרות על פרס כספי מי מבצעת את הריקוד הכי בוטה וסקסי. ברוב מסיבות Dancehall יהיה "רקדניות modellers"- אלו הן בנות מקומיות שנכנסות למסיבה בחינם בתנאי שהן לובשות ביקיני.

"כשהריקוד הוא כל כך מפורש, מתקיים קו דק בין מי באמת חשפנית ומי לא", הוא מוסיף, "במסיבות האחרונות שהייתי בהן נערות באו בלי חולצות בכלל או עם חולצת רשת שלא מסתירה דבר, כך שהמעבר מלהשתתף במסיבה בשביל הכיף או עבור תשלום הוא נזיל מאוד. יש מועדוני חשפנות בכל עיר ג'מייקנית, ובתוך סצינות המוסיקה והבידור של דאנסהול זה בהחלט מקובל להיפגש ולהתרועע שם".

 

 

וויגאן בחר לא לצלם מועדונים עם רקדניות זרות שמעניקות "שירותים בתשלום" לאנשי עסקים ותיירים. "אלה לא ממש מעניינים אותי ומעולם לא עניינו", הוא מסביר. אני מבלה את הזמן שלי עם החברים שלי באיזורים היותר מפוקפקים של העיר כי שם מתקיימת הסצינה המקומית של Dancehall והיא זו שהביאה אותי לכאן".

 

 

 

 

התגובות לפרויקט שלו היו חיוביות בסך הכל. "אני מראה לאנשים כאן את התמונות כל הזמן והם אוהבים אותן. אף אחד שצילמתי לא "התפרסם" לפני כן, אז כולם קצת נרגשים מזה. עבור רוב הג'מייקנים לקבל אשרה לחו"ל זו משימה בלתי אפשרית ולרבים אין בכלל את ההזדמנות לצאת מפה. לתמונות יש חיי נצח המשתרעים מעבר לאילוצים הפיזיים ולכן סדרה כזו מעניקה נוכחות מתמשכת לרבים שאחרת אולי לא היו מיוצגים לעולם".

 

 

אבל למרות הכוונות הטובות ביותר שלו, בואו לא ניתמם, לעבוד בתעשיית המין בג'מייקה עשוי להיות לא פשוט בלשון המעטה. קואליצית עובדות המין של ג'מייקה פועלת כרגע במישורים רבים, כולל בתוך התעשייה עצמה, מתמודדת עם סוחרי מין ואלימות מצד לקוחות והמשטרה ונלחמת בהדרה חברתית וכלכלית. ובעוד חשפנות היא "נורמלית לחלוטין" או לפחות מקובלת בתרבות האורבנית של בני הנוער היא לא מקובלת בכלל על ידי מרבית החברה הג'מייקנית.

 

 

 

 

"המעמד הבינוני בג'מייקה מסורתי מאוד ויש אלמנט גדול של אמונה נוצרית", אומר ויגאן, "יש יותר כנסיות פר מטר מרובע כאן מכל מדינה אחרת בעולם והם לא ממש פתוחים לקבל עובדים ועובדות בתעשיית המין". הוא עצמו לא רואה בחשפנות משהו לא מוסרי ולטענתו, מעולם לא הרגיש כאילו הנשים נלכדו או נוצלו או שנכפה עליהן דבר מה.

 

 

"עבדתי עם רקדנים בארה"ב ובג'מייקה בשני הפרויקטים האחרונים שלי ופגשתי מאות חשפניות. מעולם לא פגשתי אישה שאמרה שהם הרגישה חייבת לעשות את זה. רבות מהן נהנות מהריקוד ומוצאות אותו מעצים וממלא.