האמהות של ארגון אפס הפרדה מסמנות מטרה חדשה ? מלווה בלילה לכל יולדת

לאחר שבתי החולים בארץ הפנימו שאפס הפרדה זה לא "טרנד" אלא מציאות בה בוחרות יותר ויותר אמהות שמבינות כי זה הדבר הנכון בריאותית עבורן ועבור תינוקן, יותר ויותר בתי חולים אפשרו ליולדות לא להיפרד מתינוקן ואפילו שינו את האופן בו הם מבצעים ניתוחים קיסריים כך שלא יפרידו בין אם לתינוק לאחר הלידה, ארגון האימהות של אפס הפרדה לא נח לרגע ומסמן מטרה חדשה –  מלווה בלילה לכל יולדת.

 

כך שינו 4 אמהות את המציאות של

יולדות בישראל

מסתבר שאף פעם לא מאוחר מדי למהפכה: כך שינו 4 אמהות את המציאות של מאות יולדות בישראל ואת יחס בתי החולים כלפיהן

לכתבה המלאה

בואו נתעמק רגע במחשבה, אנחנו נושאות את התינוקות שלנו 9 חודשים, מוקפות במשפחה, חברים, הצירים מגיעים, אנחנו ניגשות ללדת מלוות בבני הזוג שלנו ובתומכי הלידה שלנו, עוברות מסע שמפלח את הגוף שלנו ובסופו יוצאים חיים אל העולם.הגוף שלנו עובר טלטלה וצריך מנוחה.התינוק שלנו צריך טיפול מסור, חום, אהבה והיענות מידית לצרכים. והרבה נשים רוצות שהתינוק שלהן יטופל לידן בלילה בעזרת המלווה שלהן.

ואז מגיע הרגע שנגמרו שעות הביקור – לילה. אבא, אמנם הרגע נהפכת להיות אבא אבל לך הביתה לישון, אמא את צריכה לנוח כנסי לחדר שלך, ואם בחרת באפס הפרדה או ביות מלא תלמדי להסתדר לבד, או שתיכנסי לנוח ותשאירי לנו את התינוק לטיפול בתינוקייה. וזהו. היולדת מצופה להישאר בחדר שלה לבד לנוח למרות שהיא מלאה באדרנלין שהגוף שיחרר אחרי הלידה כדי שתוכל לטפל בתינוק שלה. לילה, והמערכת רוצה פה שקט

חשוב לנו להעיר את תשומת הלב של ציבור היולדות וההורים – לא צריך להשאיר אישה שהרגע ילדה לבד בלילה.זכותה של כל יולדת על פי חוק למלווה בכל שעות האשפוז שלה בבית החולים!

 

חוק הגנת זכויות החולה מקנה לכל חולה מאושפז מלווה מטעמו בעת טיפולים רפואיים. לעיתים, אנו היולדות נזקקות לטיפול רפואי באמצע הלילה, לטיפול מהאחיות, לעזרה, ומגיע לנו מלווה שישהה אתנו בלילה. גם לתינוק/ת שלנו יש זכות בחוק למלווה מטעמם, גם הוא מאושפז וגם לו מגיע מלווה לכל שעות האשפוז. ומגיע לו את אמא שלו.

רוני בארי, קולנוענית ובעלת משרד פרסום ואחת האימהות בארגון אפס הפרדה מסבירה:
"כשמשאירים אישה שהרגע ילדה או עברה ניתוח קיסרי, לבד בלילה, ולא מתירים לה מלווה איך היא תטפל בתינוק שלה שהרגע ילדה כשהיא מעוניינת בכך? איך היא תטפל בעצמה? למה היא צריכה לבחור בין השניים?

איך מצפים ממנה לדדות לתינוקייה להניק? או לחילופין לקום מהמיטה ולהביא את התינוק מהעריסה?? היא הרגע ילדה תינוק אל העולם."

למעשה, מתקיימת אפליה מאוד קשה, מאחר ובמחלקות האחרות באותו בית חולים שבו בוחרות נשים ללדת – במחלקת ילדים, במחלקת טראומה, בפנימית, מותר לכל החולות והחולים המאושפזים מלווה בלילה. אז למה לא לאישה שילדה?

"כיום בן זוג שנשאר בלילה במחלקת יולדות נראה רעיון חדשני, אבל חשוב לזכור שלפני כמה שנים בן זוג בתוך חדר הלידה היה מצב דמיוני, וכיום לא יעלה על הדעת שאישה תלד ללא ליווי, כך שגם עניין המלווה בלילה יהפוך לנורמה עם הזמן", מסבירה אליענה עובדיה, מדריכת הנקה. "הוא הופך להכרח כאשר המציאות היא שהתינוקות נשארים עם אימהותיהם ולא שוהים בתינוקייה. במקרים אלה האמא צריכה עזרה. גם בלילה".

מלווה בלילה הוא לא עניין של מותרות ליולדת, זהו עניין בטיחותי ממדרגה ראשונה שחשוב לבריאות האם והתינוק. בייחוד כשהמספרים בבתי החולים הם אחות אחת על 10 יולדות. ויש לא מעט עדויות על אימהות שכמעט נרדמו עם התינוק בידיים.

"מה עם האבא? אין לו רגשות וצרכים? הוא לא ההורה של הילד הזה? מדוע היא מכריחה את ההורים הטריים הללו להתמודד עם כאלה קשיים?  למה לא לתמוך? לאפשר למלווה מטעם האם ללון אתה בלילה בבית החולים, לעזור לה בטיפול בתינוק, להעצים אותה, ולהראות לה שהיא יכולה, שהיא יכולה לטפל במסירות בתינוק שלה ולנוח בלי לוותר אחד על השני? או על הילד או על המנוחה", מסבירה בארי.

"חשוב שבית החולים יפעל לחלק את היולדות בין החדרים כך שיולדות שרוצות את בן זוגן איתן בחדר בלילה ישהו בנפרד מיולדות שזה מפריע להן, וחשוב שהגברים שנשארים במחלקה יבינו את המקום הרגיש שבו הם נמצאים, יתחשבו בפרטיות של היולדות האחרות ושישמרו על השקט". כך עפ"י עובדיה. "וזה לא דורש הרבה,  רק כיסא נפתח/ כורסא ליד המיטה. המלווה של היולדת בא/ה לעשות תפקיד – וזה לעזור לה בלילה ולא ללון בבית מלון. זה לא דורש מהמערכת עוד כסף או כוח אדם רק הבנה של צרכי היולדות והפגנת אנושיות".
 

בארץ מסרבים להבין את מה שבעולם כבר הפנימו

בבתי חולים רבים בארץ הנוהל הרשמי הוא שאסור למלווה להישאר בלילה, אך בפועל חלקם כן מאפשרים בשטח ומעלימים עין, יש בתי חולים שמאפשרים רק למלווה אישה (אמא, דולה, חברה וכו')בבני ציון, כרמל, סורוקה, קפלן – מאפשרים רק מלווה אישה. בלניאדו, איכילוב, אסף הרופא, תל השומר, עין כרם, העמק– בשטח מאפשרים גם וגם (גם כזה לא הנוהל). במאיר במחלקות הישנות ובפוריה לא מאפשרים בכלל.

לא לכל הנשים יש מלווה זמין ללון איתן, אבל ברגע שבתי החולים יכניסו את זה כנוהל, ברגע שזה יהיה הסטנדרט, יתחילו לקום ארגונים של אמהות עבור אמהות, כמו שקרה כבר כמה פעמים בקבוצת אמהות של אפס הפרדה שנשים התנדבו להגיע ללוות יולדות בבית החולים.

בעולם הבינו כבר מזמן את מה שאנחנו עוד לא הפנמנו.  ואם תהיתם, במדינות אחרות מתאפשר ליולדות לקבל לווי בלילה.

 חשוב לזכור שהתינוקות שאנחנו מביאים לעולם מושפעים מאופן הלידה, הם מושפעים מהשעות הראשונות שלהם ואם הופרדו מאימם, והאמהות מושפעות מהימים הראשונים מאוד.

רוצים ללמוד עוד על אפס הפרדה? כנסו לקבוצת ההורים של אפס הפרדה בפייסבוק 

תגובות (0)
הוסף תגובה