פרויקט יופי של אמא: נשים אחרי לידה מול העדשה

זה מדהים לראות כמה לחץ מופעל על נשים ועד כמה הגןף שלהן תמיד נמצא תחת זכוכית מגדלת, גם כאשר הן זה עתה עברו את אחת החוויות המאתגרות ביותר של חייהן.

מסלבריטאיות אחרי לידה שאיכשהו נראות כאילו יצאו מקטלוג, דרך מכוני כושר ומאמנים שנשבעים "להחזיר אותך לתלם" ועד הרשימה האינסופית של מוצרים המבטיחים להעלים את סימני המתיחה שנוצרו במהלך ההיריון, הלחץ על נשים לא להיראות כאילו הן ילדו הרגע תינוק – כאשר באמת יש להן דברים חשובים יותר לטפל בהם עכשיו- הוא מגיפה.

שתי צלמות ביקשו להניח בצד את הלחץ הזה וללכוד בעדשת המצלמה את גופן של אמהות בסדרת דיוקנאות אינטימיים של נשים וילדיהן.

הצלמות איימי וג'נה הובס מאלברטה, קנדה, מציגות את הפרויקט "יופי של אמא". בפוסט הסבר על הפרויקט בפייסבוק כתבו: "חוגגות את המותניים הרחבים האלה שהולידו תינוקות, את הצלקות שנותרו מאחור, את הבלאי על הגוף והנפש שלנו שאנחנו נושאות עמנו מדי יום מהמסע הזה שאנחנו מכנות אמהות. חוגגות לאחר לידה, אמהות ויופי אמיתי, יופי של אמא".

איימי סיפרה שהרעיון לפרויקט הגיע לאחר שהבחינה כי יותר ויותר אמהות בוחרות להיעדר מתצלומים משפחתיים חדשים לאחר הלידה. לאחר שדגמה כמות גדולה מאוד של תמונות משפחתיות, היא שמה לב לנטייה של אמהות טריות לא להיכלל בתמונה.

"זה שבר את לבנו לראות שאמהות מסירות את עצמן בעקביות וביעילות מהנרטיב החזותי של המשפחה שלהן, בין אם במכוון ובין אם לאו. הן פשוט לא שם. לא רוצות להצטלם, לא רוצות שיתעדו אותן בגוף הזה".

רבות מהתמונות שהועלו לפייסבוק במסגרת הפרויקט כוללות גם ציטוטים מראיונות שביצעו הצלמות  עם הנשים. מרביתן דיברו על התקוות שיש להן לגבי ילדיהן. לחלק מהנשים היו ילדים גדולים יותר, שכן המטרה העיקרית של הצלמות היתה לחגוג אמהות ונשיות ללא חרטה, ללא קשר לגיל הילדים.

קאי, בת 31, שצולמה עם בנה, סיפרה להם שהיא הרגישה חשופה בהתחלה כשראתה את התמונה שלה בתחתונים בלבד, כשהילד שלה מתרפק על זרועותיה. יחד עם זאת, ברגע שהיא התמקדה בבנה, חוסר הביטחון שלה, לדבריה, פשוט נעלם.

"התמקדתי בבני, ידיו הקטנות נאחזות בי, רגליו משוכות סביב מותני והעיניים האלה מביטות אלי. לא היה לו אכפת איך אני נראית או שהבטן שלי בולטת, הוא פשוט היה מאושר מהעובדה שאני שם".

אמהותדימוי גוףהריון ולידהצילום