למה ניהול עסק קטן לעתים יותר מורכב מניהול עסק גדול?

ניהול עסק קטן עלול להיות קשה לא פחות (ולעיתים הרבה יותר) מניהול עסק גדול – הסיכון האישי, הקושי בספיגת תנודות עסקיות, היכולת של ספק בודד או לקוח בודד להפיל את העסק וכמובן – העדר הנהלה רחבה וסביבה עסקית תומכת – כל אלה הופכים את המשימה לאתגרית במיוחד. לכל אלה יש להוסיף שבדרך כלל עסקים קטנים מוגדרים כעוסקים מורשים, וגם אם הפכו להיות חברות בע"מ, עדיין בחלק גדול מן המקרים הבעלים חתום על ערבות אישית מול בנקים להחזר אשראי. לבעלי עסקים קטנים אין הנהלה רחבה עליה ניתן להאציל סמכויות, אין אפשרות לצאת לחופשות בראש נקי ושקט, אין הפרדה ממשית בין שעות עבודה לשעות מנוחה ומשפחה.

 

עוד באון לייף:

 

על פי נתונים שפורסמו בעבר רק 22% מהעצמאים הרשומים בביטוח הלאומי הן נשים. קשה להיות בעל עסק בישראל, יותר קשה להיות בעלת עסק ועוד יותר קשה אם את בעלת עסק צעירה. בין הגילאים 20-35 נשים רבות הופכות להיות אמהות. עצמאיות אינן יכולות להוריד הילוך בחודשי ההיריון, כי אז תיפגע ההכנסה הקובעת לפיה יקבלו את מענק הלידה, אם הן ממשיכות לתפעל את העסק על מנת שלא לאבד לקוחות במהלך חופשת הלידה זכויותיהן עלולות להישלל, ועל הפחתת שעות עבודה בגין שעת הנקה בכלל אין על מה לדבר.

 

לנשים בכלל, ולנשים צעירות בפרט, קשיים ייחודיים בהקמה ובניהול של עסקים. אחת מן הסדנאות הפופולריות שלנו עוסקת ב"הכנת העסק ל(חופשת) לידה" . יחד עם זאת, הקשיים העומדים בפני בעלות עסקים הינם ברובם דומים לאלה של בעלי העסקים כולם: כיצד לתעדף ("קמתי בבוקר, עבדתי כל היום ולא הספקתי כלום"), איך לנהל סיכונים, איך לתכנן, איך להתמודד עם עונתיות, עם ניהול עובדים, עם החשש לשחרר ולהוציא עבודה לגורמים חיצוניים.

 

ובכל זאת 50% מן העסקים המתקבלים לליווי בקרן-שמש הם בבעלות ובהובלה של נשים. קרן-שמש הינה מלכ"ר מיסודה של קרן אדמונד י' ספרא. הייעוד שלנו לסייע לבעלי עסקים צעירים בתחילת הדרך בו לאפשר להם לרכוש ניסיון ניהולי , וזאת אנחנו עושים בעיקר באמצעות הצמדת ליווי של מנטורים מתנדבים, וגם דרך היכרויות עם בעלי עסקים צעירים אחרים אתם ניתן להתייעץ בנושאים שונים (תוכנית "יזם עוזר ליזם"), יועצים מקצועיים , סדנאות וימי עיון.

 

מתוך הכרה והוקרה לבעלי העסקים ולבעלות העסקים הקטנים אנו עורכים מידי שנה מידי שנה אנו עורכים את תחרות "יזם השנה" במסגרתה אנו בוחרים ארבעה  עסקים  צעירים ומבטיחים בארבע קטגוריות שונות, ולזוכים בכל קטגוריה מעניקים פרס בשווי 10,000 ?. בשנים קודמות זכו במקומות ראשונים נשים מעוררות השראה: חוי ארנפלד, שהקימה עסק המסייע לנשים חרדיות לרכוש השכלה גבוהה ותארים מוכרים  ממוסדות כלליים בכיתות נפרדות מגדרית,  באדר אלפראונה עאמר– עורכת הדין הראשונה ברהט וכיום מנהלת משרד עו"ד מוביל, תוך כדי פעילות חברתית ענפה, מעיין דרעי שהחלה את דרכה בייצור פסטות במטבח ביתי וכיום מנהלת מפעל המספק לרשתות מזון מובילות ולבתי מלון, הילה וחני זכאים שיחד עם אחיהן הראל הקימו אחת מן המסעדות המצליחות בתל אביב, כמעט ללא הון התחלתי ובהרבה עבודה קשה ועוד נשים רבות חזקות, יצירתיות ומרשימות.

  

זוהי השנה ה-11 לתחרות יזם השנה, במסגרתה ייבחרו עשרה מועמדות ומועמדים סופיים ב-4 קטגוריות: (1) הצלחה עסקית בה נבחנים פרמטרים פיננסיים, חדירה לשוק ואופק צמחיה, (2) תרומה לחברה בה מתמודדים עסקים המשלבים ראייה חברתית בחזון העסקי, (3) מסע אישי בה מצדיעה קרן שמש ליזמים שנדרשו לצלוח אתגרים קשים במיוחד ולהתמודד עם קשיים ייחודיים בנקודת המוצא (4) וחביב הקהל. מתוך 10 היזמים ייבחרו 4 הזוכים הסופיים.

 

באירוע באה לידי ביטוי הרוח הקהילתית  והתמיכה ההדדית של חברי הארגון. משתתפים בו יזמים ותיקים וחדשים, מנטורים, שותפים, נציגי התורמים וחברים.

 

אני קוראת לכן נשים צעירות, יזמיות, אשר הקמתן עסק ואתן מתפרנסות ממנו, להגיש מועמדות לקרן שמש באתר שלנו ולקבל את התמיכה העסקית והמקצועית מאתנו, ואולי גם אתן תהיינה בין הזוכים בתחרות של יזם השנה – בשנה הבאה!

 

הכותבת הינה מיכל אבן חן, מנכ"ל קרן שמש לעידוד יזמים צעירים.

הזוכים בתואר יזם השנה לשנת 2017 יוכרזו באירוע השנתי שיערך ביום שישי 16/6/17, במרכז הירידים בתל אביב. 

תגובות (0)
הוסף תגובה