הבחירות להסתדרות: הגיע הזמן לשים סוף לעבריינות הבחירות בישראל

?שלי יחימוביץ הבכיינית? כך הגיב מטה ניסנקורן-עיני להחלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב אמש, לעצור את ספירת הקולות בבחירות להסתדרות, לבקשתה של יחימוביץ.

 

החלטת כבוד השופט איתן אורנשטיין אינה החלטה שגרתית. למעשה מדובר בהחלטה משפטית פורצת דרך ויוצאת מן הכלל הנהוג בישראל. הכלל הוא שזיוף קולות הבחירות נתפס כעבירה לא ?רצינית?, בשעה שעבירות בחירות צריכות להיות מסווגות כעבירה על ביטחון המדינה עם עונשים של 10 שנות מאסר לפחות. שערוריית זיוף הבחירות בהסתדרות מחייבת את כולנו כאזרחים, להפנים פעם אחת ולתמיד שהליך בחירות בישראל כלל לא דמוקרטי, אלא רק נחזה כדמוקרטי.

 

סרטו של מרטין סקורסזה, כנופיות ניו יורק(Gangs of New York) , עוסק במלחמת כנופיות בעיר ניו יורק בשנת 1863ומתאר מאבק פוליטי בבחירות לשריף של ניו יורק. ראש הכנופיה שאנן ובוטח בעצמו לכל אורך הקמפיין, ומסביר לאחד הפעילים שמה שקורה ברחוב בתקופת הבחירות ממש לא מעניין אותו, מה שחשוב הוא ?מי סופר את הקולות?.

?עבריינות בחירות? זו הפכה למציאות קבועה בישראל.

 

מאחורי הקלעים, המציאות הישראלית בשנת 2017 לא באמת שונה מקרבות כנופיות של לפני 300 שנה, רק החומר ממנו עשויות תיבות הקלפי השתנה.

 

 

כמו אז, כך גם היום,  תוצאות הבחירות בישראל נקבעות הרחק מהקלפיות-זאת יודעים מנהלי מטות בחירות מקצוענים- ומי שמוביל את תיבות הקלפי למתחם ספירת הקולות הוא ששולט בתוצאות הבחירות. מי שמנהל פיזית את יום הבחירות הוא שיכריע מה תוצאות ההצבעה- לא הבוחרים. וזה נכון לא רק בהסתדרות, אלא בבחירות לכנסת, לרשויות המקומיות ולוועד השכונה.

 

בדיקה פשוטה מגלה כי ניהול יום הבחירות בישראל כבר מזמן לא מבוצע בידי מתנדבים תומכים של מועמד זה או אחר, אלא בידי חברות פרטיות שהתמחותן העסקית היא בהתמקדות בניהול יום הבחירות עצמו. תשלום לחברות אלו הפך להוצאה הכספית המרכזית בכל מטה בחירות.

 

את מה שעשו לשלי יחימוביץ כבר חוויתי על בשרי בשנת 2003 כשהתמודדתי על ראשות העיר ירושלים. מי שמחזיק את משרד הפנים (ש?ס -יריביי הפוליטיים אז) שלט במנגנון יום הבחירות. הקלפיות נפתחו בשבע וחצי בבוקר ואז החלו לזרום למטה שלנו טלפונים היסטריים מעשרות המשקיפים שלי שפוזרו בקלפיות ברחבי ירושלים:? אין פתקים שלנו בכלל באף קלפי!!!?. פנינו בבהלה לשופטת דליה דורנר שהייתה יו?ר ועדת הבחירות, אבל עד השעה שתיים בצהרי יום הבחירות היא לא חזרה אלינו וכשחזרה אמרה לנו 😕 עכשיו זה סודר ויש פתקים אבל אין מה לעשות אי אפשר לבטל את יום הבחירות?.

 

בסרטו של סקורסזה, ראש הכנופיה דואג להטות את ההצבעה באמצעות איום על המצביעים והבאתם להצביע מספר פעמים עבורו. כתוצאה מכך, זוכה ביתרון הגדול משמעותית ממספר הקולות בעיר כולה ומוכרז כשריף החדש של ניו יורק. אם לשלי יחימוביץ יש שכל ואומץ, עליה להילחם בכל הכח והמשאבים כדי לוודא שהבחירות יתקיימו מחדש והקלפיות ישמרו ויספרו בפיקוח משטרתי צמוד. תם עידן הכנופיות בניו יוק ובישראל.

תגובות (0)
הוסף תגובה