מלניה טראמפ: לא הבובה על חוט שחשבתם שהיא

"בעלי עבד מאוד קשה במסע הזה", אמרה השבוע מלניה טראמפ, עם סיומו של המסע הבינלאומי הראשון של בעלה דונאלד טראמפ, "ואני מאוד גאה בו". מלניה אכן נראתה, לראשונה אולי במסע כולו, מרוצה כמעט מהמעמד, נינוחה מעט, ואפילו שמחה באמת: היא הרי סופסוף חוזרת הביתה והכוונה, כמובן, לא לבית הלבן.

עם סיומו של המסע שב טראמפ לוושינגטון, ואילו מלניה טראמפ, כידוע, שבה למגדלי טראמפ בניו יורק, רגע אחרי שאחזה בידיה של אשת הנשיא, נחמה ריבלין, בתמונות בלתי נשכחות, ודחתה בשאט נפש את יד בעלה, להמשיך בחייה הנפרדים לצדו. חיים שהיא מקיימת בעיקר עם עצמה, כסמל התלוי על יד הנשיא אך הרחק ממנו, לצד בנם המשותף, מי שזכה כמוה לקיתונות של בוז, זלזול והפצת שמועות ברשת, ולו בשם החיבור המשפחתי לטראמפ.

מפגש בלתי נשכח. נחמה ריבלין ומלניה טראמפ

למרות התדמית שנוצרה לה במדיה עד כה, של עזר-כנגדו בובתית, רגעים מאותו מסע בינלאומי, ומאורך כל דרכם המשותפת של מלניה והבעלים הבלתי אהוב שלה, חושפים צד חדש ומסקרן שלה, כמי שאולי לראשונה יכולה לנצל את מעמדה החדש כגברת הראשונה, ולהפעיל לחץ נגדי נגד האורנג גוטנג הכתום והגדול, בכבודו ובעצמו. הדבר ניכר מהרעש העולמי סביב כל פעם שבחרה שלא לאחוז בידו או להשתחרר ממנה במסע האחרון, וממבטי הספק תיעוב ספק גועל ששלחה לכיוונו, במסגרת האובססיה האדירה שפיתחה המדיה העולמית, לניתוח המימיקות והג'סטות של הגברת הראשונה.

אך אם קודם לנשיאותו יכול היה טראמפ לתפוס את מלניה בפוסי, להשליכה מכל המדרגות ולהחליפה ב"מודל חדש" בקלות, הרי שעכשיו, גבירותיי ורבותיי, מלניה מחזיקה את טראמפ בביצים. ונראה שהפתיל שלה הולך ומתקצר עם הזמן. כעת אולי תספיק מילה אחת, התהפכות אחת, פליטת פה אחת או תנועה שלא במקום – ומעמדו הפוליטי המעורער ממילא, יהפוך לעיי חורבות, בידי מי שנתפסה עם תחילת הקמפיין של טראמפ כגולד דיגרית, וזכתה לזלזול כמעין אישה-להשכרה-מקטלוג בנוסח עדות מזרח אירופה.

הגברת הראשונה טראמפ

ילידת 1970, טראמפ נולדה בסלובניה שנחשבה אז לחלק מיוגוסלביה, תחת השם מלניה קנאוס. בת לאם מעצבת אופנה ואב סוכן מכירות, בגיל 16 פצחה בקריירת דוגמנות מקומית, שהביאו אותה תוך זמן קצת להיות מיוצגת על ידי סוכנות איטלקית. היא למדה קצת באקדמיה, אך לא השלימה את לימודי העיצוב והחקלאות. במקום זאת דיגמנה בפריז ומילאנו, עד שעברה לשחק בליגה של הגדולים – עולם האופנה הניו יורקי, שם תפגוש ברבות הימים את מי שיהפוך לבעלה ולאחד הגברים המתועבים באמריקה.

 

מה אומרת שפת הגוף של הזוג טראמפ על הקשר ביניהם?

אחרי שמיליונים צפו בטקס ההשבעה לנשיאות של דונלד טראמפ, התיישבו לא מעט מן המיליונים הללו לנתח את הקשר בין הנשיא הטרי לרעייתו שנראה, איך לומר? מתוח למדי

לכתבה המלאה

 

טראמפ ומלניה איחדו מותגים לראשונה כשנפגשו באירוע נוצץ ב-1998, שנים רבות לאחר שהפכה לשם דבר בזכות עצמה, בין היתר בזכות תמונות עירום בהן לקחה חלק כש"הייתה צעירה וצריכה את הכסף", כמו שאומרים. ב-2005 נישא הזוג, שלו רק ילד אחד משותף, שהצטרף לצאצאיו של טראמפ מנשים קודמות, וטראמפ צוטט כאומר: "מלניה הוכיחה שהיא יכולה להיות האישה שמאחוריי. אנחנו יחד 5 שנים, והחמש שנים הללו, לא משנה מאיזו סיבה, היו המצליחות ביותר שלי. אני חייב להניח שיש לה קשר לזה".

אך הגברת הראשונה של הנשיא ה-45 עלתה לראשונה בעצמה לכותרות באופן ממשי וגלובלי רק עם פרוץ הקמפיין חסר הסיכוי, או לפחות כך חשבו כולם, של בעלה. מלניה ליוותה במה שנראה כלית ברירה לאורך הדרך, ותרמה לביזאריות הקמפיין שלו עם רגעים כמו הנאום המועתק של מישל אובמה, אותו נשאה בחוסר רצון מובהק לעיני כל.

מלניה הוכיחה שהיא יכולה להיות האישה מאחוריי. מלניה ודונלד טראמפ

סביר להניח שמלניה לא ידעה שהיא חוזרת מילה במילה על דברי הגברת אובמה, באותה המידה שסביר להניח שטראמפ כן. אז מה הייתה מטרת המהלך? רק אלוהים יודע, אבל הוא היה אחד השלבים הראשונים שאישרו את הדה-לגיטימציה הציבורית והתקשורתית, והעליהום הגס, להם זכתה מלניה בימיה הראשונים בקמפיין, כמשת"פית של מי שנתפס כמקבילה האנושית לברקזיט עד עצם היום הזה. כאילו העתיקה את השורות בעצמה.

עזבו את מלניה בשקט

מאז שנבחר, ולאור קבלת הקהל התקשורתית העוקצנית לה זכתה בתחילת הדרך, שומרת רעיית הנשיא טראמפ על פרופיל נמוך יחסית, נמוך כמה שאפשר מראש מגדל יוקרה במנהטן, כמובן. מבדידותו המזהירה של מגדל השן, נראים חייה של מלניה נוצצים הרבה פחות, ובודדים הרבה יותר. קייט אימבך, כתבת TheStar, צילמה כ-500 תמונות של מלאניה בין השנים 2012-2015, בהן איכלסה את אותה דירת פאר ברום המגדלים.

בניתוח הארוך והמרתק שמבצעת אימבך, ניתן לראות חזרה רפטיטיבית על צילומי נוף מהמגדל, שכמעט אינם משתנים למעט שעת היום ומזג האוויר. התמונות חסרות אופי, חוזרות על עצמן, משקפות את הריחוק הפיזי והמנטלי של טראמפ מהכל, את הבידוד הרב שלה. "היא רפונזל ללא נסיך וללא שיער, נעולה במגדל מרצונה שלה, ומתענגת על השבי הצפוי והחוזר על עצמו בו היא מצויה", מסכמת אימבך.

לא רוצה להעביר את הילד מבית הספר. מלניה ודונלד טראמפ עם בנם, בארון

החיים הבודדים במגדל יוצאי דופן ביותר מצורה אחת. מלניה טראמפ היא מהמקרים הבודדים בהיסטוריה האמריקאית, בהם בוחרת רעייה שלא לעבור עם בעלה הנבחר לנשיא, למעון הלבן המפואר והאיקוני. הסיבה הרשמית – חוסר הרצון לתלוש את בנם המשותף, בארון, מסביבתו ובית הספר שלו. אבל בינינו, הרבה ילדים ואמהות כבר עברו דירה עם אבא בגלל ג'וב חדש, בטח כשהמשרה היא בחדר הסגלגל. אפילו כסיבה רשמית, היא לא מספיק משכנעת.

יש כאן אם כך בחירה מודעת, ויוצאת דופן, המסמנת אולי כי מראש למלניה היה יותר כוח ומשקל במשק הבית הטראמפי, ממה שטעינו כולנו לחשוב. כוח זה, כך נראה, הלך וצבר תאוצה בחודשים המעטים לנשיאותו המקרטעת, בעוד דמותה זוכה אט אט ליותר סימפטיה ואמפטיה ציבורית.

ארצות הבריתדונלד טראמפמלניה טראמפ