המיזמים שכל יולדת צריכה להכיר

תשעה חודשים את מתכוננת לרגע הזה, הוא מגיע ואיתו מגיע גם תינוק קטן. אחרי כמה ימים או שבוע לכל המאוחר, את מוצאת את עצמך איתו לבד. בהתחלה זה נפלא, הוא קטנצ'יק כזה והוא שלך, אבל מהר מאוד מתחילות להן הבעיות. פתאום הוא בוכה ללא הרף ואת לא מבינה למה, או שההנקה לא מסתדרת ואין מי שתייעץ או תעזור. ישנם ימים שאת רק רוצה רגע לנוח מהמסע הזה שעברת בחודשים האחרונים שהסתיים בלידה, או לכל הפחות להצליח ללכת לשירותים לבד ולא להרגיש חרדה. וכך, אחרי שאחרון האורחים עוזב את הדלת, ולרוב גם האבא (אם הוא בתמונה) נאלץ לחזור לשגרת העבודה, האופוריה רבות נגמרת ואת נשארת לבד, בודדה.

בעבר, כאשר חיו חיים שבטיים, האם החדשה לא הייתה צריכה להתמודד עם חוסר הידע והבדידות שלה לבד, היא הייתה מלווה בקבוצת נשים רב-דורית שייעצו, תמכו ונתנו יד כשהיא הייתה זקוקה למנוחה. כיום, העולם המודרני ניתק את עצמו מחיי השבט ולכן ברוב המקרים אחרי הלידה, האם הטרייה נשארת לבדה. לנשים בעולם שלנו כמעט ואין את הפריבילגיה לנוח לאחר הלידה ולטפל בעצמן, הן עסוקות בהישרדות ובניסיון לענות על צרכיו של תינוק קטנטן שזקוק להן כל כך.

נשים רבות הבינו את חשיבותו של השבט הנשי גם מההיבט של הדאגה לתינוק, אך אולי אפילו יותר מההיבט של הדאגה לאישה שרק הרגע ילדה. והמושג הזה, "השבט הנשי", חוזר וצובר תאוצה בשנים האחרונות, בזכות נשים רבות שחוו את רגעי הבדידות והתסכול האלו והחליטו שאולי כדאי שנלמד מאבותינו, או יותר נכון מאימהותנו. הן הבינו את חשיבות הסביבה הנשית לאחר הלידה, המאפשרת לאם להתאושש מהלידה, להתפנות לגדל את התינוק החדש שלה ולספק לה הרבה ליווי ותמיכה.

את חייבת לדאוג גם לעצמך
אחרי לידה הגוף נחלש ובמציאות שלנו כאשר האמא נמצאת לבד בבית עם התינוק שלה, לרוב אין לה פנאי לאכול ועל אחת כמה וכמה לבשל. דבר שמוביל נשים רבות להסתמך על אוכל קנוי במקרה הטוב, או על שקית חטיפים במקרה הרע. על מנת לאפשר להן ליהנות מתזונה בריאה ומזינה שכל כך חשובה להן בשלב זה של חייהן, הוקם לו פרויקט "סירי לידה". לפרויקט פריסה רחבה במקומות רבים בארץ ומטרתו לספק ליולדת הטריה אוכל חם ומזין הנועד לחזק אותה, במתכונת קבועה ומסודרת. לרוב מדובר על חודש שלם בו מסופק ליולדת אוכל מבושל שבישלו נשות הקהילה פעמיים בשבוע, אך זה משתנה בין ישוב אחד למשנהו. הפרויקט המקסים הזה נועד לענות על צרכיה של היולדת ומשפחתה, לאפשר לה להתחזק אחרי הלידה ולהתמקד בטיפול בתינוק החדש שלה.

גם כשאת אמא, את צריכה את אמא
כאשר תינוק חדש נולד, גם אנחנו נולדות כאימהות. למרות קיומו של האינסטינקט האימהי שאמור להיות טבוע בכולנו, לפעמים רובנו נשארות חסרות אונים מול העולל הקטן. "אמא'לה-אמא'לה" נולד מתוך צורך של נשים רבות בתמיכה אימהית שהייתה כל כך חסרה להן לאחר הלידה, על מנת לעזור לאימהות הצעירות להתמודד עם הדברים הקטנים ביום יום של גידול התינוק. במסגרת הפרויקט מלוות אימהות וותיקות את האימהות הצעירות, עוזרות, מייעצות, מכוונות ומאפשרות להן להיכנס לתפקיד החדש של חייהן. בין אם מדובר בדבר פשוט כמו ללמד איך להחליף חיתול, הכוונה מול גורמים רפואיים ואחרים, או אפילו לשמש לפעמים כזוג ידיים נוסף, האמא הוותיקה עומדת לרשות האמא החדשה בהתאם לצרכים וליכולות של השתיים ומשמשת כמעין "אמא בהשאלה".

איזה מזל שהמציאו את האינטרנט
מאפיין נוסף של השבט הנשי המודרני בא לידי ביטוי בקבוצות הפייסבוק והווטסאפ, המאפשרות לנשים לקיים שבט נשי שיעמוד לצידן במרחב הווירטואלי. אז נכון שהאינטרנט לא באמת יכול להחליף את המרחב הממשי, אבל קבוצות אלו מאפשרות לנשים לאחר לידה לקבל תמיכה מנשים שנמצאות, או שהיו במצב דומה לשלהן. האפשרות לשאול שאלה, להתייעץ או לשמוע סיפורים שנשמעים בדיוק כמו מה שאת עוברת, יכולה לעזור לאימהות הצעירות להתמודד יותר בקלות ולהתעודד מהידיעה שהן לא לבד.

שבט נשים גם יחד
כיום קיימים לא מעט מקומות אליהם נשים מגיעות לאחר לידה, על מנת להיפגש עם אימהות טריות כמוהן, לנוח, להתייעץ ולהיעזר. מקומות אלו הוקמו על מנת לתת מקום לחוויית השבטיות הזו. חלקם פתוחים כל ימות השבוע וערוכים לילדים גדולים יותר, חלקם מתמקדים בייעוץ הנקה, ליווי הורים או עיסוי לאם ולתינוק. בחלק מהמקומות גם תקבלו ארוחה במהלך הביקור וכמובן שידאגו לקטנטנים שלכן בזמן שאתן מתפנקות, גם אם זה לזמן קצר. חוץ ממקומות שכאלה, ישנם מקומות פחות "ממוסדים" שמהווים התארגנות של מספר אימהות (ולפעמים גם אבות) שבסך הכל רוצות לבלות את הבוקר ביחד.

הנה כמה מהמקומות הפופולריים:

הבית של ג'ולי

הבית של ג'ולי ממוקם בביתה של ג'ולי שור ביפו, הוא פתוח יומיים בשבוע לכלל האימהות (ימים שני ורביעי) ויום נוסף (שלישי) לייעוץ הנקה פרטני. בבית תוכלו לקבל מעקב וליווי  הנקה למי שזקוקה, הכוונה ועזרה בדברים הנוגעים לאימהות החדשה, שקילה ועוד, והכל בליווי נשנושים בריאים וארוחת צהריים עשירה.

הלול של נילי

הלול של נילי, בניהולה של נילי אגמון, ממוקם בקדימה ומשלב בין בית פתוח לתינוקות וילדים בגילאי 0-4 במשך שלושה ימים בשבוע (ימי ראשון, שלישי וחמישי), וייעוץ ומעקב על הנקה (ימי רביעי). הלול מאפשר לאימהות להיפגש עם אימהות אחרות, להתפנק בארוחת בוקר מפנקת ובעיקר לנוח ולהירגע.

מאמוש

מאמוש ממוקם בעין שריד ומנוהל על ידי גילי לוזון. הוא פתוח שלושה ימים בשבוע כגן עם אמא או אבא (ראשון, שלישי וחמישי). במקום קיימים גם חוגי יוגה לכל המשפחה, סדנאות והפעלות נוספות. בנוסף המקום מאפשר להורים ולקטנטנים להיפגש, ליהנות וגם לנוח.

 כל היוזמות הללו ויוזמות דומות נוספות, נועדו להקל אפילו במעט על התפקיד העצום הזה, להיות אמא צעירה בעולם גדול ומבלבל. השבט הנשי נועד לחזק את האישה שילדה, לאפשר לה להתמיד במשכב הלידה שלה, לתת את כל כולה לתינוק הקטן שתלוי בה ובנוסף לכל, לחזק את הקשר המיוחד הזה שבין אמא לתינוק שהרגע נולד.