עור הפנים: הגורמים המזיקים שלא ידעתן עליהם

כולנו מכירות את ההשפעות המזיקות של השמש על העור. אנחנו נזהרות מחשיפה מוגברת לקרינה ויודעות לחפש את ה-SPF בכשאנחנו אות לרכוש מוצרי טיפוח. רק מעטות, 12% למעשה על פי מחקר שנערך לאחרונה בישראל, מודעות להשפעות ההרסניות של זיהום האוויר על עורנו.

 

תהליך העיור המואץ בעשורים האחרונים הביא לחשיפה מוגברת של כולנו לזיהום, ובהתאם גם התחלואה עלתה. בזיהום הכוונה לא רק לערפיח המוכר, אלא למכלול גורמים מזיקים שמקורם בעשן טבק  וסיגריות, חומרי ניקוי, חומרי הסקה, מזגנים, חומרי הדברה וריסוס, תחנות כוח, מפעלי תעשייה וכלי רכב.  אנחנו רגילים לחשוב שהזיהום חודר לגוף דרך מערכת הנשימה, אבל הזיהום בא במגע קודם כל עם העור.

 

היום אנחנו בקהילה המדעית מתחילים להבין יותר ויותר את הנזקים של מגע הזיהום עם העור.  בטווח המיידי, המגע מביא לשיבוש תפקוד העור ופגיעה ביכולת ההגנה שלו על הגוף. המזהמים עלולים להגיב עם ביו-מולקולות בעור, בעיקר עם חלבונים, חומצות שומן ודנ"א, ותגובות אלה מובילות להיווצרות נזק חמצוני ולתהליכי דלקת. הנזקים הביולוגיים המצטברים לאורך השנים מעודדים הזדקנות מוקדמת של העור, על תסמיניה השונים (קמטים, יתר פיגמנטציה, איבוד לחות וגמישות העור), ולעיתים גם מופיעות הפרעות נוספות בעור בהן יובש קיצוני, רגישות יתר, אקזמה, אלרגיה ופריחה, אקנה ואף סרטני עור.

 

כיום, הסברה ההולכת וגוברת בקרב המדענים היא שיש צורך בהגנה יעילה של העור כנגד המזהמים, מפני שלא מדובר רק על נזקים ופגיעה במראה החיצוני של העור ויופיו, אלא גם על סכנות לנזק לאיברים פנימיים. בשל חשיבות העור כקו הגנה ראשוני במלחמה מול החשיפה לזיהום, ישנם לאחרונה יותר ויותר מחקרים מדעיים המנסים לבחון את דרך השפעתו של הזיהום על העור, את התחלואות הישירות והעקיפות הנגזרות מהזיהום ואת המנגנונים המעורבים בתגובת הגוף לזיהום.  

 

ההבנה כי הזיהום משתנה ותלוי בגורמי הסביבה מביאה לאסטרטגיה טיפולית חדשה שבבסיסה נעוצה היכולת לרכוש הגנה סלקטיבית של התכשיר כנגד טווח נרחב של מזהמים. בין השאר נעשה שימוש  בקומפלקס של חומרים פעילים  המתבססים על הגנה מכאנית וביולוגית של העור. יישום אסטרטגיה טיפולית חדשנית עשוי לסייע להגברת יכולת ההגנה מחשיפה לזיהום המודרני שיכול להשתנות בהתאם לאזור הגיאוגרפי, זמני החשיפה במשך היום,  עונות השנה  ומזג האוויר.

תגובות (0)
הוסף תגובה