אבי גבאי מתחייב על מינוי 40% נשים לממשלה הבאה. אבל כמה הוא באמת שולט בסוגיות מגדריות?

כשבוע לפני הפריימריז במפלגת העבודה, עשה אבי גבאי, אחד משמונת המועמדים לתפקיד היו"ר ומי שהסקרים מנבאים כי יעלה לסיבוב השני, מהלך פשוט אך מפתיע. הוא ביקש להתראיין על נושאים מגדריים. ועדיין, השיחה עם גבאי המחישה עד כמה קול הזעקה שמרימות נשים בישראל, כן, אפילו בתקופה האחרונה לא נקלט מי יודעת מה במערכת הפוליטית.

 

מטה הבחירות של גבאי שוכן בבניין תעשייתי ברחוב המסגר, הוא בן שני חדרים והומה צעירות וצעירים שמנסחים פוסטים נוקבים בז'רגון רדיקלי הכל כלול – תחבורה ציבורית בשבת, לגליזציה של מריחואנה וגם המונח "תרבות אונס'.

 

"נשים מהוות כ50% מאוכלוסיית המדינה", מצהיר גבאי במרפקים שעונים על שולחן מאסיבי, "ברצוני לדבר לקהלים חשובים על נושאים חשובים בעיני ולייצר שיח עם כמה שיותר מגזרים".

 

גבאי מגיע לפוליטיקה מלב ליבו של המגזר העסקי. ההקדמה הקלאסית לגבי דמותו חייבת לכלול את המידע כי גדל במעברה בירושלים להורים עולים, למד בגימנסיה רחביה האליטיסטית, סיים תואר בכלכלה ומנהל עסקים, עבד במשרד האוצר ובהמשך מילא במשך שנים תפקידים בכירים בחברות בזק ובזק בין-לאומי. לבסוף, כיהן כמנכ"ל בזק והתעשר מרגעי הפרטת החברה. מרגע שסיים את תפקידו בשנת 2013  הפך תוך זמן קצר לאישיות פוליטית ראויה ביותר לאמון הציבור. הוא הקים את מפלגת "כולנו" עם משה כחלון וכיהן כשר להגנת איכות הסביבה בממשלה הנוכחית, הוא לא רק יזם את חוק השקיות, אלא פעל להעברת מיכל האמוניה מחיפה לנגב ובעיקר התנהל בצורה חריפה ועזה כנגד מתווה הגז. הוא התפטר מהממשלה בעקבות מינוי של אביגדור ליברמן לשר הביטחון תחת משה יעלון.

 

"כשהקמנו את מפלגת "כולנו" החלטנו על ייצוג של 50% לנשים. כמעט ולא ראיינתי גברים אז לרשימת המפלגה. ממש עשינו אפליה הפוכה. לעומת זאת, בממשלה ישבו שתי נשים מתוך 20 שרים", אומר גבאי וממהר להבטיח שידאג לקדם נשים כאשר יהיה ראש ממשלה (מה שיקרה במידה ואכן יגבר על מועמדים כמו אראל מרגלית שדווקא יכול לתבל את השמאל בגישה אורן חזנית, יעלה לסיבוב השני של הפריימריז, ינצח, יבחר להרכיב קואליציה בבחירות הכלליות בישראל וגם יצליח בכך). "אני אדאג ליצור מצב שיש בו הבטחת ייצוג לנשים", הוא מישיר מבט נוקב.

 

כמה?

"לפחות 40 אחוז".

 

אתה לוקח בחשבון גם מגוון של נשים?

"למה הכוונה?"

 

יוצאות אתיופיה, מזרחיות, נשים שהן לא ילידות הארץ.

"חלק מזה יושג באמצעות הבטחת ייצוג פריפריאלית לאזורים."

 

כן, אבל גם בפריפריות יש אליטות.

"אם נתעדף אחרת נזכה במגוון אנושי. קל יותר להתחיל כאיש ציבור בתל אביב ולהגיע לכנסת. אנחנו צריכים להעדיף את מי שעשו מסלולים אחרים".

 

זה משהו שעשית כמנכ”ל בזק?

"תמיד פעלתי לאיזון בין סביבת העבודה לחיים המשפחתיים. אני מחליט על יום אחד שבו אני מסיים מוקדם ודורש מכל העובדים לבחור גם יום כזה. כבר ב-2005 קבעתי את העובדה הזאת בבזק. אחר כך עשיתי את זה בבזק בין לאומי ולאחרונה גם במשרד להגנת הסביבה. בסופו של דבר לכולנו יש גם משפחה וסביבת עבודה עם יום קצר אחד מקלה יותר על נשים. נקטתי גם בשיטה של קידומים פנימיים שמשרתת נשים. בדרך כלל כי הכי קל זה להביא את החבר מהצבא שיהיה מנהל. מלבד זאת, מיניתי נשים לתפקידים עד כמה שהדבר התאפשר בחברה כמו בזק שהיא מקום שאנשים מתפתחים בה דרך העולם הטכני-הנדסי".

 

 

ציינת במצע החברתי-כלכלי שלך את הצורך לקדם חרדים, ערבים ונשים בתוך עולם ההייטק. ציינת עכשיו את מספר הנשים המועט בבזק שזה אפילו לא הייטק, אבל ישנן נשים שלומדות מקצועות טכניים. מגמות החשמל ברשת החינוך 'עמל', למשל מלאות בהן, כמובן יש כאלה שעושות י"ג וי"ד וישנן גם מי שמסיימות לימודים אקדמאיים. היה ניסיון למצוא אותן? להגיע אליהן ולהזמין אותן לעבוד בחברה?

"כפי שכבר אמרתי, בתפיסת עולמי אני מעדיף לקלוט ולקדם אנשים שהיו צריכים לעשות מאמץ כדי להגיע לאן שהגיעו. לכן בהחלט הייתה עדיפות לנשים, אבל בעולם ההנדסי כמעט ואין נשים".

 

אני מדברת על יוזמות, אם תרצה אפשר לקרוא לזה ריצ'ינג אאוט. כמו שאוניברסיטאות מקיימות ימים פתוחים בפריפריה במקום לחכות שאנשים אולי ישמעו עליהן.

"יש עיוות עצום והוא לאט לאט משתפר. אבל הוא לא מצטמצם בקפיצות מדרגה אלא בתהליך הדרגתי. אנחנו צריכים לעשות את הקפיצות האלה, אבל הן מצריכות גם תקציבים ובעיקר החלטות חדות כמו קביעת סטנדרט ש- 40% מהמינויים בשירות הציבורי יהיו נשים, זה לא אידאלי, אבל זה בדרך".

 

העיסוק של גבאי בייצוג לא מקרי. מקור ההשראה שלו והפוליטיקאי שהצליח לעשות את זה ללא ניסיון מוקדם במשרות ציבוריות הוא נשיא צרפת הנבחר, עמנואל מקרון. כפי שמציג גבאי את הדבר בפייסבוק ובעימותים פוליטיים, גם מקרון הגיע מהמגזר העסקי, כיהן כשר למשך זמן קצר והביא נחת רבה לרפובליקה כשהרכיב ממשלה משרים שמכירים מקרוב את תחומם (שרת התרבות היא מוציאה לאור, שרת ספורט היא אלופה אולימפית וכו').

 

עם זאת, ייצוג הוא הפתרון הקל כשהדבר נוגע לסוגיות של נשים וקבוצות אחרות מהציבור שמודרות מהשפעה על החלטות לגבי חייהן. עושה רושם שייצוג נשים הוא התשובה לכל עבור גבאי אולם הוא אינו בקיא בסדר היום המגדרי בישראל.

 


משווה עצמו לנשיא צרפת הנבחר, עמנואל מקרון. צילום: יח"צ

 

מבחינת הסוגיות המגדריות שהכנסת מתעסקת בהן כיום, מה תופס אותך, מה מעניין אותך, מה חשוב בעיניך?

"אני לא עוקב אחרי כל מה שקורה בכנסת אבל יש לנו תכנית כלכלית חברתית מאוד ברורה והיא מיטיבה מאוד עם נשים. לצערי אנחנו עדיין חיים בסביבה גברית שבה אם אין מעון לילד זו יותר בעיה של האישה. כשאני מדבר על הפיכת מעונות לגילאי 0-3 לחינמיים ולחלק ממשרד החינוך, זה תומך בנשים. גם נושאים כמו הכשרה מקצועית במקומות העבודה וגם העיסוק של התכנית הכלכלית- חברתית שלי בדיור. בלי דיור אין מערכות יחסים".

 

אילו פוליטיקאיות ופוליטיקאים אתה רואה כנושאי דגל בתחומים המגדריים? עם מי תרצה לשתף פעולה?

"שלי יחימוביץ’, מרב מיכאלי".

 

וממפלגות אחרות?

"עם חברות הכנסת של מרצ, כמובן, ואפילו עם אחת כמו שולי מועלם. מגדר הוא לא עניין של ימין ושמאל, ממש כמו רוב הנושאים הבוערים בישראל והכי טוב לעבוד עם מי שמשוקעים בתחום ומבינים בו. גם אורלי לוי-אבוקסיס עושה עבודה נהדרת ואני מקווה  שהיא תצטרף למפלגת העבודה".

 

מה עם ח"כ חנין זועבי?

"היא עסוקה בעיקר בפגיעה בדרכה של המדינה. אני לא רואה טעם והיגיון בשיתוף פעולה איתה".

 

היא פרלמנטרית ותיקה ומנוסה שנלחמת על זכויות נשים.

"עאידה תומא סלימאן היא זאת שעושה את העבודה שם. היא  מאוד פעילה בעניין של רצח נשים בחברה הערבית. אשמח לשתף פעולה עם מי שלא מייצר אנטגוניזם".

 

דבריו של גבאי לגבי זועבי לא מקוריים במפלגת העבודה. גם אראל מרגלית טען השבוע שישמח לשבת בממשלה עם חברי הכנסת מחד"ש אך ידחה שיתוף פעולה עם בל"ד, אך מרגלית  אמר זאת ביחס לתהליך השלום. במקרה של גבאי, בהנחה ונושאים מגדריים אכן אינם שאלה של שמאל וימין, דחיית האפשרות לשיתוף פעולה עם זועבי שפועלת כשלוש קדנציות למען נושאים שבהם הוא רוצה לעסוק, הבטחת הייצוג ההולם לנשים במוסדות פוליטיים בפרט, היא תמוהה. התפיסה של גבאי נשים היא בסך הכל די שמרנית – לא רק שהן אינן רצויות אם הן לא ציוניות מספיק, אלא שהנשים שהוא רואה הן בעלות משפחה, חלק מזוגיות, חלק משוק העבודה. הכרה כזאת שבה האישה היא חלק ולא שקופה אולי הייתה פעם חדשנית, אך כיום דרושה הבנה מעמיקה של חוויית החיים כאישה וגבאי לא מציע פתרונות מלבד ייצוג הולם לעניין אי השוויון אלא מנצל את חוסר השוויון כדי להציע פינוקים פמיניסטיים לכאורה במסגרתו – כמו יום עבודה קצר, דיור והקלת עול הטיפול בילדים.

 

ישנו חוק שקרוב כנראה מאי פעם לאישור – חוק הפללת לקוחות זנות.

"אני לא מכיר את הפרטים אבל אענה לך כמו בפעם האחרונה ששאלו אותי לגבי הנושא – הייתי מקשיב לאנשי מקצוע כי השאלה היא אם חוק כזה יתרום או לא. אני מבין שיש מחקרים שטוענים שזה תורם ולכן אני בעד".

 

אתה באמת מדבר שיח שמהלל את המקצועיות, אבל אלה סוגיות עקרוניות ומוסריות. לאנשים חשוב לדעת מה הקווים המנחים שלך. כשאתה לומד נושא בעצמך, או צורך מידע לגבי דברים.

"אני לומד הרבה".

 

מהיכן אתה לומד? מה המקורות שלך?

"קודם כל, מה שכתוב בתוכנית החברתית שלי זה ממילא מה שאני עושה כל חיי. אני מנהל וכלכלן אז זה בעצם נשען על ניסיון החיים שלי כמו גם על קריאה ועל שיחות עם אנשים שאני סומך עליהם. אני לא קורא מאמרים בעיתון של אנשים שאני יודע מה האג'נדה שלהם. אני גם משתדל לקרוא דברים שיש בבסיס שלהם נתונים".

 

 

בעמוד הפייסבוק שלך גינית בחריפות אלימות כלפי נשים ורצח על רק מגדרי. מה צריך לעשות כדי למגר את התופעה?

"להשקיע במעונות שאליהם מגיעות הנשים, לטפל בגברים המכים, להקטין משמעותית את היחס בין מטופלות או מטופלים לעובדים סוציאליים".

 

למה אתה מתכוון בדיוק כשאתה אומר 'טיפול' בגברים המכים?

"אפס סבלנות ברמה החברתית והקצאת משאבים מצד המדינה לטיפול בהם. מנגד, ענישה פלילית רצינית של מי שעשו מה שעשו, שלא נרחם וניתן חמש שנים למי שמתמלא צער וגעגועים אחרי רצח ואז נראה כתבה מלאת אמפתיה כלפיו בטלוויזיה".

 

הכתבות עם האמפתיה נפוצות יותר במקרים של אונס ולא של רצח. בפייסבוק הצעת שאולי לא רב ההבדל בין גבר שמפעיל אלימות על רקע מגדרי ל'מחבל'.

"לא זוכר שהיה את זה".

 

ובכל זאת, גבאי גדל במעברה ולפני שהיה במקום הנכון בזמן הנכון בחברת בזק, הרוויח לעיתים משמעותית פחות מאישתו, כפי שטענה רונית ורדי בכתבת פרופיל במגזין "ליברל". מול ארדניז וסמוטריצ'יז, אולי עדיף בכל זאת פוליטיקאי בוסרי עם שאיפות גדולות, אך רדוף כוונות טובות עם נטיית לב לסוגיות מגדריות שאולי יקבל החלטות ברגעי אמת. גם כזה שלא זוכר בהכרח את ההתבטאויות וההבטחות שנערי המדיה החברתית שלו שמים בפיו. גם ""הילארי עדיפה על טראמפ"" אך ורק כי היא לא הוא ובמדינה שהביטוי "רק לא ביבי" נשמע נחוש לא מתנצל במקום להיות פאתטי, גבאי הוא הבטחה פוליטית רעננה לייצוג של תקווה. תקווה ונשים.

תגובות (0)
הוסף תגובה