הסטודנטית שפיתחה פיתרון לכאבי המחזור

עבור רבות מהנשים, כאבי מחזור הם סיוט שחוזר אחת לחודש. מספר לא מבוטל מהנשים שסביבי ואף אני סובלות מכאבים אלו. רבות מאותן נשים  נמנעות מלשתף את המעסיק, חברים ואף משפחה שהן סובלות מכאבי מחזור ולכן אינן במיטבן, רק מכיוון שיש תחושה שקיים טאבו על הנושא והחברה מכתיבה לנו כי "אסור" לדבר עליו.  בעיניי, הבעיה מתחילה בכך שקיים קונצנזוס שאין לגיטימציה לכאב שמקורו בתהליך טבעי של הגוף-  אם הכאב אינו קיים אצל כל הנשים, זו כנראה רק גחמה או חולשה של מיעוט.

 

מה גורם לכאבי המחזור: מחקר

חדש חושף

מחקר חדש ופורץ דרך חושף את הסיבה לכאבי הבטן ותופעות הלוואי שקשורות למחזור החודשי

לכתבה המלאה

 

סיבות אלו גרמו לי לחקור את הנושא לעומק ולנסות להעלות אותו לסדר היום. כסטודנטית לעיצוב תעשייתי, היה לי ברור שהפתרון שאני יכולה להציע יהיה פיתוח מוצר המאפשר הקלה פיזית במובן הטיפולי, ובו בעת שאינו מטאטא את נושא המחזור ומנציח את הטאבו, אלא מעלה אותו למודעות החברתית.

 

בזמן המחקר על הנושא, גיליתי כי כאבי מחזור מוגדרים כמחלה – דיסמנוריאה ראשונית, שממנה סובלות יותר מ40% מהנשים. הרפואה כיום מציעה פתרונות בצורת משככי כאבים וגלולות למניעת הריון. מחקרים קליניים מוכיחים כי משככי כאבים אינם יעילים ביותר מ-20% מהמקרים, ויעילותם אף יורדת ככל שהשימוש תכוף. אותם מחקרים הוכיחו גם כי שימוש בחום, יעיל בצורה משמעותית להקלה על כאבים אלו. למרות נתונים אלו, הפתרונות שמוצעים לאישה הם לרוב פתרונות תרופתיים.

 

נפגשתי עם נשים רבות והעברתי שאלונים בנושא במדיה החברתית, בכנסי נשים ובקרב מכרותיי. גיליתי שהתפקוד היומיומי של נשים רבות נפגע בעת המחזור החודשי, כמו: הפסד ימי עבודה או לימודים. בתחום הפתרונות, רובן ציינו שהטיפול היעיל ביותר מבחינתן הוא חימום האיזור ושימוש בכריות חימום או בקבוק חם במגע ישיר על הבטן. החיסרון שהשימוש באותם פתרונות הוא שלא ניתן לצאת איתם מהבית ולרוב מדובר במשך חימום קצר.  

 

כל אלו הביאו אותי לבחור בנושא כפרויקט הגמר שלי ולפתח את "מאיה", כפתרון לסוגיה. "מאיה" הינו מערכת לבישה שמטרתה הקלה על כאבי מחזור. המערכת בנויה מחגורה, קייס ומטען. החגורה בעלת גופי חימום דקיקים המחממת את אזור הרחם במגע ישיר על הגוף ומייצרת פולסים חשמליים עדינים בגב התחתון-  נקודות לחיצה שמשפיעה על הרחם.

 

"מאיה"- מערכת לבישה לטיפול בכאבי מחזור שיצרה מאיה רימון

 

מבחינת התאמה אנטומית חלקה הקדמי נמצא מתחת למכנסים ולתחתונים וחלקו האחורי מציץ מחוץ למכנסים, כך האישה יכולה לבחור בהתאמה אם הלבוש שלה יחשוף או יסתיר את החגורה. הפעלת החגורה הינה באפליקציה נלווית המאפשרת שליטה על טמפ' רצויה וחוזק הפולסים. תהליך העיצוב כלל הבנה כי ישנן נשים שונות, בעלות זיקה להלבשה תחתונה שונה, ולכן החגורה צריכה להיות מעוצבת במספר סגנונות שונים המותאמים למספר רב של סגנונות לבוש. "מאיה" עונה על צורך ממשי, אך בצורה אסתטית ובו זמנית פרקטית.

 

אפרת רימון היא סטודנטית בחוג לעיצוב תעשייתי מכליל במכללה האקדמית הדסה. את "Maya"היא פיתחה במסגרת פרויקט הגמר שלה והיא תוצג בתערוכת הבוגרים של החוג "Design for Mankind", שתיפתח ב-13.7 במכללת הדסה, רח' הנביאים 37.  

תגובות (0)
הוסף תגובה