אליעזר צ'ייני ופרשת הצוללות: מי שעושה בנשים כרצונו, עושה כך גם בקופה הציבורית

שחיתות, להגדרתה, היא התנהלות לא ישרה או עבריינית של בעלי שררה, תוך ניצול הכוח שבידיהם לקבלת טובות הנאה. קלקול, השחתה, ניוון מוסרי, שוחד, שימוש אינטרסנטי באחר/ת, שחיתות המידות, ובממד הפילוסופי – זניחת ההרגלים הטובים. כל מה שמאפיין אנסים וזנאים. תחשבו על בעל שררה שנתפס במועדון חשפנות. תחשבו מה זה מועדון חשפנות: מונח מכובס לעסק חוקי ברישיון, בו נסחרות נשים כאילו היו מוצר צריכה, ולקוחותיו הם זנאים (אנסים ו/או תוקפים סדרתיים של נשים בזנות). תחשבו למה הם עושים את זה. תחשבו על העונג שנגרם להם מהשימוש בכוח שלהם, בשררה ובכסף, כדי להגיע לפורקן מיני באמצעות נשים מוחלשות, המשמשות אותם כבובות מין להשכרה. ותחשבו על פרשת הצוללות, ועל מפקד חיל הים לשעבר, האלוף במיל' אליעזר צ'ייני, שנתפס על חם במועדון כזה, וכעת מעוכב לחקירה בגין חלקו לכאורה במכירת בטחון ישראל ונכסיה לטובת הכיס העמוק שלו ושל חבריו.

נתפס על חם במועדון חשפנות. אליעזר צ'ייני

זה עובד כמו שעון: זנאות היא שחיתות. הטרדה מינית היא שחיתות. תקיפה מינית היא שחיתות. בכל פעם שמישהו נתפס באחד – חפשו את השני. חקירתו של צ'ייני בעוון שחיתות (עסקת הצוללות), הייתה רשומה כבר ב-2009 על הקיר. זנאי הוא זנאי בכל תחומי החיים. משרד רוה"מ והקבינט שלו חזקים בשחיתות משני הסוגים, במידה שלא ניתן להתעלם ממנה. בינואר האחרון פרסם חגי עמית בדה מרקר, רשימה חלקית של עברייני המין והמטרידים לכאורה בממשל נתניהו: נתן אשל עם הצילומים, אילן שמואל נהג רוה"מ עם האונס והמעשים המגונים בשבע קטינות, ניסן סלומיאנסקי עם דיווחי ההטרדות, אורן חזן עם פרסומי הזנאות, גיל שפר ראש הלשכה לשעבר עם המעשים המגונים באמנית יפנית. סלחו לי אם שכחתי מישהו.

עמית מצביע על מגמה מתמשכת בסביבת נתניהו: להטריד נשים, לפגוע בנשים ולהעלים נשים מהזירה. בעלת תפקיד עוזבת – נכנס גבר במקומה. גבר פוגע באישה – וממשיך להוות גורם משפיע על התנהלות הלשכה והמדינה. כמעט כל אחת מהפרסונות הללו, מעורבת גם בפרשיות מסוג אחר. כאנקדוטה, אספר לכן/ם שלכבוד הטור הזה, ביליתי שעה ארוכה בחיפוש מעמיק אחר סיפור אחר של מקורב ללשכה, שתלונה שלכאורה הוגשה נגדו ע"י אישה בחו"ל, פורסמה בזמנו ועוררה שיח ציבורי ער, לפחות בחוגים הפמיניסטים. חרשתי את גוגל מלפני ולפנים, חרשתי אתרי חדשות, כלום. נעלם כל זכר לנושא. אותו מקורב נחקר לאחרונה גם בענייני שוחד, חקירה המקושרת כנראה לאחד מתיקי הפרשיות הנוכחיות, מה שמסמל את אותו דפוס של חיבור בין זנאות, החפצת נשים, פגיעה מינית בנשים ושחיתות כלכלית וציבורית.

אז בואו נחזור רגע לאליעזר צ'ייני, שהיה אז אלוף בצה"ל ומפקד חיל הים. במרץ 2009, ליווה העיתונאי בוקי נאה את אחד מסיורי הזנות השנויים במחלוקת שלו בדרום תל אביב. במועדון החשפנות, הוא ראה לדבריו את צ'ייני, עם סיגר, וויסקי וחשפניות שמבצעות עבורו לאפ-דאנס. נאה יצא עם זה לתקשורת, בראיון לערוץ 2. הוא עשה את זה, לדבריו, מכיוון שכאזרח ישראלי וכמי שעשה מילואים עד לא מזמן, לא יתכן שמפקד בכיר בצה"ל יעשה את זה במקום פתוח. צ'ייני קרא לזה "מעידה חד פעמית", למרות שעובדי המועדון העידו כי היה פנים מוכרות במועדון, התנצל בפני הרמטכ"ל גבי אשכנזי ויצא פטור בהערה פיקודית, ללא סנקציה. המסר שהעבירו לנשים בוקי נאה, הרמטכ"ל אשכנזי והעמיתים של צ'ייני בצה"ל שסירבו לגנות אותו, היה ברור: להיות זנאי ולסחור בגופן של נשים זו בעיה רק אם תופסים אותך, גם אז – התגובה תהיה למראית עין, והגילדה מצופפת שורות, כי במיוחד כשאתה שייך לקבוצה הגמונית גברית שמנהלת את המדינה – פגיעה בנשים נתפסת כנורמה.

הגילדה מצופפת שורות כשאתה שייך לקבוצה הגמונית גברית. אליעזר צ'ייני. צילום: דובר צה"ל

עיכוב צ'ייני לחקירה, מעוררת בי תקווה, שאולי ככה סוף סוף החברה הישראלית תסגור איתו חשבון. גברים סוגרים חשבון עם גברים, רק כשגברים פוגעים בכסף, מעמד, אגו וכוח של גברים. כל עוד פגעת באישה – נמשיך לקדם אותך. למרות שהמעשה של צ'ייני בזמנו, בהבנה שזנות היא סחר בבנות אדם, ניצול, קבלת טובת הנאה בכפייה ומעשים מיניים בכפייה, ובהבנה שמועדוני חשפנות הם כסות לתעשיית הזנות, הנו מעשה חמור פי אלף מונים מהשוחד של אולמרט או הסודות הגלויים שמכר מרגל האטום וענונו, הרי שאותם המועדון האקסקלוסיבי הזה רודף עד חורמה, ואילו הוא – מונה מס' שנים מאוחר יותר ליו"ר רשות שדות התעופה.

צ'ייני הוא אקזמפלר, דוגמא למאורה שורצת המושחתים, שמנהלת את המדינה. הילכו שתיים בלתי אם נועדו: זנאות, עבריינות מין ושוחד הן אותן התנהגות סוציופטיות וכוחניות של ניצול הכח והשררה לקבלת טובות הנאה.

אני מקווה שצה"ל פיתח מאז את הקודקס הערכי והסולידרי שלו, וששורת ההדחות של השנים האחרונות, של קצינים שפגעו בנשים או קיימו קשרים מיניים במסגרת יחסי מרות, מסמלת שהצ'ייני הבא, ולצערי אני מניחה שיהיה כזה, יודח בבושת פנים ודרכו תיחסם גם באזרחות, מנגישות למוקדי כח והשפעה ופיתויי השחיתות הבאה. מי שעושה בנשים כרצונו, עושה כך גם בקופה הציבורית.