בוגרי הפקולטות למדעי הרוח הופכים למשאב נחשק בשוק הבידור

מרגע שנוצר סרט אמריקאי פופולארי ברמה בינלאומית, הדבר הבא שתרצו, אילו הייתם היוצרים שלו, הן גרסאות בשפות מקומיות שונות של כל מה שקשור אליו – מחולצות ממותגות ועד לטריילרים – ומהר! אם תצליחו להוציא משחק וידאו שיכה את העולם בסנוורים, מיד תמצאו את עצמכם מחפשים בנרות אנשים שיכולים לתרגם את שמות הכוחות השונים של ה"אורק" לשלל שפות, מתאי ועד לפורטוגזית.

 

מסתבר שלמצוא אנשים עם מיומנויות תרגום בסיסיות זה החלק הקל. (יש הרבה שווקים מקוונים, ובוטיקים לתרגומים, שמציעים עובדי קבלן בתחום כמעט בכל רמת מחיר שאפשר להעלות על הדעת). מה שמסובך יותר – וקריטי יותר – הוא להקים מערכת פיקוח שתוודא שהכל יוצא לפועל כמו שצריך.

 

כתוצאה מכך, ישנו כיום פיצוץ בדרישה לסוג מסוים ומסקרן מאוד של מומחים, שנקראים "מומחי לוקליזציה", "מנהלי לוקליזציה" או "מהנדסי לוקליזציה". המומחים האלו שמים לב לרגישויות תרבותיות. כך למשל, שבדיחה שבתרבות אחת אין בה שום דבר רע, לא תהפוך לפוגענית בתרבות אחרת. הם גם מתכננים רשימות ותבניות שנועדו לוודא שכל זירה מדינתית של המוצר שומרת על המסלול שלה, ומבצעת את עבודתה באופן היעיל ביותר.

 

 

כך למשל, נכון למועד כתיבת שורות אלו אתר המשרות האמריקאי Indeed.com מראה כי 1,750 משרות פתוחות כיום בשוק האמריקאי, בחיפוש אחר אנשים עם כישורי לוקליזציה. מרבית המשרות הן בחברות שצומחות במהירות גבוהה, עם נוכחות דיגיטלית גדולה, אשר ממשיכות לשכלל סוגים שונים של משחקי וידאו, תוכנות או מסות על מנהיגות מחשבתית, שאת כולם יש להתאים לטווח רחב של שווקים מחוץ לארצות הברית.

 

באופן מסקרן למדי, כ-60% מהמשרות הללו הן עבור שכר מינימלי של 75,000 דולר לשנה (כ-21.8 אלף שקל בחודש), כך לפי הערכות האתר. כמעט רבע מהמשרות הן עבור שכר מינימלי של 105,000 דולר בשנה (כ-30.6 אלף שקל בחודש).

 

מי מעסיק? המעסיקים בצמרת הטבלה שעולה באתרIndeed  כוללת חברות כמו אמזון, נינטנדו, SurveyMonkey ,Accenture ופוקס המאה ה-20. אליהן מצטרף מקבץ של חברות שמתמחות בתחום התרגום, כמוLionbridge Technologies  ו-

.LanguageLine Solutions

 

איך הופכים למומחים ללוקליזציה? סריקה מהירה של הפרופילים הרלוונטיים בלינקדין מראה שסוג אחד של אנשים שעובדים בתחום התמחו במקור, במהלך לימודיהם בקולג', בלימודי שפה זרה ספציפית, כמו ספרדית או מנדרינית. סוג אחר של מומחי לוקליזציה התמחו בבלשנות או באנתרופולוגיה.

 

לכתבה בפורבס ישראל

 

לכתבות נוספות בפורבס ישראל:

תגובות (0)
הוסף תגובה