מה מעיד המחזור החודשי על המצב הבריאותי שלך

כמו שלכל אישה יש את מבנה הגוף הייחודי שלה, כך גם המחזור החודשי משתנה מאישה לאישה. יש נשים שסובלות כאבים שיכולים לשתק אותן אפילו לכמה ימים, ואחרות מרגישות קלילות, לפחות כמו בפרסומות לתחבושות. יש נשים עם דימום קל שאפילו תחתונית לשימוש יומיומי יכולה להספיק להן, ואילו אחרות עלולות לרוץ להחליף תחבושת כל כמה זמן. אך למרות האינדיבידואליות של המחזור החודשי שלנו, יש כמה דברים שיכולים להוות עבורנו סימני הזהרה או אותות לתהליכים שונים שמתרחשים אצלנו בגוף. הנה כמה מהם: 

 

עוד באון לייף: 

 

1. כמו שבטח כולן יודעות, מדי חודש (או יותר או פחות עבור חלק מהנשים) הגוף של אישה מכין את עצמו להפריה, בין השאר על ידי כך שרירית הרחם מתעבה ומתכוננת להשרשת הביצית המופרית. כאשר לא חלה הפריה בתוך שבועיים, רירית הרחם נושרת – מה שהופך להיות דם הווסת שאנחנו רואות. 

אישה ממוצעת יכולה לאבד 40-30 מ"ל של דם במהלך המחזור. נשים בעלות דימום כבד יכולות לאבד בסביבות ה-60 מ"ל דם ואחת מכל עשר נשים מאבדת למעלה מ-80 מ"ל דם בכל מחזור.

 

 

 

 

2. מאחר ולרובנו אין דרך לדעת כמה דם אנחנו מאבדות (אלא אם אנחנו משתמשות בגבעוניות, וגם זה לרוב רק לחלק מהזמן), זה חיוני שנשים לב כמה פעמים אנחנו מחליפות טמפונים ו/או תחבושות במהלך הווסת. אם את צריכה להחליף כל שעתיים או פחות, או שהדימום עובר דרך הבגדים, זה יכול להיות סימן לכך שאת מאבדת דם רב מדי, וכדאי להתייעץ על כך עם הרופאה. כמו כן, תקופת הדימום לא צריכה להימשך למעלה משמונה ימים לכל היותר.

 

3. כאבי מחזור מופיעים כאשר הרחם מתכווץ, לפני או במהלך הווסת. למעשה, ישנם שני סוגים של כאבים: ראשיים שלעיתים קרובות יורגשו בבטן התחתונה, ומשניים שאותם חשים בגב, בירכיים ולפעמים גם ברגליים התחתונות. הכאבים המשניים קשורים הרבה פעמים גם לבעיות במערכת הרבייה כמו אנדומטריוזיס ושיררנים ברחם. שני מקרים אלה עלולים לגרום גם לדימום כבד, מחזורים לא סדירים ודימום שאינו קשור ישירות למחזור.

 

4. בתקופות הווסת נשים רבות מתלוננות על כאב בחזה ועל תחושת נפיחות, זאת כתוצאה מהשינויים ההורמונליים. מסתבר שבניגוד למיתוס, דווקא נשים שמשתמשות באמצעי מניעה עלולות לחוות את הכאבים האלה לעתים קרובות יותר. למרות שמדובר בתסמינים שכיחים בתקופת הווסת, צריך לשים לב שהם לא מתרחשים גם במהלך החודש, במיוחד אם הם מלווים דימומים או קרישי דם.

 

5. את יכולה להבין האם המחזור שלך נורמלי או לא על פי צבע הדם שלך: צבע שמזכיר ריבת תות לעתים קרובות מציין רמות אסטרוגן נמוכות (זה קורה לעתים קרובות כאשר משתמשים בגלולות), בעוד צבע אוכמניות כהה הוא סימן לכך שרמת האסטרוגן שלך עשוי להיות גבוה. עם זאת, סביר שבסוף תקופת הדימום, הדם יראה כהה יותר. תערובת של דם אדום וירוק, כמו גם ריח רע, יכולים להיות סימן למחלת מין. 

כמו שבטח כולן יודעות, מדי חודש (או יותר או פחות עבור חלק מהנשים) הגוף של אישה מכין את עצמו להפריה, בין השאר על ידי כך שרירית הרחם מתעבה ומתכוננת להשרשת הביצית המופרית. כאשר לא חלה הפריה בתוך שבועיים, רירית הרחם נושרת – מה שהופך להיות דם הווסת שאנחנו רואות.
תגובות (0)
הוסף תגובה