נפאל מוציאה מחוק לחוק את המנהג העתיק לשלוח נשים במחזור לבידוד

חדשות טובות: בנפאל החליטו לאסור בחוק את המנהג לפיו נערות ונשים בזמן מחזור מועברות ל"בקתת מחזור" הממוקמת רחוק מביתן. האיסור החדש מגיע אחרי שבחודש שעבר טולאסי שאחי בת ה -19 מצאה את מותה באחת מן הבקתות הללו בעקבות נשיכת נחש.

 

הרשתות החברתיות סערו הודות לכלי התקשורת הבינלאומיים שהביאו את הידיעה הזאת לכותרות הראשיות וסיקרו את מותה הטראגי של הצעירה אולם זו ממש לא הפעם הראשונה. רק שבועות ספורים קודם לכן, צעירה אחרת מתה בנסיבות דומות. אז אף אחד לא דיבר על זה כי אף אחד לא טרח לדווח.

 

 

הנשים הצעירות שחייהן נגדעו לשווא הן קרבנות של מנהג נפאלי עתיק יומין לפיו במהלך ימי הווסת שלהן, נשים נשלחות ל'צ'אופאדי'- מעין מחסן זעיר המרוחק מביתן, שם הן מופקרות לגורלן- תקיפות בע"ח, פגעי מזג האוויר וכו'. וזה בלי לומר מילה על תחושת הבדידות והניכור בשהייה בקיטון צר במשך כחמישה ימים בחודש.

 

המצב של נשים בנפאל לא מזהיר בלשון המעטה- נשים הרות רבות נוסעות להודו כדי לברר את מין העובר ולהפיל אותו, אם מדובר בבת. ילדות נפאליות בנות 14 נאלצות להפסיק את לימודיהן ולהינשא כי הן מהוות "נטל כלכלי" על משפחתן וישנו גם היחס הכללי לווסת שמבוסס לרוב על בורות ואמונות תפלות.

 

 

נפאל: בת 15 נשלחה לבידוד כי קיבלה מחזור- ומתה

מנהגים דתיים עתיקים ממשיכים לגבות מחיר כבד מנשים ברחבי העולם: בת 15 מתה בנפאל אחרי שגורשה מביתה למספר ימים ולנה ברפת- רק כי קיבלה מחזור

לכתבה המלאה

 

בנפאל מאמינים כי דם הווסת טמא ו"מכעיס את האלים" וכי נמרים עשויים לתקוף את הצאן שלהם אם יתירו לנשים לדמם בתוך הבית. לפיכך, הנשים המדממות ממוקמות בחזית – לפני הבקר – רק כדי להגן עליו מפני טורפים.

 

המנהג רווח בעיקר בכפרים במערב נפאל אבל לא רק שם. גם בעיר הבירה השוקקת והנאורה יותר, קטמנדו, נשים במחזור נתפסות כ"אסורות למגע". הן אמנם לא נשלחות בד"כ לבידוד פיזי אולם בהחלט ניתן לדבר על "בידוד פסיכולוגי ורגשי". נשים בזמן מחזור מוחרמות מחדרי תפילה, מטבחים, טקסים משפחתיים וטקסי קודש. גם במשפחות משכילות ביותר נשים מוכרחות לשבת בנפרד משאר בני המשפחה והאוכל מוגש להן על מגש, כך שלא ייגעו בטעות במישהו ויזהמו אותו. יש משפחות בהן מגלגלים את השטיחים בבית אם מישהי מקבלת מחזור כך שרגליה לא ייגעו בו וייווצר נזק. הנשים העשירות יותר דורשות לבנות חדר נפרד בבית כדי שהן יוכלו ללון בו בזמן מחזור. אם תשאלו בני משפחה בקטמנדו מדוע הן נוהגים כך, הם יענו לכם "עדיף לנקוט באמצעי זהירות כדי שהאלים לא ייכעסו" ולא משנה כמה משכילים הם.

 

כעת, כאמור, החליטו הנפאלים לאסור סוף סוף על המנהג הברוטאלי הזה שמסכן את חייהן של צעירות רבות. ביום רביעי האחרון קבע בית המשפט הגבוה בנפאל כי נערות ונשים שהוכרחו לישון בתאים אפלים וחשוכים רחוק מביתן יוכלו לדווח למשטרה. המשפחה שמקיימת את המנהג תיקנס ב-29$.

 

ועכשיו לשאלה המתבקשת: מי האישה שתעז לדווח למשטרה על אבא שלה, אמא שלה, אחיה או בעלה? וגם אם יש אמיצה אחת כזו – האם משפחתה פשוט תוכל לשלם את הקנס ועדיין לשלוח אותה לבקתה מרוחקת אי שם?

 

 

כשטולאסי מתה, רואיינו ההורים ע"י כלי תקשורת והפתיעו את הכתבים כשאמרו במפורש כי יש בכוונתם להמשיך לפעול לפי המנהג הארכאי גם עם יתר נשות המשפחה. חוקים לא משנים עמדות ותפיסות עולם שמקורן בחינוך ומסורת. בני אדם יתנגדו לחוק במישרין או בעקיפין אם הם מאמינים עמוק בלבם בצדקת דרכם. החוק חשוב כי הוא מעיד על עמדת המדינה אולם ללא חינוך, לא יהיה לו ביטוי אמיתי ונשים ימשיכו למות הודות לבורות.

 

החוק עתיד להיכנס לתוקף בספטמבר 2018. עז אז פעילי זכויות אדם מקווים להשפיע מעט על  עמדותיהם של אנשים כלפי צ'אופאדי וגם לספק הכשרה רלוונטית בנושא לחוקרי המשטרה.

תגובות (0)
הוסף תגובה