חברת התעופה הגדולה בסעודיה אסרה על הנוסעות לחשוף זרועות ורגליים בטיסותיה

סעודיה איירליינס, חברת התעופה הלאומית של ערב הסעודית, העלתה לאתר האינטרנט הרשמי שלה מעין 'כתב אזהרה' לנוסעים בנוגע לסגנון הלבוש שלהם והבהירה כי אלה שיגיעו לטיסה "לבושים באופן שיפגע בנוסעים אחרים או יגרום לאי נוחות עבורם, יורדו מהמטוס".

 

קוד הלבוש שפורסם אוסר על נשים לחשוף רגליים או זרועות וללבוש בגדים צמודים מדי ואוסר על גברים להגיע לטיסה במכנסיים קצרים", כמו כן, חל איסור על שהות במטוס ללא נעליים.

 

 

התקנות השנויות במחלוקת שעוררו זעם ברשתות החברתיות, הם חלק מתוך רשימה של כללים המופיעה באתר לגבי קוד ההתנהגות הנוסעים. מדובר בעמוד ספציפי שנכתב באנגלית כדי למשוך תשומת לב לקוד הלבוש. העמוד הוסר בעקבות מחאת גולשים חריפה במיוחד ומבול של ביקורות בטוויטר.

 

סעודיה איירליינס טרם הגיבה לסערה וטרם הסבירה האם הדרישות הללו חלות על כל הנוסעים, מאנשי עסקים ועד ילדים ותינוקות, האם הן חד משמעיות בכל הטיסות של החברה והאם גם נוסעים זכרים יועפו מהטיסה אם יעזו ללבוש בגדים "צמודים מדי" או לחשוף את זרועותיהם. ובכלל, עדיין לא ברור כיצד קוד הלבוש ייאכף במהלך הטיסה ומה יהיו ההשלכות עבור נוסעים שיפרו אותו.

 

ראש התיירות והבריאות של סעודיה לשעבר, עלי אל-גמדי, טען כי תקנות הלבוש של אייר סעודיה אינן בלעדיות לחברת התעופה אלא נכתבו על ידי איגוד התחבורה האווירית הבינלאומי (IATA), והן נאכפות במידות שונות ב חברות תעופה שונות.

 

 

אולם IATA הכחישו את הטענות האלה. "ל- IATA אין הנחיות לגבי לבוש הנוסעים. מדיניות קוד הלבוש היא לגמרי לפי שיקול דעתה של חברת התעופה ", אמר דובר הארגון.

סעודיה טענה כי היא "נוקטת בכל האמצעים הדרושים כדי למקסם את נוחות הנוסעים ונוחותם" ואתר האינטרנט שלה מייעץ לנוסעים "ללבוש בגדים נוחים בעת הנסיעה כי בגדים הדוקים עשויים לגרום לאי-נוחות מסוימת, ועדיף ללבוש בגדים רופפים במקום זאת".

 

גלימה שחורה ארוכה וצעיף

חברת התעופה סעודיה איירליינס נוסדה לפני למעלה מ -70 שנה ודורגה ב2017 במקום ה-51 (קפיצה אדירה מ- 82 בשנה שעברה) ברשימת חברות התעופה הטובות בעולם. בשנת 2015 עלתה לכותרות, כאשר טענות לפיהן היא שוקלת הפרדה בין המינים בטיסותיה הוכחשו על ידי נציגי החברה. זאת לאחר שהחברה קיבלה תלונות מנוסעים גברים שלא היו מרוצים מכך שגברים אחרים הושבו ליד נשותיהם ובנות משפחתן ותלונה נוספת שהוגשה כנגד דיילת "פלרטטנית" מדי". "ברצוננו להדגיש כי אף פקיד סעודי לא הצהיר על הפרדה בין המינים", אמרה חברת התעופה בהודעה רשמית בזמנו.

 

ערב הסעודית מפעילה בתחומה את עקרונות החוק האסלאמי שמכתיבים, בין היתר, קוד לבוש מחמיר עבור אזרחי המדינה. נשים בסעודיה, כולל נשים זרו,ת חייבות ללבוש עבאיה (גלימה שחורה ארוכה) המכסה את כל הגוף, למעט הידיים והפנים, כשהן מופיעות בציבור, בעוד גברים מצופים להימנע ממכנסים קצרים ולהתלבש באופן שמרני עם טובי (שמלה מסורתית לגברים) וכובע על הראש.

 

 

משרד החוץ הבריטי כבר פרסם בעבר המלצות למטיילים בריטים בסעודיה: "נשים צריכות לקרוא את קוד הלבוש הסעודי הקפדני וללבוש בגדים שמרניים ורפויים, כולל גלימה באורך מלא ולהסתובב עם צעיף, למקרה שיתבקשו לכסות את ראשן. גברים לא צריכים ללבוש מכנסיים קצרים בציבור או ללכת בלי חולצה. המבקרים צריכים תמיד לבדוק את ההנחיות לגבי הבגדים המקובלים".

 

זו לא הפעם הראשונה שחברת תעופה ניסתה להטיל קוד לבוש על הנוסעים. מוקדם יותר השנה, חברת התעופה האמריקנית יונייטד איירליינס תפסה את הכותרות הראשיות לאחר שאסרה על שתי נערות לעלות למטוס, משום שלבשו טייץ. משתמשי טוויטר האשימו את החברה במשטור בגדי נשים, אבל יונייטד איירליינס עמדה על כך שהיא פשוט אוכפת מדיניות קיימת באשר לקוד לבוש.

 

שנה קודם לכן זעמו דיילות אייר פראנס לאחר שנאמרו להן ללבוש כיסויי ראש בטהראן, בירת איראן, כדי לכסות את שערן לאחר הנחיתה. 

תגובות (0)
הוסף תגובה