כל הדברים שאורן חזן צריך לדעת כאבא לבת

הידעתם/ן? לח"כ אורן חזן נולדה בת. ישר כשנתקלתי בידיעה המשמחת הזו (כן, אני מהאסכולה של "ילדים זו שמחה"), עברה החשיבה הקונספירטיבית שלי שני גלגולים ופליק-פלאק באוויר, ונחתה על מסקנה מתבקשת: זה הזמן הנכון, וזו אפילו מחובתנו המוסרית כג'יהאד פמיניסטי, להעניק לאב הטרי צרור עצות לגידולה של בת בעולם המסוכן הזה. מסוכן לכולם, אבל לבנות במיוחד. הן עלולות לפגוש על הדרך גברים מכל מיני סוגים, כולל כאלו שכבר תרמו את חלקם לרווחת התעשייה השנייה בגודלה אחר תעשיית הנשק, להיות חשופות לאמירות סקסיסטיות והטרדות, לפגוש גברים שירצו לנצל אותן מינית ואף לחלוק את הסוכרייה הזו עם חברים, הן תצטרכנה להדוף גברים שיתקפו אותן מילולית או פיזית באזורי דמדומים שונים כמו חניות, הפגנות וכיו"ב, תפגושנה גברים שיתחילו אתן ואז תגלינה שלגברים הללו יש עבר לא פמיניסטי במיוחד, הן תאלצנה לפתח עור של פיל ולהתמודד עם כאלו שילעגו לחולשותיהן ופגמיהן הפיזיים, בקיצור – לא פיקניק.  ועכשיו, כאבא, צריך הבנאדם להכין את הבת שלו לכל הדברים האיומים והנוראים הללו. וכפי שכבר הצהיר היום, על השפעות האבהות הטרייה על התנהלותו מעתה והלאה, זה הזמן לסייע לו. לחזק את הטוב. ובינינו, מי אם לא אבא כמו ח"כ חזן מבין גברים ויודע לשמור על הבת שלו, נו.

אז…היא מסתכלת עליך, אורן. אתה המודל הראשון בחייה לגבריות. אני בטוחה (אמיתי, לא בציניות) שתהיה אב חם ומיטיב, שדואג שאף אחד לא ינהג בבת שלו שלא בכבוד Ever, וכמו כל הורה – מעוניין להעניק לה את הכלים הכי טובים שיש, להתמודד בכל מצב.

כשי להולדת הבת, הנה עשרת הדברות לאב הפמיניסט:

1. שפה מעצבת תודעה. תדבר עליה ועל בנות ונשים, רק בסופרלטיבים חיוביים ובהערכה לפועלן, כולל לזוגתך, שאני ממליצה שתיתן לה גב ותמיכה במימושה העצמי. זכור: הילדה רואה ומפנימה!

2. מעתה, אל תאבד לעולם שליטה, לידה ושלא לידה.

3. למד אותה כדורגל ועזור לבנות נבחרת בנות, כדי ללמד אותה קצת תחרותיות וקולגיאליות של משחק קבוצתי.

4. אם יש נשים שפגעת בהן, בקש סליחה פומבית ואישית, כדי שכשהיא תגגל את השם שלך בבוא העת (זה קורה יותר מהר משנדמה לך) – היא תראה ש"חזרת בתשובה" ותוכל להעריך אותך על כך.

5. נצל את השפעתך כפרלמנטר להשגת תקציבים להכשרה מגדרית למורות/ים וגננות/ים. תאמין לי, היא תרוויח מזה ביג טיים.

6. תן גב ויד למי שנלחמות בהדרת נשים מהמרחב הציבורי. כל מרחב ציבורי. הצד האחורי של האוטובוס, הכיתה הנפרדת באוניברסיטה או מחוץ לבמה במסיבת סוף שנה, הם המקומות אליהם ישליכו גם את הבת שלך, כמו את כולנו. ינסו לפחות.

7. כשאתה מרים את הקול (שמעתי אותך לייב פעם, אישית – חוויתי את זה כעניין די מפחיד) – זכור שמי שמולך גם הן בנות של מישהו, ומתישהו בעתיד זו תהיה הבת שלך שם מול מישהו שצועק בלי חשבון. ריסון וחשיבה אמפטית, הם שם המשחק בפיתוח התחשבות מגדרית.

8. לך לשותפים שלך במפלגה, בקואליציה, בכנסת, ודרוש מהם ייצוג שווה כתנאי סף לאפשרות להגיש רשימה לבחירות ובכלל, כדי שהבת המוכשרת שלך, דור שלישי לפוליטיקאים, לא תישאר פעם בחוץ רק כי נולדה למין הלא "נכון".

9. קח חופשת לידה נפרדת משל רעייתך, קום בלילה, טפל ביום, דע שלגדל ילדה זה תפקיד של שני ההורים. על הדרך, פרגן את זה גם לשאר הגברים – יש כמה יוזמות חקיקה בנושא חופשת לידה לגברים, שמחכות שתסייע לקדם אותן.

10. תחשוב מה אתה רוצה עבור הילדה הרכה והנהדרת הזו שהבאת לעולם, ואז – צפה בסרטון שהפיקה הנציבות לשוויון מגדרי בנציבות שרות המדינה. אני בטוחה שתחוש הזדהות.

אם הגעת עד לכאן – גזור ושמור. מאחלת לילדה שלך לגדול בבית פמיניסטי טוב. את המתכון הראשוני, איך לייצר בית כזה, קבלת ממני. השאר – בידיים שלך. שיהיה במזל טוב, עם הרבה אושר, שוויון, בריאות ונחת.