יציאה מעבדות לחירות – 9 דברים שאתם חייבים לזרוק אחת ולתמיד

כמנכ"לית חברה המתמחה בסידור בתים ובמעברי דירה וכמומחית לסדר, אני מאמינה שפסח הוא זמן מצוין להתחיל את המסע שבסופו תצאו לחירות מאותם חפצים שממלאים לכם את הבית בלי סיבה.

  • מוזיאון הבית – לקראת הפסח הרבה מאד אנשים צובעים, משפצים ומחדשים את הבית, וחלק אפילו עוברים דירה. אבל אחד הדברים שגיליתי הוא שלאנשים מאד קשה להיפרד מתמונות שהיו תלויות על הקירות בבית שלהם. גם אם התמונה כבר מיושנת, גם אם היא לא מתאימה לעיצוב, גם אם הם עברו דירה ואין להם איפה לתלות אותה בבית החדש – אנשים שומרים תמונות שאין להם צורך בהן. זכרו שאתם לא אוצרים במוזיאון, וכנראה שמה שיש לכם בבית הוא לא ציור מקורי אלא תמונה שעלתה במקרה הטוב כמה מאות שקלים, עשתה את שלה ואפשר להיפרד ממנה אם אין בה שימוש.

  • זיכרון בארון – כשהורים או סבים נפטרים, בני המשפחה שעוברים על חפציהם נוטים לקחת אליהם הביתה מזכרות שונות. חלק לוקחים סרוויסים יקרים אבל הם אף פעם לא משתמשים בהם, אלא שומרים אותם לאירוע מיוחד. אם המטרה היא להזכר דרכם בהורים או בסבים, עדיף להשתמש בהם מאשר לאחסן אותם בבוידעם, אחרת – עדיף לשחרר את המקום שהם תופסים. תופעה נפוצה נוספת היא שמירה של אלבומי תמונות של ההורים, שיש בהם תמונות שאיש לא יודע מי מצולם בהם. במקום לקחת את התמונות שההורים מופיעים בהן, אנשים שומרים את האלבום כולו שתופס סתם מקום בארון.

 

  • ניחוח של ילדות – בבתים עם ילדים אפשר בדרך כלל למצוא תיקיה ענקית עם יצירות שהילדים עשו בגן ונשמרו מטעמי נוסטלגיה. בתיקייה הזו נמצאים יחד עבודות הדבקה, 5000 תמונות של עיגולים בצבע אחד, וביניהם כמה ציורים בודדים שבאמת שווים שמירה. ההמלצה שלי? שמרו רק את העבודות המיוחדות לטובת הערך הנוסטלגי. ומה לגבי המחברות מכיתה א' אותן תוכלו למצוא בבתים רבים? אז נכון שיש להן ערך סנטימנטלי, אבל אין בהן יותר מכך. לכל הילדים בכיתה א' היתה מחברת דומה לזו ולכן אין באמת ערך אמיתי בשמירתה, אלא במקרה בו היא כוללת ציורים או סיפורים מיוחדים.

  • ערימות של נייר – אחת הדרכים הכי טובות לצבור בלאגן מיותר בבית היא למצוא מתכון בעיתון. רוב האנשים לא גוזרים את המתכון מתוך העיתון, אלא שומרים את הגיליון כולו, כי המתכון עוד לא הוכיח שהוא ראוי להיכנס למחברת. העיתון נזרק לאנשהו ולא נוגעים בו שוב לעולם. כמעט בכל בית יש ערימה כזו של עיתונים עם כתבות שמישהו תכנן לעשות איתם משהו מתישהו, אבל שכח. יחד עם ערימת העיתונים שתוכלו להעביר למחזור, תוכלו לקחת אתכם את ספרי המפות ומדריכי הטיולים הישנים שעדיין תופסים לכם מקום על המדף. בבתים ישראלים רבים עדיין קיימים ספרים מסוג זה, למרות שכיום כולנו משתמשים באינטרנט כדי לתכנן טיול ובGPS כדי לנווט ליעדנו. ורגע, עוד אל תרוצו למחזורית, יש עוד ערימה מכובדת להתמודד איתה לפני – הניירת שלכם: אנשים שומרים חשבונות ארנונה, בנקים וחשמל מלפני 30 שנה, למרות שאין בכך צורך. אם אתם לא יודעים מה אפשר לזרוק ומה לשמור, הנה מדריך שיעשה לכם סדר בניירת.

 

  • טסטוסטרון מאובק – גברים אוהבים לאגור כבלים, מטענים וחלקים של מכשירי חשמל שונים. במחסן הממוצע ניתן למצוא כבלים ומטענים של דגמים שאפילו במחסני החברות כבר לא ניתן להשיג שנים, מתוך תקווה שאולי פעם זה יתאים למשהו. אם מוסיפים למשוואה את הקשר המוזר בין הגבר הישראלי לארגז הכלים שלו, גם כשמדובר בגבר שהפעם האחרונה שבה הוא נסר היתה בצעירותו, מקבלים הרבה מקום מבוזבז במחסן. הטכנולוגיה צועדת קדימה ואם במהלך העשור האחרון לא השתמשת במסור, כנראה שגם מחר לא.

 

  • קלטות ודיסקים – על אף שהשנה כבר 2018 וכבר לפני מספר שנים הפסיקו לייצר מכשירי וידאו, בבתים רבים עדיין אפשר למצוא קלטות וידיאו. אם מדובר בסרט בר המצווה או החתונה, יש לכך חצי הצדקה, ועדיין כדאי להמיר את הקלטת לפורמט דיגיטלי. אם זה אוסף הסרטים שלך, אפשר להפרד ממנו, כיוון שכיום ניתן למצוא כמעט כל דבר אונליין בלחיצת כפתור. גם על אוסף המוזיקה שהקלטת בשקדנות מהרדיו או את הדיסקים שקנית בנעוריך אפשר לוותר. כנראה שהיום אם תרצה לשמוע את השירים הללו, תחפש אותם ביוטיוב.

 

  • Don't keep it in the closet – אין זמן יותר טוב מאשר לקראת הפסח לעמוד בו מול ארון הבגדים, להתחבר לאלזה הפנימית שלך, ולשחרר. לשחרר את הבגדים לאירועים שקנית אבל לא לבשת יותר מפעם אחת, את הבגדים ששנים את שומרת במדף העליון מתוך תקווה שתרזי ותלבשי אותם שוב (כי כשתרזי את תלכי לקנות המון בגדים חדשים), ואל תשכחו לשחרר את חולצת סוף המסלול עם החורים, כי זמנה עבר.

  • מתנה לחג – לא נעים הוא הסיבה שגורמת לאנשים להשאיר את המתנות הכי מכוערות בבית שלהם, "כי אולי יום אחד דודה שולה תקפוץ לבקר ותרצה לראות שאנחנו משתמשים בחמסה בגודל חצי קיר שהיא קנתה לנו". אז דודה שולה לא בהכרח תזכור או תקפוץ לבקר, ואתם לא מחויבים להציג לראווה מתנות שלא לטעמכם, ובטח לא לבזבז עבורן מקום אחסון. זה הזמן להפסיק להיות עבדים ללא נעים ולפנות מקום בבית לדברים שהם הטעם שלכם. על הדרך אולי תמצאו גם את כל המתנות שרציתם לתת לאחרים ושכחתם מקיומן ונדחקו למחסן, ואת כל המתנות שקיבלתם ממקום העבודה ולא זרקתם כי אמרו לכם פעם "שאם נותנים לך, תקח".

 

  • עם הספר – לאחוז לא מבוטל מהישראלים יש בבית ספרי לימוד. למה? ככה. אז אם אתם לא קוראים בני גורן לפני השינה להנאתכם, אין סיבה להחזיק אותם. על הדרך תוכלו למיין את הספרייה שלכם ולהציע לספרייה ספרים שלא אהבתם, אנציקלופדיות, ספרים שקיבלתם ולא קראתם כי הם לא הטעם שלכם, או את הספר שאתם חייבים לספרייה עוד מכיתה ו'.

 

הכותבת היא מנכ”לית סידורים, מחלוצות תחום סידור הבתים המקצועי בישראל

סדרסידור הביתפסח