צמחי מרפא: שיח אברהם יטפל בהורמונים, במיגרנות ובחשק המיני

שיח אברהם מצוי הוא שיח רב שנתי נפוץ ממשפחת הוורבניים. הוא גם אחד מצמחי המרפא החשובים והשימושיים ביותר, בעיקר בהסדרת המחזור החודשי ובתמיכה במערכת ההורמונאלית הנשית.

 

עוד ב-OnLife:

 

שיח האברהם מסייע לאיזון בין ההורמונים הנשיים, אסטרוגן ופרוגסטרון (עלייה ברמת הפרוגסטרון וירידה מסוימת באסטרוגן) ומווסת רמות של ההורמון האחראי על ייצור החלב (הפרולקטין).  בנוסף, הוא יעיל מאוד בטיפול בבעיות כמו חוסר פוריות והיעדר ביוץ, ונמצא במחקרים שונים כי שימוש בצמח בזמן ההנקה גורם להגברת הפרשת הפרולקטין ולעלייה בייצור החלב ובגודל השדיים.

 

בדומה לצמחים אחריםכגון הלואיזה והוורבנה,לפרחים של הצמח ישנו אופי מרגיע יותר והם מתאימים במיוחד למקרים של בעיות שינה, חרדות, מיגרנות (בעיקר הקשורות למחזור החודשי) ומועקות נפשיות. פירות הצמח הם אלה שאחראיים על פעולת הצמח ולא הפרחים.

המקרים שבהם הצמח יכול לעזור לכם

  • הגברת החשק המיני בקרב נשים.
  • וסת לא סדיר ומקרים של אל ווסת.
  • שחלות פוליציסטיות .
  • טיפול בבעיות הקשורות בהפרשת פרוגסטרון, חוסר פוריות, היעדר ביוץ או עצירת מחזור.
  • חוסר חלב במיניקות.
  • חוסר איזון הורמונאלי במקרים של אקנה בגברים ונשים.
  •  מצבים קליניים המאופיינים בביטוי גבוה של אסטרוגן כגון: אנדומטריוזיס (Endomatriosis), מיומות, התסמונת הקדם ווסתית – PMS, ציסטות, כאבי מחזור עם סיבוכים שונים  (כאבים בשדיים, התנפחויות וכאבים ממושכים) ועוד.
  • חוסר איזון הורמונאלי בגיל המעבר, המתבטא בגלי חום, הזעות, מצבי רוח משתנים וכו'.
  • מחזור חודשי עם דימום מועט.
  • מחזור חודשי קצר עם ריבוי דימומים.

 

מתי אסור לצרוך אותו?

השימוש בצמח לא מומלץ בזמן נטילת טיפולים הורמונאליים, לרבות – גלולות למניעת הריון, טיפול הורמונאלי בגיל המעבר או בזמן טיפולי פוריות. גם לנשים בהריון לא כדאי לצרוך אותו.

 

במקרים של אנשים הנוטלים תרופות במרשם – מומלץ להתייעץ עם רופא או הרבליסט מוסמך לפני השימוש.

ויסות המערכת ההורמונלית בגוף

אופן העבודה של שיח אברהם מצוי מתרכז במערכות ההורמונאלית והעצביות הגבוהות ביותר. מושא הפעולה מרוכז בהיפותלמוס / היפופיזה ((Hypothalamus pituitary axis, שם משפיע הצמח על רצפטורים שונים (בעיקר של דופאמין) וכלי דם. זהו מרכז הוויסות ההורמונאלי / עצבי של הגוף, העשיר בכלי דם וברצפטורים עצביים, הרגישים לכל תנודה ולשינויים תפקודיים של הגוף, כמו שינויים מטבוליים, תנודות מצבי רוח, שינויים הורמונאליים וכו'.

 

במצבים של עומסים שונים (כמו למשל בגיל ההתבגרות, בגיל המעבר, בתקופות היריון, בעת שינויי אקלים, בזמן מעבר בין מדינות, בדיאטות קיצוניות, במהלך עומסים נפשיים ממושכים וכו'), ההיפותלמוס עלול להפעיל ו/או לדכא מערכת אחת על חשבון השנייה, זאת על ידי תמסורת הורמונאלית אל שאר מערכות הגוף.

 

לאורך זמן עלול להיווצר מצב שגרתי שאינו נורמאלי, אשר בו ישנה פעולה לא מאוזנת של הגוף. אלו המקרים של חוסר האיזון הממושך, היוצר בעיות הורמונאליות ארוכות טווח כמו שחלות פוליציסטיות, סוכרת, חוסר איזון של טסטוסטרון (הגורר השפעות מטבוליות שונות), השלכות על מערכת העצבים (כמו בעיות שינה, מיגרנות, דיכאון) ועוד.

לשיח אברהם ישנה יכולת להשפיע על אותם המרכזים ולעודד פעילות מאוזנת יותר. עד כה נתגלתה פעולה זו  על ידי השפעת הצמח על קולטני דופאמין. דרך השפעה זו, הצמח עוזר להסדרת הפעולה הפיזיולוגית התקינה של ההיפותלמוס / היפופיזה, במגוון מצבים של חוסר איזון הורמונאלי.

איך משתמשים בו?

הדרך הטובה להשתמש בשיח אברהם מצוי היא במיצוי מרוכז, המתקבל לאחר השרייה מיוחדת במים ואלכוהול (טינקטורה). רצוי מאוד להשתמש במיצויים מפירות אורגניים של הצמח (ניתן להשיג בחברת ברא צמחים מקיבוץ הזורע).

 

המינון המומלץ הוא בין 10-20 טיפות, פעם אחת ביום (כשמתעוררים בבוקר), זאת במקרים של תסמונת קדם וסתית, המלווה בכאבי וסת ודימומים קשים. ניתן להשתמש בצמח לאורך כל גיל הפוריות (במקרים של בעיות גניקולוגיות כמו אלו שצוינו לעיל), החל מנערות בגיל העשרה ועד לנשים הסובלות בגיל המעבר.

 

במקרים של טיפול בגיל המעבר, המינון נע בין 30-40 טיפות ובמקרים של בעיות פוריות, כמו אל וסת ושחלות פוליציסטיות, המינון עשוי להגיע ל-60 טיפות ואף יותר.

 

בכל מקרה, רצוי להתייעץ עם הרבליסט מוסמך, להתאמת המינון הנדרש ולשילוב יעיל של שיח האברהם גם עם צמחי מרפא אחרים.

 

במקרים של בעיות פוריות והיעדר וסת ניתן להשתמש גם בכמוסות, המכילות מיצוי יבש של הצמח, במינונים של 200-400 מ"ג ליום (להשיג בחנויות הטבע).

 

הכותב הוא מרצה ללימודי צמחי מרפא(Phytotherapy)    במכללת רידמן  בתל אביב. בעל קליניקה פרטית בתל אביב ומשמש כנטורופת ב"כללית – רפואה משלימה". כותב ומפרסם ברשת מאמרים מקצועיים רבים בתחום צמחי המרפא