שינה טובה: מה הקשר בין שעות שינה לפעילות המוח שלכם?

לא ישנים מספיק? זה יותר מסוכן ולא בריא ממה שחשבתם עד כה. מחקר חדש שערך באוניברסיטת לונדון, מצביע על כך כי למספר שעות השינה שלנו יש השפעה על בריאותנו הנפשית בגיל מתקדם יותר. הממצאים מראים, ששינה מעטה מדי או ממושכת מדי מפריעה לאופן החשיבה שלנו ועלולה להזקין את המוח בכ-7 שנים ואף לגרום למוות בטרם עת. עם זאת, גם הפרזה בשינה מסוכנת.

 

עוד ב-OnLife

 

לפי תוצאות המחקר, 7 שעות של שינה איכותית בלילה הן בסיס לתפקוד תקין ולתחושה כללית טובה של האדם.כמו כן נמצא קשר בין מספר שעות השינה לטווח רחב של מדדי איכות חיים כמו תפקוד חברתי, בריאות נפשית וגופנית, ומוות בטרם עת.

 

עוד עולה על פי ממצאי המחקר,  כי שינה בת פחות מ-6 שעות, או יותר מ-8 שעות בלילה מגבירה את הנסיגה הקוגניטיבית ומשפיעה על יכולות כמו הסקת מסקנות ואוצר מלים. החוקרים הוכיחו עוד שהידרדרות בתפקוד המוח עלולה גם להוביל להידרדרות גופנית ולמוות בטרם עת.

 

"לאור העובדה שהתנהלות החברה שלנו סביב השעון, 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, פוגעת יותר ויותר בחיי אנשים רבים, חשוב לקחת בחשבון אילו תוצאות עלולות להיות לשינויים במספר שעות השינה על בריאות האדם ורווחתו בטווח הארוך", אומרת עורכת המחקר ג'יין פרי.

גברים יכולים לישון פחות מנשים – ולא להיפגע

ד"ר גילי גבעתי, נוירולוגית ורופאת שינה מ'המרכז הרפואי שיבא' ו'מכון השינה אסותא' סומכת ידיה על תוצאות המחקר ומציינת מחקרים קודמים שנערכו באירופה וביפן בקרב מאות אלפי נבדקים התומכים בממצאים. "נמצא, שאנשים בעלי ממוצע שינה של שבע וחצי שעות שינה בלילה היו בעלי תוחלת החיים הארוכה ביותר. ירידה בתוחלת החיים נצפתה באנשים שישנו פחות מ-6 שעות. או יותר מ-9 שעות".

 

ואכן חוקרי המחקר מצאו, ששנת לילה אידיאלית בת 7 שעות הביאה לניקוד הגבוה ביותר בכל מבחן קוגניטיבי שנערך. בקרב גברים, התפקוד הקוגניטיבי היה זהה באלה שדיווחו על 6, 7 או 8 שעות שינה. אולם הגברים שדיווחו על פחות מ-6 שעות שינה, או יותר מ-8 שעות שינה בלילה, השיגו ניקוד נמוך יותר במבדקים.

 

לדברי ד"ר גבעתי, החברה המערבית נמצאת בחסך שינה קבוע בקרב מבוגרים, ולפעמים הורים אף מעודדים חוסר שינה אצל ילדיהם כאשר לא פעם הם חוזרים בשעה מאוחרת מעבודתם, רוצים לשהות עם הילדים, ובלי דעת חושפים אותם לחסך בשעות שינה. בנוסף, בבית פועלים עד שעה די מאוחרת גורמים מעוררים כטלפונים לסוגיהם, משחקי מחשב וטלוויזיות.

"יש לקחת בחשבון שתינוקות צריכים לישון בין 15 ל-16 שעות ביממה, ילדים בין 9 ל-10 שעות. בגיל הנעורים ישנים מעט יותר בגלל תהליך הגדילה המהיר והמעייף כנראה, ובסביבות גיל 20 מומלץ לישון, כאמור, בסביבות 7.5 שעות בלילה. "המלצה זו תקפה, כמובן, גם למבוגרים הטוענים שהתרגלו לישון 4 שעות בלילה ודי להם בזה. הם טועים; אם תהיה להם הזדמנות הם ישנו יותר.

 

"בזמן השינה, בשלב 'שנת החלום', מתבצע במוח תהליך של עיבוד זיכרון ולמידה של המידע שנקלט במהלך היום", אומרת גבעתי. "פגיעה בשנת החלום מובילה לירידה בתפקוד הקוגניטיבי. בתקופות של למידה וחשיפה למידע רב אנו נוטים לישון מעט יותר ולשהות פרק זמן משמעותי יותר בשלב שנת חלום. כאשר שינה זו מופרעת במכוון רואים ירידה בתפקוד הלמידה. בנוסף, בזמן השינה מתרחשת פעילות של המערכת החיסונית וההורמונלית".

 

רוצים לשמור על הבריאות? שמרו על הכללים:

  • העדיפו שנת לילה רצופה באורך מספק; היא טובה יותר משינה מפוצלת בת שעות אחדות בלילה והשלמתן ביום, כי שינה רצופה מאפשרת לחוות את כל שלבי השינה במלואם כולל 'שנת גלים אטיים' ו'שנת חלום'. לכל שלב יש חשיבות באיזון וחיזוק מערכת החיסון והמערכת הקוגניטיבית.

 

  • אל תיכנסו לאופוריה. מחסור בשעות שינה עלול להיות מלווה לעתים בתחושה הנלווית לשתיית אלכוהול. אל תטעו: זאת תחושה מסוכנת ומתעתעת המובילה לא פעם לטעויות בשיפוט, בשיקול הדעת ובזמן התגובה שלכם, לתשומת לב הנוהגים ברכב.

 

  • חשבו על ההתנהגות שלכם. מחסור בשעות שינה, או שינה שטחית בלבד עלולים לערער את תחושת הנינוחות הכללית ולגרום לרגזנות, עצבנות וחוסר סבלנות.

תגובות (0)
הוסף תגובה