גלולות או התקן תוך רחמי: האם אמצעי מניעה מסוכנים עבורך?

עד לפני עשור, הנטייה של הרופאים הייתה להפסיק את השימוש בגלולות לנשים בגיל 35, בגלל העובדה שהשימוש בהן מעלה את הנטייה לקרישת יתר של הדם. אבל מחקרים חדשים המתירים שימוש בגלולות עד להפסקת המחזור כמו גם פיתוח של גלולות עם הורמונים במינון נמוךשינו את התמונה. יחד עם זאת הדיווחים על תופעות לוואי כמו יובש בנרתיק, ירידה בחשק המיני וכאבים בזמן המגע המיני רק התרבו.

 

עוד ב- Onlife

 

לדברי ד"ר דניאל זיידמן, יו"ר החברה הישראלית לאמצעי מניעה, ורופא נשים בכיר באגף נשים במרכז הרפואי שיבא תופעות לוואי אלו אינן נחלתן הבלעדית של נשים מבוגרות ועלולות לקרות גם לצעירות, ולא ברור לגמרי למה. "אם מדובר בגלולות, למשל, כנראה שזה בגלל רמה נמוכה של אסטרוגן.  מצד שני, חשוב לזכור כי גלולה, למשל, זה אמצעי מניעה מצוין כנגד הריון, וברגע שאישה רגועה,  גם הליבידו עולה פלאים".

לקחת או לא לקחת?

גם ד"ר חגית כהנא, מומחית לרפואת נשים ומיילדות, סקסולוגית ופסיכותרפיסטית, ומנהלת מרפאה לטיפול מיני מרכז רפואי רבין בפ"ת, נתקלת יותר ויותר בתלונות על תופעות הלוואי. " נשים מודעות יותר ואני שומעת את זה בקליניקה שלי". לדבריה, מחקרים מהשנים האחרונות,  מצביעים על כך שאמצעי מניעה  גורמים לירידה בחשק המיני, ליובש בנרתיק, ולכאבים בזמן מגע מיני, תופעות דומות לאלו של גיל המעבר.

 

"אי אפשר לצפות איזה אמצעי מניעה, בין השאר, גם גלולות, יגרום מה ולמי", היא מסבירה, "חלק מהנשים מבקשות להחליף גלולות, ואני לא ממהרת לעשות את זה. אבל  תלונות שיגרמו לי להחליף את הגלולה מיד הם מצבי רוח קיצוניים או השמנה קיצונית – מעל שלושה קילו. מצד שני, כאשר יש תלונות על יובש בנרתיק אני לא מחליפה גלולות, כי ברוב הפעמים זה נובע מהעובדה שהאישה פשוט לא מגורה".

גורמי סיכון בלי קשר לגיל

לדברי ד"ר זיידמן, הגיל הוא האויב הכי גדול של  אמצעי המניעה בפרט, וגלולות בפרט אבל עודף משקל, יתר לחץ דם, סוכרת, שומנים בדם, ונטייה לקרישים מהווים גורמי סיכון אף הם. אך, הוא מוסיף, " כל אלה  שכיחים יותר אצל נשים מעל גיל ארבעים, והשילוב שלהם עם גלולות עלול להיות הרה אסון. הסכנה העיקרית היא יצירת קרישי דם שעלולה להוביל לתסחיפים,  אם כי מדובר באירוע נדיר. גם סיפור משפחתי של סרטן שד עלול להיות גורם סיכון".

 

במקרים כאלו, אומר ד"ר זיידמן,  עדיף לוותר על נטילת גלולות. "בכל מקרה התאמת גלולה לאישה מעל גיל 40 חייבת להיעשות בזהירות , תוך בדיקה מקיפה של הפרופיל הרפואי ובחינת גורמי הסיכון , כדי להתאים לה את אמצעי המניעה המתאים לה".  

הוא מסביר שלכל גיל מתאימים טיפול והתייחסות שונה. כי "כאשר מגיעה אלי מטופלת בת 18, או בת 25 אקדיש פחות זמן כדי להתאים לה גלולה, כי לא הייתי דואג יותר מדי בקשר לגורמי סיכון. בגיל הזה לא הייתי מציע לה התקן, אבל בהחלט מברר איתה איך היא מרגישה עם הגלולות כי זה לא נכון לתת גלולות למי שמרגישה עם זה רע".

 

אז האם צריך להפסיק לקחת גלולות אחרי גיל 40 ולעבור לאמצעי מניעה אחרים או שגם זה לא מומלץ? זיידמן מתנגד להפסקת נטילת גלולות באופן גורף מעל 40. "אני חושב שזה עושה עוול לנשים. גלולות הן אמצעי מניעה אידיאלי עבור הרבה נשים. אני פוגש נשים שמרגישות נוח עם הגלולה שלהן, וממש מתחננות להמשיך ולהשתמש בה. אני לא רואה סיבה למנוע את זה מהן כל עוד מדובר באישה בריאה".

 

הוא מסביר שהדור החדש של הגלולות מכיל הורמונים במינונים אולטרה נמוכים והן הומצאו עבור נשים מגיל  40 ועד לגיל המעבר, גיל בו המחזור מתחיל להיות לא סדיר ויש החמרה בתסמינים שלפני מחזור, כמו עצבנות וכאבים, שהגלולות עלולות להחמיר. בכל מקרה, הוא מבהיר, ש"צריך להתאים גלולה וכל אמצעי מניעה אחר, בהתאם למצב הבריאותי של האישה. כל מקרה לגופו".

מתי לא כדאי לקחת גלולות?

(ההמלצות הן של ד"ר בני שכטר מומחה ברפואת נשים ומיילדות בבית חולים מאיר)

סיכון לקרישיות יתר. לנשים הסובלות מנטייה לקרישיות יתר, או  בעלות סיכון לתסמונת קרישיות יתר במשפחה אסור לקחת גלולות, משום שאצל נשים אלה הגלולות עלולות להגביר את הסיכון ליצירת קרישי דם.

 

היסטוריה משפחתית של אירועי לב, אירועים מוחיים, קרישי דם בגפיים או תסחיפי ריאות – כל אלה יכולים להצביע על כך שלאישה יש סיכון לתסמונת קרישיות יתר במשפחה.

 

מיגרנה עם אאורה. לנשים הסובלות ממיגרנה עם אאורה (תופעות הקודמות להופעת מיגרנה, כגון ראיית אורות בוהקים או כתמים, תחושות של נימול או חולשה) אסור לקחת גלולות, בגלל שיש  להן סיכון גבוה יותר לאירועים מוחיים. בקבוצת סיכון זו נמצאות גם נשים עם לחץ דם גבוה ולא מאוזן.

 

עישון. לנשים מעשנות מעל גיל 35 לא מומלץ ליטול גלולות משום שהגיל והעישון שניהם גורמי סיכון, שבשילוב עם גלולות עלולים להגביר את הסיכון להיווצרות קרישי דם.

 

מחלת כבד פעילה. לנשים עם מחלת כבד פעילה אסור לקחת גלולות משום שפירוק הגלולות נעשה בכבד. אצל נשים אלה לא ייעשה פירוק תקין של הגלולות, מה שיגרום לכך שהן לא יהיו אפקטיביות. בנוסף, הגלולות עלולות להחמיר את מצבו התפקודי של הכבד.

תגובות (0)
הוסף תגובה