הדברים שמקצרים לכם את החיים

9 תמונות חדשות ומזוויעות יתנוססו בעתיד על קופסאות הסיגריות בארצות הברית. ביניהן: תמונות של ריאות שחורות מעישון, חלקי גוף פגועים מסרטן, שיניים מעוותות וחניכיים פצועות, תמונת מעשן לאחר כריתת גרון, תינוק בוכר, אדם גוסס מסרטן ועוד.

 

עוד ב-Onlife:

 

זו הדרך שבה החליט מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), להפחיד את המעשנים האמריקאים. התמונות נחשפו לראשונה ביום שלישי ה-21/6, והן נבררו מתוך 36 תמונות שהוצעו, לאחר סקירה מקיפה של הספרות המקצועית בנושאים שונים הקשורים בנזקי העישון וביצוע סקר מחקרי מקיף בקרב 18,000 משתתפים. 

 

אצטון, ציאניד וזפת

ב-FDA  מאמינים שבכוחן של האזהרות הגראפיות החדשות, אשר יופיעו על גבי חפיסות סיגריות ובפרסומות לסיגריות, להעלות את ההרתעה מפני עישון. מתוך אמונה ועל סמך מחקרים המעידים כי רמת הזדהות של אדם שנחשף למסר מצולם – גבוהה פי שלושה.כל אזהרה תופיע עם מספר טלפון של קו גמילה מעישון.   

 

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, שמקדמת בברכה את תהליך ההרתעה האמריקאי, בעשן סיגריות יש כ-4,000 כימיקלים שונים. מהם כ-43 הידועים כחומרים מסרטנים.בניהם:אצטון, מתנול, פנול, ארסן, ציאניד,  DDT, פורמלין, בנזן, זפת, עטרןועוד.

על פי נתוני דו"ח משרד הבריאות  2010, 32% מכלל הגברים ו-15% מכלל הנשים בישראל מעל גיל 21 מעשנים. בין הנזקים שגורם עישון: סרטן, מחלות לב וכלי דם, ומחלות ריאה. ההערכה הרווחת היא, שעישון מתמשך מוריד את תוחלת החיים בכ-10 עד 15  שנים בממוצע.

 

לא עושה חשק להיגמל? 

ומה עוד מקצר את החיים?

 

1. שעות שינה

על פי מחקרים שונים,שינה פחותה מ-6 שעות  וארוכה מ-9 שעות  ביממה בממוצע כרוכה בקיצור תוחלת החיים. חוסר שינה גורם לאבדן ימי עבודה , כתוצאה מתשישות, חוסר יעילות קוגניטיבית ופגיעה במוטוריות, ירידה בתפוקה והקשר לתאונות דרכים. על פי מחקר שנערך באוניברסיטת לונדון,  שינה מעטה מדי או ממושכת מדי מפריעה לאופן החשיבה ועלולה להזקין את המוח בכ-7 שנים ושהידרדרות בתפקוד המוח עלולה גם להוביל להידרדרות גופנית ולמוות בטרם עת.

 

במחקר אחר, שפורסם לאחרונה בכתב העתSleep  מצאו החוקרים כי אנשים הישנים פחות מ-7-8 שעות נמצאים בסיכון גבוה בכ- 15-20% לפתח מחלות לב וכלי דם.

 

החל ממחר: מכבים את האור שעה קודם.

 

2. חשיפה לשמש

בישראל מאובחנים למעלה מעשרת אלפים מקרים של סרטן עור בכל שנה. מתוכם כאלף חולים במלנומה – זה סרטן העור הקטלני.

 

אמנם עיקר הסכנה הוא בקרינת השמש הישירה, בגלל הקרינה האולטרה-סגולה,    UVA ו- UVB אבל לא כדאי להתעלם מתוספת של קרינה המוחזרת מחול, ממים, וממשטחי בטון.  ולמי שלא יודע: השמש הישראלית עובדת גם בחורף וקרני השמש חודרות  גם דרך שמים מעוננים, במידה ניכרת. גם שיזוף במכוני שיזוף אינו מומלץ.  

 

החל ממחר: אמרו, לבן זה יפה!

3. השמנה

על פי הערכות שונות השמנה מקצרת את תוחלת החיים ב 12-21 שנים, משום שאנשים במשקל יתר נמצאים בסיכון מוגבר למחלות קשות, כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת, יתר לחץ דם וסרטןולכן הכריז ארגון הבריאות העולמי (WHO) בשנת 2000 על השמנת יתר כעל מגיפה.

      

החל ממחר: מתחילים דיאטה.

 

4. אלכוהול

כדי ליהנות מיתרונותיו הבריאים של אלכוהול, שכידוע מכיל אנטיאוקסידנטים ורכיבים נוספים שהוכחו במחקרים כמועילים, אפשר לשתות עד שתי מנות ביום לגבר, ועד מנה אחת לאשה.

 

מעבר, לכך, מדובר במקצר חיים משמעותי ורשמי: אתנול, זה שמו המדעי של אלכוהול, גורם לשינוי בהתנהגות ובמצב הרוח, בגלל השפעתו על מערכת העצבים. שתיה מופרזת  יכולה לגרום לאיבוד שליטה ולהרגשה רעה, בטווח הקצר, וההפיך. ולכושר שיפוט לקוי, אלימות, שיבוש בתגובות רפלקסיביות ותיאום תנועות (קואורדינציה), עד לאבדן שליטה. שלא לדבר על תאונות דרכים. בנוסף, יכולות להתפתח גם בעיות כבד חמורות, כמו כבד שומני ושחמת כבד, פגיעה בלב עד כדי הפרעות בקצב הלב, שבץ מוחי ועוד.

 

 החל ממחר: עוברים למילקשייק.

 

5. תרופות מזויפות

 על פי דיווחי משרד הבריאות נתפסו בישראל בשנים האחרונות מאות אלפי כדורי ויאגרה מזויפים. ההערכה היא כי מספר זה מהווה רק כ-10% מסך התרופות המזויפות שנמכרות בארץ.  להערכת ארגוני הבריאות העולמיים, יותר מ-200 אלף איש מתו ברחבי העולם, עקב שימוש בתרופות מזויפות.

 

התרופות החביבות על הזייפנים הן : תרופות זקפה, תרופות למחלות כרוניות שאינן נמצאות בסל, וכדורי הרזייה. מרבית התרופות נמכרות באינטרנט.

 

החל ממחר: לא מתפתים לעיסקאות מפוקפקות.

6. טיפשות

מתברר שגם לרמת האינטליציה והאישיות יש השפעה על תוחלת החיים. על פי נייר עמדה שהתפרסם בירחון למדעי הפסיכולוגיה אנשים נבונים ובעלי מודעות מסכנים את חייהם פחות, חולים פחות ומאריכים ימים יותר. מה הקשר? על פי המאמר אנשים נבונים נמנעים מסיכונים מיותרים ומקפידים על ההנחיות ארגוני הבריאות, כמו הפסקת עישון, תזונה נכונה, פעילות גופנית וכדומה. 

 

החל ממחר: מסתכנים פחות ומודעים יותר לסיכונים בריאותיים ואחרים.

 

7. לחץ וסטרס

25% מתחושת האושר תלויה ביכולת להתמודד עם סטרס, כך על פי סקר שערך לאחרונה הפסיכולוג האמריקאי רוברט אפשטיין. המשתתפים בסקר התבקשו לדרג ולהמליץ על שיטות להרפיית מתח בהן הם נוקטים. הטכניקה שהוערכה על ידי מרבית המשתתפים כמפחיתה סטרס היתה תכנון מוקדם.

 

לחץ, או סטרס, הוא תגובה של מערכת העצבים למצב המכונה הילחם או ברח (FIGHT OR FLIGHT). זהו מנגנון אבולוציוני, שמופעל על ידי מערכת העצבים האוטונומית ומאפשר תגובה מהירה של הגוף  למצב של סכנה. באמצעות הפרשה מוגברת של אדרנלין, שגורמת להאצת הדופק, לחץ הדם, רמת הסוכר, קצב הלב, ועוד.

 

הפעלה יומיומית של המנגנון גורמת שחיקה מתמשכת שיכולה לזרז הופעה של מחלות רבות. סוכרת, מחלות לב וכלי דם, מעי רגיז, מחלות מעיים דלקתיות ועד חרדה ודיכאון.   

 

החל ממחר:  יוגה, פילאטיס או מדיטציה.

 

הבריאות היא מעל הכל: המומחים של מגדל יעזרו לך לדאוג לבריאות שלך ושל משפחתך

תגובות (0)
הוסף תגובה