לוקחים תרופות? היזהרו מהשמש

נטילת תרופות מסויימות, בהן תרופות כרוניות, עלולה לגרום לרגישות מוגברת לשמש ואף לכוויות בעור. קיימות שתי תגובות עיקריות של רגישות בחשיפה לשמש בעקבות נטילת תרופות – אלרגיה ופגיעות של העור, מסבירה ד"ר להבית אקרמן, מנהלת מרפאת עור במרפאת רוטשילד של שירותי בריאות 'כללית', מחוז דן פ"ת.

 

עוד ב-Onlife:

 

 

"יש תרופות שגורמות לעור להיות דק יותר – ועל כן רגיש יותר לשמש. הסכנה היא מפני כוויות שמש. תופעה זו עשויה להשפיע על כל מי שנוטל את התרופה. הדוגמה הנפוצה ביותר היא רואקוטן תרופה לאקנה (פצעי בגרות). "כאשר נוטלים רואקוטן יש להיזהר מאוד מחשיפה לשמש, ולהימרח יותר מהרגיל במסנני קרינה", אומרת ד"ר אקרמן. 

 

"לא מדובר בתגובה אלרגית לתרופה עצמה, אלא רגישות יתר שמופיעה בעקבות  חשיפה לשמש, ובאה לידי ביטוי כפריחה אלרגית, שבולטת יותר באיזורים החשופים לשמש (כמו פנים, גב ידיים חזה). זוהי תופעה הרבה פחות שכיחה".

התגובה הנפוצה – פריחה

תגובה נוספת היא פריחה אלרגית. "תרופות מסוימות מכילות חומר שמעורר את הגוף וגורם לתגובה אלרגית בעת חשיפה לשמש, שלרוב אינה מסוכנת. לא מדובר בתגובה אלרגית לתרופה עצמה, אלא ברגישות יתר שמופיעה בעקבות  חשיפה לשמש, ובאה לידי ביטוי כפריחה אלרגית, שבולטת יותר באזורים שחשופים לשמש (כמו הפנים, הגב, הידיים והחזה), אך יכולה במקרים מסוימים להתפשט מעבר לכך", אומרת ד"ר אקרמן.

 

אקרמן מוסיפה ש"לרוב זוהי תופעה מקומית, שהטיפול בה הוא מקומי, ומבוצע באמצעות תכשירי הרגעה, סטרואידים במריחה ואנטי-היסטמינים. במקרים קשים ניתן לטפל בסטרואידים בכדורים לתקופה קצרה".

 

אפשר להמשיך ליטול את התרופה- אבל רק כל עוד אין חשיפה לשמש. "הדבר החשוב ביותר הוא להבין שצריך להישמר יותר מכרגיל בעת חשיפה לשמש. זאת משום שהעור רגיש יותר מהרגיל, כלומר עלול להיצרב במהירות. ולכן, חייבים למרוח מקדם הגנה בתדירות גבוהה יותר מהרגיל, להימנע משהייה בשמש, לחבוש כובע, ובאופן כללי להיחשף לשמש מעט עד כמה שניתן בעת נטילת התרופה". כי כוויות שמש עלולות לסכן את בריאות העור, בפרט, ואת הבריאות בכלל. 

 

מהן התרופות המסוכנות להיחשף עמן לשמש?

  •       משככי כאבים – כמו אדוויל למשל
  •       תרופות אנטיביוטיות מסוגים שונים, בינהם: תרופות ממשפחת טטרציקלין, סולפה ועוד. 
  •       תרופות נגד סוכרת 
  •       תרופות נגד מחלות לב
  •       תרופות ליתר לחץ דם
  •       רואקוטן (נגזרת של ויטמין  (Aלטיפול באקנה ("פצעי בגרות")

גם תכשירים קוסמטיים יכולים להיות מסוכנים

בדומה לתרופות, גם בתכשירים קוסמטיים מסויימים, בעיקר אלו המכילים בישום, יש חומרים הגורמים לעור להפוך לרגיש יותר לקרני השמש. מדובר בעיקר בחומר שנקרא בלזם של פרו (Balsam of Peru), שהוא רכיב צמחי ריחני הנמצא בתכשירים קוסמטיים ורפואיים. לכן חשוב מאוד – לפני שימוש בתכשירים קוסמטיים חדשים – לבצע טסטים של רגישות התכשיר בנוכחות קרני שמש.

תגובות (0)
הוסף תגובה