נימים בפנים: כל הדרכים לטיפול יעיל בקופרוז

תופעת הקופרוז – נימי הדם המורחבים בפנים, שנראים כרשת סיבים אדומים הנשקפים מבעד לעור הוא מפגע אסתטי מטריד במיוחד, הנוטה להתפשט אם לא מטפלים בו בהקדם. ניתן למצוא את הקופרוז בעיקר בצדי האף, בלחיים, בסנטר, בצוואר, במחשוף, בגב כפות הידיים, אבל לא רק.

 

עוד ב-Onlife:

 

התופעה מתגברת ככל שהגיל עולה ובעיקר אצל נשים בגיל 30 עד 50, אם כי נראית אצל גברים, ולעתים מופיעה אף בקרב צעירים. אצל ילדים כמעט שלא תראו אותה כלל, אומרת ד"ר להבית אקרמן מומחית ברפואת עור.

מהן הסיבות להופעת התופעה?

מתברר שהקופרוז הוא בעיה גנטית.  אבל לא רק.  גם עור דק ועדין, בהיר ונוטה לשקיפות, הריונות, לחץ דם גבוה, שהייה בשמש ללא אמצעי הגנה, הורמונים אצל נשים הגורמים להתרחבות דפנות כלי הדם,  הם חלק מהסיבות.

 

כמו גם בעיות הורמונליות, נטילת תרופות וביניהן סטרואידים, תרופות כימותרפיות, תרופות לכלי הדם המגבירות את זרימת הדם כתרופות ללב ואחרות, מחלות עור כמו 'אקנה רוזצאה', צריכה גבוהה של אלכוהול ומאכלים חמים או חריפים, ואפילו שהייה לאורך זמן בסמוך למזגן מחמם.

 

על פי הגישה הנטורופתית,  למשל, הקופרוז נגרם בשל חוסרים של ויטמינים, מינרלים ורכיבים חיוניים נוספים, או בגלל בעיות ספיגה במערכת העיכול.

 

גם מצבים נפשיים כמתח, לחץ וחרדה עלולים לגרום להתרחבות נימי הדם בפנים, אומרת זהבית שטנר קוסמטיקאית ונטורופתית.  

 

התופעה נוטה להחמיר במיוחד בקיץ, שבו כלי הדם נוטים להתרחב כדי לקרר את הגוף והקופרוז מתרחבים. בחורף, כדי לשמור על חום הגוף נימי הדם הבריאים מתכווצים ומתרחקים מפני העור כדי לשמור על חום הגוף. הקופרוז אינם מסוגלים להתכווץ.

 

טיפול – באמצעים טכנולוגיים משוכללים

עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר לטיפול בתופעה נמנים מכשירים המשלבים לייזר עם גלי רדיו, הניתנים למיקוד מדויק פוגעים בנים הדם הלקוי שורפים אותו.

 

בסופו של התהליך הוא נספג על ידי הגוף ומסולק ממנו. אורך גל הלייזר ניתן לוויסות על פי גודל הקופרוז ומיקומו, ונדרשים מספר טיפולים (כבין 3 ל-5) כדי להיפטר מהתופעה.

 

טכנולוגיה אחרת שעדיין נמצאת בשימוש, אם כי פחות מבעבר, היא האלקטרוקואגולציה – צריבת נימי הדם הפגועים באמצעות מחט חשמלית.

 

היום יש גם טכנולוגיה חדשנית המאפשרת להניח את המחט החשמלית על פני עור הפנים במקום המטופל, ולשדר פולס מחמם, השורף את הנים ללא דקירה בעור, אומר ד"ר אנטוניו ריינה, מנהל מכון הוורידים של 'אסותא'.

 

ההזרקות היעילות כל כך בטיפול בנימי הרגליים המורחבים אינן מתאימות לעור הפנים, כי הנימים מאוד שטחיים וקרובים לפני עור הפנים העדין. טיפול בהזרקות למטרה זו בפנים עלול לגרום להצטלקויות.

 

מתי מומלץ לטפל? כל השנה פרט לקיץ. הואיל שקרן הלייזר בכל סוגי המכשירים מושפעת גם מהשיזוף של העור, העלול לפגוע ביכולתה לחדור לעומק הרצוי בעור, מה שעלול גם לגרום ליותר פציעות וצלקות.

 

תוצאות הטיפולים השונים תלויים בגוון העור של המטופל ובתגובה האישית לטיפול. יש גם לזכור שהטיפול הוא סימפטומטי בלבד, אינו מטפל בסיבה לתופעה, כך שהיא עלולה לחזור, וצריך לקחת בחשבון שמדי פעם יעלה הצורך לשוב ולטפל בה.

 

ויש גם תופעטת לוואי כמו נפיחות ואדמומיות לאחר הטיפול שחולפות במהרה. לעתים רחוקות ותלוי בגון עורו של המטופל עלולות להופיע בעקבות הטיפול פיגמנטציה, התכהות או התבהרות של העור, כוויות, הצטלקות.

תכשירים קוסמטיים לטיפול

לדברי ד"ר אקרמן, יש בשוק תכשירים דרמו-קוסמטיים להקלה על המצב, כמו הרוביאלין, לדוגמה. רובם אינם דורשים מרשם רופא. תכשירים מסוג זה מונעים את התרחבות נימי הדם, מפחיתים את הגודש באפידרמיס, מוסיפים לחות, מווסתים את טמפרטורת העור על ידי קירורו ומפחיתים דלקתיות.

 

יעילות תכשירים אלה פחותה לרוב מיעילות הטיפול בלייזר, אבל בשל מחירם הזול ביחס לטיפולי הלייזר כדאי לנסות קודם אותם.

טיפולים משלימים

בניגוד לטיפול הסימפטומטי דלעיל, הטיפול ההוליסטי מתחיל באבחון הסיבה לקופרוז. על פי תורת הפנים הסינית, גם למיקום הנגעים בפנים יש משמעות.

 

לדוגמה, קופרוז באזור הסנטר עלול להעיד על בעיה הורמונלית; מתחת לעין לכיוון האף – על נטייה לעצירות ומעי רגיז. השלב הראשון בטיפול הוא ניקוי מערכת העיכול והתייחסות לתזונת המטופל, אומרת שטנר.

 

קרמים. לכיווץ נימי הדם הפגועים ושיפור זרימת הדם עשוי לעזור קרם המכיל מיצוי צמחי מרפא כרימונים, המכילים גם מרכיבים המסייעים בחיזוק דפנות כלי הדם.

 

גם זרעי ענבים מכילים חומרים המיטיבים עם גמישות כלי הדם ולחות העור, עם דלקות ואלרגיות ומכילים אף חומרים נוגדי חמצון. צמחי מרפא נוספים המטיבים עם מצב הקופרוז הם בין היתר אובליפיכה, סנדל ווד וארניקה. בנוסף, מומלץ ליטול גם מיצוי רימונים בשתייה.

 

עיסוי לימפתי בפנים. מסייע בניקוז הגודש מכלי הדם הקטנים והבינוניים.

 

אקופונקטורה (דיקור סיני). מסייע בשיפור זרימת הדם בכלי הדם, משפר גם מצב של יתר לחץ דם.

 

טכנולוגיות טיפול. ה'אלקטרופוריישן': מבוסס על שיטת המזותרפיה הלא פולשנית: אלקטרודה המפיקה זרם חשמלי חלש מאפשרת להחדיר אל שכבת הדרמיס העמוקה חומרים טיפוליים כוויטמינים, חומצות אמיניות וחומרים שתורמים לכיווץ כלי הדם ועשויים לשפר את מצב הקופרוז.

אפשר למנוע את הופעת הקופרוז

הימנעו מחשיפת הפנים לשמש. ביציאה מהבית תמיד מרחו קרם הגנה עם מקדם גבוה וחבשו כובע.

 

היזהרו עם תרופות. תרופות לדילול הדם ואנטיביוטיקה עלולים להחריף קופרוז קיים ואף לעורר קופרוז חדש.

 

בדקו מה אתם אוכלים. ותרו על מאכלים חריפים ולוהטים.

 

טמפ' לא יציבה. הימנעו משהייה ליד מזגן מחמם, או מפזר חום בחורף.

 

ניקוי פנים לא מוגזם. אין להשתמש בפילינג גרגרים ובסבוני גרגרים לפנים; אלה גורמים לשיוף של העור ועלולים לגרום נזק נוסף לנימי הדם העדינים.

 

שתיית אלכוהול. הימנעו משתיית אלכוהול על בסיס קבוע.

 

לא לחמם את הפנים. הימנעו מטיפולים קוסמטיים הכרוכים בחימום הפנים. סיימו את שטיפת הפנים במים קרים כדי לכווץ את כלי הדם.

 

עזבו אתכם מסאונה. ותרו על סאונה יבשה או רטובה ועל ג'קוזי.

תגובות (0)
הוסף תגובה