האם מקדמי הגנה בתרסיס מסוכנים?

היצרנים והמשווקים מבטיחים שמקדמי הגנה בתרסיס (ספריי) נוחים לשימוש ומבטיחים פיזור נרחב ושווה על פני העור. ושהם גם חסכוניים יותר. אבל בצד היתרונות, מתברר שייתכן שיש גם חסרונות – מנהל התרופות והמזון (FDA) הכריז לפני חודש כי פתח בחקירה לבדיקת סיכון אפשרי בשימוש במקדמי קרינה בתרסיס.

 

 

עוד בonlife:

 

החשש הוא מפני שאיפה של חלקיקים קטנים לריאות, ובעיקר כשמדובר בילדים קטנים. כידוע לכל הורה, ילדים אינם עומדים במנוחה, לעולם ובעיקר כשמנסים למרוח אותם בקרם מקדם הגנה, ולכן החשש שהחומרים הנישאים באוויר יחדרו למערכת הנשימה שלהם במהלך הריסוס.

על פי פרסומי מגזין הצרכנים האמריקאי Consumer Reports ההמלצה היא להפסיק את השימוש בתכשירים במיוחד כשמדובר בילדים, עד שהנושא יתברר. המגזין אף הגדיל והוציא מוצר מסוים מרשימת המומלצים שלו, משום שהוא מוגדר כמיועד לילדים. 

ומה אומרים בישראל?

"החשש הוא מפני האפשרות שיש בתרסיס חומרים שעלולים להיות רעילים ומסוכנים. בעיקר כשמדובר בילדים אסתמטיים או בילדים עם נטיה לבעיות נשימה, כמו ברונכיט", מגיב ד"ר משה רוטשילד, מומחה למחלות ריאה בילדים, משירותי בריאות כללית בחיפה

 

"הגישה שמתווה מגזין הצרכנות היא הגיונית. כרופא וכאבא, אני חושב שבהחלט כדאי להימנע משימוש בתרסיס, במיוחד כשמדובר בילדים. בעבר, כשהשתמשתי בהם על ילדי, הבחנתי שהם נוטים לצרוח כשהחומר מותז עליהם, בגלל התחושה הקרירה שההתזה גורמת. בזמן הזה, הם כמובן שאפו אוויר מלוא ראותיהם, ויחד איתו, חלקיקי מהתרסיס שהתפזרו באוויר".

 

עד שלא יתבררו ממצאי ה-FDA  גם ד"ר רוטשילד ממליץ להעדיף מריחה של קרמים המכילים מקדם הגנה, על פני שימוש בתרסיס. "במיוחד כשמדובר בילדים, או  בשימוש על הפנים – גם אצל מבוגרים. אנחנו לא יודעים מה התרסיסים מכילים, קרי, מהם החומרים ש"דוחפים" החוצה את מסנני הקרינה, מתוך המיכל. כשיש חומרים בלתי ידועים שאפשר לשאוף אותם, צריך לנקוט משנה זהירות. 

ההמלצות נוספות הן:

  •  אם אין ברירה, וזו האפשרות היחידה, התיזו את החומר לכפות הידיים, ולא ישירות על גוף הילד – בוודאי לא על הפנים, העיניים וסביבות הפה.
  • גם כשמדובר במבוגרים, הימנעו מהתזת התכשירים לכיוון הפנים. וכמובן, גם במקרה זה כדאי להתיז את מקדם ההגנה לכפות הידיים,  ורק אז למרוח על העור. השתדלו לכלוא את הנשימה במהלך ההתזה, כדי לא לשאוף את החומר המדובר.
  •  אם אין ברירה, נסו לרסס בתוך הבית או במקום מוגן מרוח.
תגובות (0)
הוסף תגובה