חפיפת שיער: כמה פעמים צריך לחפוף בשבוע?

מעצב השיער ארז אלון וד"ר אכי פרידמן, מומחה ברפואת עור ויועץ ל-head & shoulders פורשים עשרה מיתוסים על חפיפת שיער ומתקנים טעויות נפוצות:

 

1. מתי לחפוף? הבלבול בנושא הזה הופך את החפיפה למסובכת יותר מהסכסוך היהודי-ערבי. יהיו כאלה שיגידו לך לחפוף פעם ביום, בזמן שאחרים יזהירו אותך שיותר מפעם בשבוע תגרום לך לנשירה מוגברת. האמת נמצאת איפשהו באמצע: "מומלץ לחפוף אחת ליומיים-שלושה", מבהיר אלון. "זה נעשה כדי לשמור על מאזן החומציות של הקרקפת ועל ייצור השומן הטבעי שלה, שמגן עליה ועל השיער".

 

ולמה חשוב לחפוף בכלל? משום שהשיער סופג אי אילו לכלוכים ושאר אורחים בלתי רצויים במהלך היום, וכמו שאר הגוף – חשוב לנקות אותו עם החומרים הנכונים, שיעשו זאת בלי להזיק לו.

 

ד"ר אכי פרידמן, מסביר"הפיזיולוגיה והביוכימיה של הקרקפת מובנים לנו כיום הרבה יותר מבעבר, בין השאר בזכות הבנת מנגנוני פעולה של סמנים ביולוגיים הקיימים בגופינו. סמנים אלו עשויים להצביע, בין השאר, על מצבי בריאות או על תהליכים משתנים. שמירה על איזונם וויסותם של סמנים אלו בקרקפת ושמירה על אחידות ובריאות עור הקרקפת מושגים בין השאר על-ידי אצירת ושמירת רמת לחות אופטימלית".

 

2. עם מה לחפוף? גם כאן, קשה לקבל חוות דעת חד משמעית ולא תמיד ברור, אם שמפו וקונדישינר בלבד מספיקים, או שצריך גם לגייס מסכה לכל העניין. ומה קורה כשחופפים עם שמפו בלבד? האם זה באמת עלול לפגום משמעותית בשיער? "אם כבר לחפוף רק עם מרכיב אחד, עדיף שזה יהיה עם קונדישנר", מסביר אלון. "לשטוף את השיער במים, למרוח קונדישינר למספר דקות ולשטוף. זו שיטה שמומלצת במיוחד למתולתלות, כדי שהתלתלים שלהן יהיו יפים יותר. בעלות שיער חלק יכולות גם לנסות, אבל במקרה שלהן, כדאי להשתמש בהרבה קונדישנר ולמרוח אותו קרוב לקרקפת, כדי שהשיער לא ייאבד מנפחו".

 

ואם אתם רוצים לדעת למה לא כדאי לחפוף בשמפו בלבד, הנה ההסבר המקצועי: "שימוש בשמפו בלבד אכן מנקה את השערה, אבל השמפו גורם לפתיחת הקטיקולה (השכבה החיצונית של השערה) ומה שסוגר אותה, ובכך מגן על השיער מפני נזקים סביבתיים, הוא הקונדישנר. רק בזכותו השיער לא מתייבש ונעשה שברירי ופגום".

 

סובלים מקשקשים?

גם כאן חשיבות רבה לשימוש בקונדישנר. דר' פרידמן מסביר:  מראה השיער, זוהרו ורכות המגע שלו, הן התכונות הראשונות הנפגעות משיער שאינו בריא ואינו מטופח. "רכיבי השערה החיצוניים הם למעשה "מנגנוני ההגנה" של השערה. אלו נשחקים בעקביות ומביאים לחשיפה ברבדים העמוקים והפנימיים של השערה ובכך גורמים למעשה לנזק משמעותי לשערה". לכן, לצורך הגנה על השיער, קיימת חשיבות רבה לשימוש בקונדישינר לאחר כל חפיפה.

 

שימוש בקונדישנר שאינו מיועד לטיפול בקשקשים, שוטף למעשה את הרכיבים הפעילים שבשמפו, ולכן, כדי למקסם את אפקטיביות השמפו נגד קשקשים, יש צורך בשימוש בקונדישנר המותאם לטיפול נגד קשקשים. 

 

3. מסיכה לשיער, כן או לא?  בהחלט כן, משום שמסיכה טובה משיבה לשיער חומרים חיוניים שאבדו לו ותורמת למראה בריא ובוהק, אבל לא בכל פעם שחופפים וחשוב גם לבחור את סוג המסכה המתאים ביותר לשיער שלך. "מסכה אמיתית מכילה חומרים פעילים ", מסביר אלון, "לא כדאי להשתמש במסכה יותר מפעם בשבוע-שבוע וחצי. כדאי להשאיר אותה על השיער למשך 5 דקות ופעם בחודש, להשאיר אותה על השיער למשך 30 דקות כדי לקבל את האפקט המלא".

 

אגב, אחרי מריחת המסכה, חשוב לשטוף היטב את השיער במשך שתי דקות לפחות, כדי לוודא שלא נותרו עליו שאריות של החומר. ואסור בתכלית האיסור לישון עם מסכה! החומרים הפעילים בה מפסיקים לעבוד אחרי מספר דקות ואז סתם תחנקו את השיער שלכם ותגרמו לו לאבד את השומניות הטבעית שלו.

 

4. איך שוטפים? מים חמים? פושרים? קרים? האמת היא שזה לא כזה משנה והכי טוב לשלב בין כל הטמפרטורות. "שוטפים עם קצת מים קרים, ואז פותחים את הברז של המים החמים", מסביר אלון. "זה בריא לקרקפת וגורם לזרימת דם בריאה יותר, מה שטוב מאוד לצמיחת השיער ולעור הקרקפת".

5. מה עושים עם שיער צבוע? המיתוס על הנזק שגורמת החפיפה לשיער צבוע הוא הרבה יותר עובדה ידועה מאשר מיתוס. אבל אי אפשר הרי להימנע כליל מחפיפת השיער. "חפיפה בתדירות גבוהה מדי גורמת לדהייה מוגברת של הצבע", אומר אלון. השכבה החיצונית של השיער נותרת פרוצה לאחר הצביע ושימוש בחומר מלחי כמו שמפו, מעודד את בריחת מולקולות הצבע". אז כדי לצמצם נזקים לצבע השיער שעלה לכן הרבה זמן וכסף, כדי להקפיד על חפיפה רק אחת לשלושה ימים. ואל תשכחו את הקונדישנר.

 

לשמור על צבע השיער

6. מה עושים עם קשקשים? לא סתם המציאו לנו שמפו נגד קשקשים. הוא באמת עובד. שמפו יעיל נגד קשקשים מטפל בפטרייה הגורמת להופעת קשקשת. כיום קיימים גם קונדישנרים נגד קשקשים, כך ששמירה על עור קרקפת מאוזן ומראה שיער נהדר, לא מאלצת אותנו להתפשר

 

 7. למה נושר השיער?  הרבה אנשים, בעיקרן נשים, מוצאים את עצמם בסוף החפיפה עם קווצת שיערות שבדרך כלל מוצאות את דרכן לחור הניקוז, מה שיוצר בסופו של דבר סתימה והרבה אינסטלאטורים שמחים. אבל אין ממש ברירה, ככה זה: "השיער לא נושר במהלך החפיפה עצמה", מבהיר אלון. הוא נשר עוד לפניה – מדי יום נושרות לנו בממוצע כ-90 שערות, אבל רובן נותרות כלואות בשיער ונשטפות החוצה עם החפיפה".

 

ד"ר פרידמן מוסיף: "קשקשת בקרקפת עשויה לגרום לתחושת צריבה וגרד מקומיים היוצרים שיער פגום ושביר. במצב כזה סובל השיער מטראומה מתמשכת של שפשוף וגירוד, המעודד את תהליך נשירת השיער. איזון הלחות והמטבוליזם של הקרקפת באמצעות שמפו, יכולה למנוע את הנזק הנגרם לשיער, לשפר את מצבו ולסייע בכך לעמידות השיער.

8. איך הכי כדאי למרוח? לא מדובר כאן בסודות האטום, אלא בבסיסיות פשוטה למדי: את השמפו כדאי לעסות היטב על השיער (בשימוש בכריות אצבעות ולא בציפורניים, כדי לא לפגוע בקרקפת) כדי לנקות אותו באופן ייסודי. את המרכך והמסכה, כדאי למרוח על קצוות השיער ולא על השורשים, כדי שהשומניות שבהם לא תדבק לקרקפת ותחנוק אותה.

9. אמפולות או לא להיות? ההמצאה החדשה של שוק החפיפה הן האמפולות, שאמורות לשדרג את השיער ולהחיות אותו. הפעילות שלהן בהחלט מרוכזת יותר מכל שמפו, מרכך או מסכה, אבל גם בהן צריך לדעת איך ומתי להשתמש. "יש אמפולות שאני מאוד מאמין בהן ובהחלט מספקות תוצאות ראויות", מספר אלון. "הן מיועדות לשימוש של פעם בשבוע ועד פעם בחודש – פשוט מפזרים אותן על השיער וממתינים בין 6 ל-30 דקות בהתאם להוראות היצרן. אבל כן חשוב להיוועץ עם מעצב השיער בטרם רכישת אמפולה מסויימת, משום שלא כולן יעילות באותה המידה".

 

10. באילו מוצרים להשתמש? השוק מחולק היום לכל כך הרבה סוגים של שמפו וקונדישינר – לשיער רגיל, יבש, פגום, צבוע ואפילו בלונדינית וברונטי. אך האם הקטגוריות האלה באמת משנות? לא בהכרח. "יש כאלה שמאמינים שבשמפו לשיער יבש  למשל, יש פחות מלחים משמפו לשיער רגיל. זה לא נכון בכלל – שמפו יבש פשוט מכיל יותר רכיבים להבראת השיער ותיקון נזקי הסביבה. אבל אם יש לך שיער רגיל ותשתמשי בשמפו לשיער יבש – השיער שלך לא יהפוך ליבש פתאום. באופן כללי, רצוי להתאים את סוג השמפו והקונדישינר לסוג השיער שלך, אבל גם אם תשתמשי בסתם שמפו לשיער רגיל, לא יקרה לך כלום. היעילות תלויה באיכות המוצר ובחברה המשווקת ושמפו שיהיה יעיל לאישה אחת, לא בהכרח יתאים לאחרת. הדרך הטובה למצוא את סוג המוצר שיתאים לך, היא פשוט של ניסוי וטעייה". 

תגובות (0)
הוסף תגובה