אנשים בעלי אופי רע – מרוויחים הרבה יותר

אופי רע – כסף טוב. אנשים חביבים ונוחים לבריות מרוויחים שכר נמוך באופן משמעותי בהשוואה לקולגות שהחביבות היא מהם והלאה – הן נשים והן גברים. כך לפי מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ווסטרן אונטריו ושעתיד להיות מפורסם בגיליון הקרוב של המגזין the Journal of Personality and Social Psychology.

 

עוד ב-Onlife:

 

המחקר התבסס על מידע שנאסף במשך 20 השנה האחרונות מסקרים שונים וכללו כ-10,000 נדגמים.  כמו כן, נתמכו המסקנות על ידי מחקר נוסף בו 460 סטודנטים למנהל עסקים התבקשו לשמש כמנהלי כ"א ולהחליט על העסקת אנשים – כשמבחירותיהם ניכר היה שמועמדים חביבים באופן מיוחד יתקשו לקבל את המשרה.

 

מהממצאים עולה שעובדים שהיו פחות חביבים או נוחים לבריות מהממוצע – על פי הגדרתם שלהם – הרוויחו 18% יותר מאשר השכר הממוצע בקבוצת הביקורת. אצל נשים גם כן היה פער, אך קטן בהרבה – 5%.

 

למה "הרעים" מרוויחים יותר?

החוקרים משערים שסיבה אפשרית אחת לפערים נעוצה בכך שעובדים בעלי אישיות נוחה יותר יפגינו התנהגות אסרטיבית פחות בדיוני שכר או בקבלה לעבודה – ולפיכך יקבלו פחות.

  ד"ר הדסה ליטמן-עובדיה, פסיכולוגית תעסוקתית בכירה וראש המגמה לתואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרוןמסבירה שעובדים נעימים יותר נוטים לסלחנות, ותרנות וצניעות. כך לפי מחקר שערכה יחד עם ד"ר שירי לביא, אף היא מהמרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון. לטענתה, ממצא זה עשוי להסביר את הקשר שנמצא בין חוסר נעימות לבין גובה השכר.

 

כמו כן, מסבירה ליטמן-עובדיה שהנכונות של עובדים נוחים לבריות לרצות עובדים אחרים עלולה לפגוע בתפוקה המיידית שלהם – ולהגדיל בטווח הזמן הקצר דווקא את תפוקתם של הקולגות להם הם מסייעים. כך, שאם העובדים נמדדים על בסיס תפוקה קצרת מועד ומתוגמלים בהתאם – יש בכך להסביר פערים בשכר.

 

כמו כן, נציין שחלק מפערי השכר בין נשים וגברים מיוחס לכך שנשים, לרוב, נוקטות בגישה מתרצה יותר בכל הנוגע להצעות המעסיק.כך לדוגמה, אשה, תתקבל לעבודה בשכר נמוך מגבר המחזיק באותה משרה – בממוצע. זאת, בין השאר בשל חוסר נוחות בהתמקחות או בהתפארות בהישגים וביכולות כמדד לדרישת שכר גבוהה יותר מהמעסיק.

עם זאת, הנתונים לעיל מראים שחוסר באסרטיביות או "אישיות נוחה פחות" או יותר "גברית", לעומתית או בלתי חביבה – משפרת את שכרה של האשה ב-5% בלבד בהשוואה לעמיתותיה. מדוע נשים שאינן חביבות, "נהנות" מכך פחות מגברים – בסוגיית השכר.

 

ליטמן-עובדיה מצטטת מחקר נוסף, שכלל אלפי עובדים בגרמניה והראה שלמוחצנות בקרב נשים יש השפעה שלילית על השכר.אם תכונה של מוחצנות מתקיימת בקרב נשים שאינן נוחות לבריות – יש בכך להסביר את הפער הקטן יותר. אצל גברים לעומת זאת תכונת המוחצנות לא פגעה בשכר.

 

אושר עדיף על עושר

אם אתם מתקנאים באנשים בעלי אופי רע ושוקלים לשנות את התנהגותכם כדי ליהנות משכר גבוה יותר – ליטמן-עובדיה מצננת את ההתלהבות. "המחקר לא בדק האם הם מחזיקים זמן רב יותר בארגון, האם הם שבעי רצון יותר מעבודתם, האם הם מקובלים יותר על עמיתיהם ועוד". 

 

 

היא מצטטת מחקרים נוספים שדווקא יתרמו להרגשתם הטובה יותר של העובדים החביבים:

  • נמצא שנעימות דווקא מסייעת בעיסוקים הכרוכים בעבודת צוות; בעוד שחוסר ברגישות בינאישית פוגע באפקטיביות בעיסוקים הדורשים שיתוף רב עם אחרים.
  • עוד היא אומרת, נמצא שתכונות המקושרות עם נעימות, כנדיבות, אדיבות, חברתיות ונתינה לזולת נמצאו כמעניקים משמעות גם בעבודה וגם בחיים. אלו תורמים לתחושת האושר של העובדים. "מעבר להנאה רגעית יש בכך לתרום לסיפוק והגשמה ארוכי טווח".

ומה טוב לארגון?

תגמול עובדים בעלי אופי פחות נוח או בעלי אישיות פוגענית לא משרתת את מטרות הארגון או מועילה לשאר העובדים. בין השאר היא מגבירה את תחלופת העובדים ולפיכך את עלויות ההכשרה וזמן לימוד העבודה, אומרת אחת מעורכי המחקר, בת' א. לקינגסטון, פרופסור בתחום משאבי אנוש במכון ליחסי עבודה ותעשייה באוניברסיטת קומל.

 

"הבעיה היא שמנהלים רבים לא מבינים שהם מתגמלים עובדים בעייתיים. אתה יכול לומר שהחברה מעריכה תכונות אופי מסוימות – אבל מערכת התגמול שלך ומה שניתן בפועל – לא משקפים את זה", היא מוסיפה.

 

ד"ר לביא, המתמחה במחקרים בין תרבותיים,  מציינת שניתן לצפות שבישראל ארגונים יעריכו פחות עובד בעל אופי לעומתי או שאינו נוח לבריות מאשר בצפון אמריקה, שם נערך המחקר.  "התרבות האמריקאית הרבה יותר אינדיבידואליסטית, מקדשת את הפרט, הישגית ותחרותית בהשוואה לתרבות הישראלית, ולתרבויות אחרות בכלל. לעומת זאת התרבות הישראלית מאופיינת ב'סחבקיות'". כך שבישראל, לאורך זמן, ייתכן שעובדים בעל מזג נוח יותר דווקא יזכו להערכה ולפיכך לתגמול גבוה יותר.

תגובות (0)
הוסף תגובה