בקיעת שיניים אצל תינוקות: איך מתמודדים?

הצטרפו למועדון יולדות שיבא בייבי בפייסבוק

 

סיימתם עם הקוליק (גאזים אצל ילדים) וכאבי הבטן של התינוק וחשבתם שעכשיו תוכלו לישון בשקט? מסתבר שאחרי כאבי הבטן יש תקופה קצרה רגועה ואחרי מתחילה בקיעת שיניים אצל תינוקות. ובקיעת השיניים אצל תינוקות היא אחת החרדות המשמעותיות ביותר של הורים.

מדובר בתהליך המלווה בכאבים ובתחושת חוסר אונים של הורים מול תינוק בוכה, לא רגוע ועצבני. אז מה עושים, לקראת ואחרי בקיעת השיניים כי לשמור עליהן ולהמעיט סבל וחרדות?

 

עוד ב onlife:

 

שיני החלב של התינוק מתפתחות תוך כדי ההריון. השמירה על התפתחותן התקינה תלויה בבריאות האם ובתזונה מאוזנת כבר בזמן ההריון. בקיעת שיניים אצל תינוקות תתחיל בדרך כלל בגיל ארבע חודשים עד לשמונה חודשים לאחר הלידה.

 

לא להשוות לאחרים – ולהיבהל

בתחילה בוקעות השיניים הקדמיות (החותכות) בלסת התחתונה, ולאחריהן שאר שיני התינוק. לכל שן יש גיל בקיעה וסדר בקיעה קבוע, כאשר בין תינוקות שונים יהיו הבדלים בזמנים חשוב לזכור זאת ולא להיבהל אם לתינוק שלכם עדין לא צמחו שיניים ואילו לחבריו בפעוטון פה מלא.

מיתוס החום והשלשולים

האמונה כי בקיעת שיניים אצל תינוקות מלווה בחום או בשלשולים אינה נכונה. הורים רבים מאמינים שישנו קשר בין תהליך בקיעת השיניים לבין חום. בעבר העלו תאוריות הגורסות כי תהליך צמיחת השיניים אינו פשוט והתנגדות הגוף יורדת. עם זאת, שום מחקר שנערך לא הצליח לאושש תאוריה זו.

 

כדאי לזכור שמדובר על צמיחת 20 שיניים והסבירות שהפעוט יהיה חולה בחלק מהפעמים היא גבוהה. בנוסף מדובר בגיל בו תינוקות ופעוטות חולים במחלות ויראליות ולכן ישנה סבירות שיחלו במחלה כשצומחת שן. בקיעת השיניים אצל תינוקות אם כן, לא גורמת חום גבוה, שלשולים או כאבי אוזניים. אם מופיעים אצל התינוק סימנים אלו כדאי לפנות לרופא הילדים, כדי לאתר את הגורם לסימני המחלה.

 

בעת בקיעת השיניים יסבול התינוק מאי שקט, ירבה להחדיר חפצים לפה ולהפריש רוק. כדי להקל על הכאבים ניתן למרוח משחה או ג'ל על חניכיו ולשפשף אותן בעדינות. בגיל שנתיים וחצי תסתיים בקיעת כל השיניים הראשוניות ולפעוט יהיו כבר עשרים שיניים בפה.

פלואור?

במקומות יישוב בהם אין נוכחות פלואוריד במי השתייה, חשוב להוסיפו באמצעות טיפות על הלשון, כשם שמטפטים טיפות ויטמינים A+D. המינון יקבע כל פי כמות הפלאוריד שנמצאת במים ולפי גיל הילד. מידע בעניין זה אפשר לקבל אצל הרופא המטפל או מאחות בתחנת לבריאות המשפחה.

 

מדוע חשוב להגן על שיני החלב?

  • כדי למנוע פגיעה בנבט השן הקבועה, שנמצאת מתחת לשן החלבית.
  • על מנת לאפשר לתינוק לעיסה, שן פגועה תפגע בהאכלתו.
  • שמירה על אסתטיקה – שמירה על צורת וצבע השיניים תשפר את האסתטיקה של תינוקך.

 

ניקוי שיני התינוק

אחת השאלות העולה אצל הורים לתינוקות היא מתי כדאי לנקות את השיניים ומתי להתחיל לצחצח. ובכן – מומלץ מיד עם בקיעת השיניים הראשונות לנקותן. איך עושים זאת?

 

בשלב ראשון אפשר לנקות את השיניים בחיתול רטוב או באמצעות פד גזה עם טיפה קטנה של משחה. באותו אופן ניתן לנקות את משטחי השיניים הקדמיות משיירי חלב ומחיידקים.

כאשר מופיעות גם השינויים האחוריות (הטוחנות), רצוי לעבור למברשת שיניים שראש קטן וסיביה רכים. חשוב לשים על המברשת טיפת משחת שיניים המכילה פלורואיד, ולעבור על פני משטחי השיניים בלסת התחתונה והעליונה, בתנועות של הברשה קדימה ואחורה.

 

ניתן למצוא בבתי המרקחת ובפארמים גם מברשות רכות מגומי המתלבשות על אצבע ההורה ובעזרתן ניתן לצחצח בעדינות את שיני התינוק והפעוט.

עששת לתינוקות?

עששת היא מחלה הנגרמת על ידי חיידקים שנמצאים בפה, נצמדים לשן, מתרבים ויוצרים מושבות. אוסף מושבות של חיידקים על השן נקרא "רובד שיני". רובד זה נצמד לשן ואינו יורד בשטיפה, אלא בשפשוף במברשת ובמשחה. החיידקים ברובד השיני זקוקים למזון שיאפשר להם לגדול, להתרבות ולייצר חומה שתמיס את ציפוי השן (הזגוגית). בסופו של תהליך זה נוצר חור בשן התינוק, כאשר החיידקים ממשיכים לחדור לתוך השן, להמיס ולפרק אותה.

 

אחת הסיבות לעששת אצל תינוקות וילדים בגיל הרך היא שתיה של נוזלים ממותקים בשעות הלילה. נוזל מתוק שנשאר על השיניים לשעות רבות מאפשר היווצרות של חורים בשיניים. בתהליך זה נפגעות בעיקר השיניים הקדמיות של הילד, שמתפוררות בהדרגה ונשברות, ואחריהן נפגעות גם השיניים האחוריות. כל זאת יתרחש בגיל צעיר מאוד, לפעמים אפילו בשנתיים הראשונות לחייו של הילד.

 

המלצות למניעת עששת

  • יש להקפיד על מתן מים לתינוק ללא תוספות
  • ילדים רבים מעדיפים להירדם שבפיהם מוצץ, נתינת מוצץ היא פעולה מותרת, אך אין למרוח עליו דבש, ריבה או סוכר.
  • יש להגביל את כמות הפעמים שהתינוק אוכל פחמימות, בעיקר מתוקות, באופן זה, עדיף שילד יאכל ארבע – חמש עוגיות בבת אחת פעם ביום. מאשר עוגייה אחת כל חצי שעה.
תגובות (0)
הוסף תגובה