תרופות נגד כאבים: שילוב הכדורים היעיל ביותר

סקירת תרופות נרחבת שפורסמה באנגליה מצביעה על העובדה שלמרות פיתוחים חדשים של תרופות נגד כאבים היוצאות לשוק, דווקא התרופות הוותיקות והפשוטות, שניתנות לרכישה ללא מרשם רופא, הן היעילות ביותר.

 

עוד ב- Onlife

 

בנוסף, מסתבר כי דווקא שילוב מסוים של שני סוגי תרופות הוא שהשיג את היעילות הרבה ביותר בשיכוך כאבים. את המקום הראשון ביעילות בטיפול בכאבים אקוטיים (70% מהמטופלים דיווחו על הקלה בכאבים כתוצאה מטיפול זה), קיבל שילוב של 500 מ"ג פרצטמול (אקמול) יחד עם 200 מ"ג איבופרופן (אדויל).

 

באנגליה ניתן כבר לרכוש את השילוב המנצח הזה בטבליה אחת.  בארץ ניאלץ, בשלב זה, ליטול אותם בנפרד. תרופה נוספת שהקלה כל כאביהם של 70% מהמטופלים היא ארקוקסיה 120 מ"ג (מינון כפול!).

 

באחד המחקרים ששימשו כמסד נתונים לסקירה, קיבלו המשתתפים תרופת דמה "פלצבו" Placebo  ( או כפי שמכונה בעברית – אינבו) : 18% מהם דיווחו על הקלה בכאב.

הסקירה שנערכה ע"י ד"ר אנדרו מור מהמכון לחקר הכאב של אוניברסיטת אוקספורד באנגליה, לאחר יותר מ- 300 מחקרים שנערכו בקרב כ-45 אלף איש, כללה 46 תרופות ומינונים שונים, כולל שילובים של תרופות בקרב הסובלים מכאבים אקוטיים של אחרי ניתוח או כתוצאה מעקירת שיניים. 

 

הסקירה התמקדה בתרופות מ- 3 משפחות טיפוליות:

 

1.      פרצטמול (אקמול, דקסמול, פראמול) – הנמכרים בארץ ללא מרשם רופא – OTC

2.      NSAIDs– נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (נורופן, אדויל, אספירין, נרוסין, אדקס) – אף הם משווקים בישראל כ- OTC

3.      אופיואידיםOpioids– (קודאין, פרקוסט, אוקסיקודון) – הניתנים במרשם רופא בלבד!

 

המטרה העיקרית של המחקר הייתה, לדברי ד"ר מור, לרכז את כל המידע מכל המחקרים הרבים שהצטברו, ולהפיק מהן דו"ח אחד המפרט ומדרג מהן התרופות היעילות והטובות ביותר לנטילה דרך הפה (להבדיל ממשככי כאבים הניתנים דרך הווריד), כדי לשכך כאבים אקוטיים.

 

כאב אקוטי (להבדיל מכאב כרוני) נגרם כאשר רקמה בגוף נפגעת או ע"י פציעה, או כתוצאה מניתוח. תחושת הכאב הינה תוצאה מהדלקת שמתפתחת ברקמה הפגועה, ובחירת משכך הכאבים הנכון היא קריטית להצלחת הטיפול.

אין תרופה אחת יעילה

מעבר למיפוי ודירוג התרופות שהינו ממצא חשוב בפני עצמו, התגלה גם כי שלא קיימת תרופה אחת שהוגדרה כיעילה ביותר בקרב כל המטופלים, כלומר, גם התכשיר היעיל ביותר לא קולע בול לכולם.

 

משכך הכאבים הגרוע ביותר שעלה ממצאי הסקירה היה קודאין: רק 14% מהמטופלים השיגו הקלה משמעותית בכאב אחרי שימוש בקודאין כטיפול יחיד.

 

בכל מקרה, רצוי להתייעץ עם רופא לפני לקיחת תרופות.

תגובות (0)
הוסף תגובה