דבש: כמה הוא באמת בריא?

הדבש הוא אחד המתוקים הכי מוכרים והכי אהובים, ולא רק על ידי פו הדב.  אילו תכנות בריאותיות נוספות יש לו,  מלבד היותו אנטי בקטריאלי, מקל על תופעות כמו הצטננות ושיעול ובעל שימושים רבים בתחום הקוסמטיקה?

 

עוד ב- Onlife

 

דבש משמין כי הוא מכיל כמויות גבוהות של סוכר.

לא נכון.

 

מבין כל רכיבי המזון – פחמימות (פשוטות, כמו דבש וסוכר או מורכבות כמו לחם ואורז), חלבונים ושומנים, הרכיבים שצפיפותם הקלורית היא הגבוהה ביותר הם השומנים. גרם אחד של שומן מכיל 9 קק"ל בעוד גרם אחד של פחמימה או חלבון מכיל 4 קק"ל. כפית דבש מכילה בסה"כ 20 קלוריות ולכן דבש אינו בהכרח גורם להשמנה.

 

דבש מכיל כמות מסוימת של שומן.

לא נכון.

 

דבש אינו מכיל כלל שומן. אבל לעומת זאת רכיב המזון העיקרי בו הוא פחמימה פשוטה (סוכרים). הגורם העיקרי להעלאת רמות השומנים בדם (טריגליצרידים) הם הסוכרים הפשוטים. כדי לסייע בהורדת רמות הטריגליצרידים, מומלץ להוציא מן התפריט מזונות המכילים סוכרים פשוטים כמו דבש, ריבות ומיצים.

דבש שונה בהרכבו מסוכר ולכן אינו מעלה באופן מהיר את רמת הסוכר בדם.

לא נכון.

 

גם דבש וגם סוכר דומים בהרכבם שכן היחידה הבסיסית המרכיבה את כל אלה היא סוכר פשוט (גלוקוז ופרוקטוז). לכן הם מעלים באופן דומה את רמת הסוכר בדם.

 

ניתן לאכול דבש גם כנוזל וגם כאבקה.

לא נכון.

 

דבש למאכל מגיע בצורתו הנוזלית-קרמית בלבד. אולם אבקת דבש קיימת כתוספת לבישול ולאפייה. מאוד לא מומלץ להשתמש בה מעבר לשימוש הזה בלבד.

 

דבש לעולם לא מתקלקל.

לא נכון.

 

דבש יכול להתקלקל לאחר פתיחתו שכן הוא סופח לחות שיכולה להוביל לקלקולו.

אכילת דבש גורמת להרגשה טובה.

נכון.

 

דבש, כמו כל פחמימה אחרת מעלה את יצור החומר "סרוטונין" במוח. סרוטונין הוא נוירוטרנסמיטור אשר משרה תחושה טובה, רוגע, שלווה ושובע. אך בשל העובדה שדבש הוא פחמימה פשוטה, הוא מעלה את רמת הסרטונין לזמן קצר בלבד ולאחר מכן מתרחשת ירידה דרמטית שלו וצורך עז באכילה חוזרת של מזון מתוק.

 

כדי להשאיר רמת סרוטונין גבוהה לאורך זמן, מומלץ דווקא לאכול את הפחמימות המורכבות (אלו שאינן מתוקות) כגון לחם, אורז מלא, פסטה וכיוב', וכך לתרום לתזונה המאוזנת ולמצב רוח טוב לאורך זמן.

 

דבש יכול לגרום לילדים להיפראקטיביות.

לא נכון.

 

אין קשר בין כמות המתוק שילדים אוכלים לרמת הפעילות ומידת העוררות שלהם.

 

אסור לצרוך דבש בהריון.

לא נכון.

 

אין שום בעיה לצרוך דבש בזמן ההריון, שכן כל התכונות החיוביות שלו יכולות לסייע לעבור את ההריון בקלות. חשוב לדעת שדבש, כמו כל מאכל אחר, כדאי לצרוך במידתיות. 

תגובות (0)
הוסף תגובה