תזונה נכונה: האם מס על מוצרים משמינים יעיל?

בחודשים האחרונים מסתמן טרנד חדש באירופה – הטלת מס על מוצרים הנחשבים מזיקים לבריאות. זה התחיל לפני חודש בהונגריה, שם הוטל מס על מוצרים המכילים כמויות גבוהות של מלח, וסוכר, והמשיך השבוע בדנמרק שם החליטו להטיל מס על מוצרים שמכילים שומן רווי.

 

עוד ב- Onlife

המטרה של המסים החדשים במדינות הללו, היא כמובן לגרום לאוכלוסיה לאמץ הרגלי אכילה בריאים יותר. זאת למרות שמכל מדינות אירופה, דנמרק היא בין המדינות עם אחוז ההשמנה הקטן ביותר (סך הכול 10% מהתושבים סובלים מהשמנה הפוגעת בבריאות), בעוד בהונגריה, בעיית ההשמנה היא משמעותית ביותר.

 האם תפסיקו לקנות לילדים מקדונלד'ס?

עולה השאלה האם יש מקום לחוקק חוקים שכאלו, ולעלות את המיסים גם במדינת ישראל, שנמצאת במקום השלישי מבין 13 מדינות בשיעור השמנת הילדים. זאת, כשב-20 השנים האחרונות קפץ מספר המתבגרים בישראל הלוקים בהשמנה פי 4.

 

התשובה עלולה לאכזב:  לא בטוח שזה יעצור את ההורים מלקנות לילדיהם ארוחות רוויות שומן, מלח, וסוכר. זאת, לנוכח התורים הארוכים שמשתרכים למול קופות מקדונלדס בכל קניון, בתקופות החופש הגדול.

שאלה נוספת היא מי ירוויח מהמס הזה? מדינת ישראל שתשלשל עוד כמה מיליונים לכיסה, אבל האזרח הפשוט שבאופן תיאורטי יהיה מוכרח לקנות מוצרים "בריאים יותר" לא יוכל להרשות לעצמו לצרוך במקרים רבים את אותם מוצרים בריאים – כיוון שעלותם יקרה הרבה יותר.  כך שהטלת מס על מוצרי הבסיס המשמינים עלולה לפגוע ברבים מהאזרחים.

 

מדוע? כי במדינת ישראל, המוצרים שנחשבים בריאים, הם המוצרים היקרים ביותר בשוק. לחם מחיטה מלאה עולה פי שלוש מלחם לבן פשוט, אותו הדבר לגבי הלחמים הקלים למיניהם, שעולים הרבה יותר מהלחמים הפשוטים, שכולם ממליצים לנו להימנע מהם.

 

מה  יכול לסייע לצרכן להעדיף מזון בריא?

 דווקא במוצרי החלב המצב הפוך:  חלב 1% שומן זול יותר מחלב 3%  שומן, ומחירי היוגורטים דלי השומן ואלה עם שלושה אחוזי שומן, לרוב זהים.

 

לכן, אולי מדינת ישראל צריכה לחשוב להוזיל מוצרים שנחשבים בריאים, ולגרום לצרכנים להעדיף לקנות אותם על פני המוצרים ה"פחות בריאים" שיישארו במחירם העכשווי.  זו מדיניות שעשויה לסייע ללמעוטי ההכנסה לצרוך אוכל בריא יותר, הודות לירידה במחירם.

 

למה שמדינת ישראל, בתור מדינה נאורה, לא תרים את הדגל, לאור המצב החברתי, והמצב הסוציו אקונומי במדינה.  אולי עדיף דווקא להוזיל מחירים של מוצרים שנחשבים מוצרי בריאות. אם מוצרי הבריאות יהיו במחירים יותר "עממיים", כל אחד יוכל להרשות לעצמו לרכוש אותם.

 

אם ניקח לדוגמא את הדבר הכי אבסורדי, למה שסוכר חום, שנחשב לסוכר יותר בריא (אפילו אם זה לא נכון), ועובר הרבה פחות עיבודים במפעל, יהיה יותר יקר מסוכר לבן ? ולמה לא להוזיל את מחירי הלחם מחיטה מלאה? הרי הקמח המלא עור פחות עיבודים במפעל מאשר הקמח הלבן.

 

הוזלת מוצרים בריאים, ולאו דווקא התעמרות באזרח הפשוט, ויצירת רווחים נוספים למדינה על ידי הטלת מיסוי נוסף למוצרי הבסיס, היא הפיתרון הנכון.

תגובות (0)
הוסף תגובה