מחקרים חדשים על סרטן השד

בסוף חודש ספטמבר התקיים בשטוקהולם הכנס האירופי הרב תחומי למחלת הסרטן, בין השאר הוצגו בכנס מחקרים חדשים בתחום סרטן השד. הנה שלושה שבלטו בממצאיהם:

 

עוד ב- Onlife

 

1. טיפול בנשים מבוגרות מול נשים צעירות

על פי ממצאי המחקר, נשים מבוגרות שמאובחנות כחולות בסרטן השד, נמצאות בסיכון גבוה יותר למות מהמחלה מכאלה שמאובחנות בגיל צעיר.

 

מחקר שנערך באוניברסיטת אתונה, בדק 9000 נשים במשך 5 שנים. הן חולקו לשלוש קבוצות, מתחת לגיל 65, גילאי 65-75 ו 75+.  ניתוח הממצאים הצביע על כך שלמרות שלנשים המבוגרות יש סיכוי גבוה למות ממחלות שקשורות בגילן, גם הסיכוי למות מסרטן השד עולה עם ההתקדמות בגיל בגלל שאינן מקבלות את הטיפול הסטנדרטי.

 

"הממצאים שלנו מראים כי התמותה בקרב חולות מבוגרות בסרטן השד, שאינן סובלות ממחלות אחרות, גבוהה יותר מאשר אצל החולות הצעירות. זאת בשל העובדה שהרופאים מטפלים בהן פחות טוב, כי חושבים שהן ימותו  מזיקנה או מחלות רקע למיניהן", אומר אחד מהחוקרים.

 

"מחקרים אחרים הראו בוודאות, שלחולות מבוגרות בסרטן השד סיכויים נמוכים יותר לקבל טיפול סטנדרטי כמו ניתוח, רדיותרפיה או כימותרפיה", הוא מסביר.

2. עמידות לטיפולים הורמונליים בחולות אחרי גיל המעבר

מחקר שנערך באוניברסיטת בוסטון, מצא  ששילוב של שתי תרופות מקובלות, יעיל יותר בטיפול בנשים עם סרטן שד בשלב מתקדם שנמצאות בגיל המעבר.

 

המחקר בדק נשים שהגידול התפשט בגופן ושקיבלו טיפול הורמונלי שחוסם את השפעות של הורמון האסטרוגן ושפיתחו עמידות לטיפול ההורמונלי. " כאשר חולים מפסיקים להגיב לטיפול הורמונלי, יעילות הטיפולים המשניים היא מוגבלת", אומר פרופ' בסלגה, אחד החוקרים.

 

תוצאות המחקר הראו כי אצל קבוצת הנשים החולות שקיבלו את השילוב, לא הופיעו גידולים נוספים במשך 11 חודשים ואילו אצל אלה שקיבלו את הטיפול המקובל, הגידולים הופיעו אחרי 4 חודשים בממוצע.

 

ביופסיה חוזרת לחולות בסרטן השד – בגלל שינוי במאפייני הגידול

מחקרים חדשים בשוודיה מראים שגידולים בשד משנים את "הסטאטוס ההורמונלי" שלהם במהלך המחלה, בעוד שההחלטה על הטיפול מבוססת על הביופסיה של הגידול הראשוני. לגבי חולים שחלה הרעה במצבם, זה יהיה קריטי להמשך הטיפול ויעילותו.

 

ד"ר לינדה לינדסטרום משטוקהולם שערכה את המחקר, הסבירה שעד עכשיו נהוג היה לחשוב שסימנים מסוימים נשארים קבועים לאורך כל המחלה, עכשיו מסתבר שאותם הסימנים, שלפיהם מחליטים איזה טיפול יינתן, משתנים ככל שהגידול מתפתח וזה משפיע באופן משמעותי על הדרך שהמטופל יגיב לטיפול" היא אומרת. 

 

"כאשר הטיפול הופך ממוקד יותר, חשוב במיוחד שהטיפול הנכון והמתאים יינתן. יתרון נוסף של ביצוע ביופסיות שגרתיות, הוא שהם יוכלו למנוע החמרה והתפשטות נגעים כתוצאה מטיפול שגוי".

 

חשיבות המחקר, היא הפניית תשומת הלב לכך שחולים שחלה הרעה במצבם לא מקבלים את הטיפול האופטימאלי למחלתם.  "יכול להיות שגם החולים וגם שירותי הבריאות חושבים שמחיר הביופסיות יקר מדי, הם טועים כי בטווח הרחוק אפשר יהיה למנוע טיפולים מיותרים ויקרים על ידי כך שייבחרו הטיפולים המתאימים לכל חולה", אומרת לינדסטרום.

4. השפעת כימותרפיה בהריון על התפתחות הילדים

מחקר בלגי הראה כי ההתפתחות המנטלית ותפקודי הלב של ילדים שנולדו לאימהות שקיבלו טיפולים כימותרפיים במהלך ההיריון, היא תקינה.

 

במחקר שערך ד"ר פרדריק אמנט מבלגיה, נבדקו 70 ילדים בני 18 חודשים ועד 18 שנים, שאימותיהם עברו טיפולים כימותרפיים. התוצאות היו מרגיעות למרות ש -47 ילדים נולדו לפני זמנם, דבר שהשפיע על ההתפתחות הקוגניטיבית שלהם, ולא הטיפולים הכימותרפיים.    

 

האימהות חוו במהלך ההיריון טיפולים מסוגים שונים לסוגי סרטן שונים כשהנפוץ ביניהם (יותר ממחצית) היה סרטן השד. החוקרים בדקו את הבריאות הכללית של הילדים, הישגיהם בלימודים, פעילות ספורטיבית והמצב הסוציאלי של המשפחה.

 

"תוצאות הניסוי מאפשרות לנו להמליץ לנשים בהריון עם סרטן, לא לדחות את הטיפולים או לסיים את ההיריון. התועלת שבכימותרפיה לאישה ההרה מכריעה כל נזק פוטנציאלי עתידי אצל הילדים", אומר ד"ר אמנט.

 

המחקר טרם הסתיים, וכיום נבדקות השפעות אפשריות על פוריות הילדים והסבירות שיחלו בסרטן.

שילוב של קרינה וכימותרפיה  מפחית את הסיכון לגידולים חוזרים

מחקר שנערך ב- 48 מרכזים רפואיים בבריטניה, מצא כי מתן רדיותרפיה (טיפול בקרינה) במהלך טיפולים כימותרפיים בשלבים ראשוניים של סרטן השד, מפחית את הסיכון לגידולים חוזרים בחזה ובדופן החזה. יותר מכך, לטיפול, תופעות לוואי מינימליות ואין לו השפעה על איכות החיים של החולה.

 

תוצאות המחקר הראו כי כימו – רדיותרפיה הפחיתה את הסיכון לגידולים חוזרים ב- 35% אצל נשים בשלבים ראשוניים של סרטן השד. אחרי מעקב של 8 שנים רק 41 מטופלות שקיבלו כימורדיותרפיה סבלו מגידולים חוזרים לעומת 63 בקבוצת הביקורת.

תגובות (0)
הוסף תגובה