תרופה לסרטן הערמונית טובה גם לסרטן השד

בכנס של האגודה האירופית לסרטן בסטוקהולם, שוודיה בחודש שעבר, הציגה חברת באייר העולמית פריצת דרך בטיפול בחולים בסרטן הערמונית שסובלים מגרורות בעצמות.

 

עוד ב- Onlife

מדובר בתרופה חדשה בשם אלפרדין שאמורה להקל על חולים שסובלים מגרורות בעצמות שעמידים בפני הטיפול ההורמונלי המקובל.

 

התרופה שמטפלת באופן ממוקד בגידולים בעזרת קרינת אלפא, התבררה כיעילה ביותר בטיפול בסרטן היות שהיא מצמצמת את הנזק לרקמות שנמצאות סביב הגידול.

 

את המחקר שהביא לפיתוח התרופה, הוביל ד"ר כריס פרקר, חוקר ב-  Royal Marsden Hospital  בלונדון. בראיון בלעדי ל – Onlife, אמר ד"ר פרקר, כי הבשורה פורצת הדרך, היא לא רק לגברים וכי נערכים ניסויים גם לסוגי סרטן שנחשבים לנשיים כמו סרטן השד.

 

"הניסויים על יעילות התרופה אמנם נמצאים בשלבים מאד ראשוניים, אבל אנחנו בודקים כעת את ההשערה שהטיפול יכול לעזור גם במקרים אחרים של סרטן ששלח גרורות לעצמות", הוא מסביר.

טיפול ממוקד

אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב גברים הוא סרטן בלוטת הערמונית. הוא עלול להופיע אצל כ-50 אחוז מהגברים מעל גיל 70, ואצל רוב רובם של הגברים מעל גיל 90, והוא אחד מארבעת הסוגים האחראים ל-45% מהתמותה מסרטן (יחד עם סרטן הריאה, המעי והשד).

 

ברוב המוחלט של המקרים בהם מתגלה סרטן בערמונית, הטיפול כולל את כריתת הבלוטה, ומאפשר המשך חיים תחת מעקב גם במשך שנים.

 

אולם במקרים בהם המחלה חוזרת עם גרורות, הרי שאז, ב-90% מהמקרים, הגרורות מגיעות לעצמות וגורמות לכאבים בלתי נסבלים, לשברים ולקשיים בהליכה ובתפקוד היומיומי, ומחישות את התמותה מהמחלה.

 

במחקר שערך ד"ר פרקר, השתתפו 922 חולים בסרטן הערמונית עם גרורות בעצמות מכל העולם, כולל ישראל, שגילו עמידות לטיפול ההורמונלי.

 

קבוצת המחקר קיבלה את הטיפול הסטנדרטי המקובל בתוספת  אלפרדין ( שפולטת קרינה מסוג אלפא – קרינה בעלת עוצמה גבוהה, פוגעת במטרה במהירות גדולה, ממוקדת על הרקמות החולות ובעלת חדירות נמוכה).

 

המשמעות היא שהקרינה לא חודרת את כלל רקמות הגוף כמו קרינת בטא וגמא האיטיים שפוגעים בטווח גדול יותר של רקמות ושהיו בשימוש, אלא מתמקדת ברדיוס של 2-10 תאי הגידול וסביבתו, וגורמת להם נזק מקומי.

 

קבוצת הביקורת קיבלה את הטיפול הסטנדרטי בתוספת פלצבו.

מאריכה את חיי החולים

תוצאות המחקר הדהימו את החוקרים. התברר כי בקבוצת המחקר, התרופה הצליחה להאריך את חיי החולים ולא רק לטפל בתסמינים, שיעורי התמותה היו נמוכים ב- 30% בהשוואה לקבוצת הביקורת.

 

בנוסף, על פי התוצאות, תוחלת החיים של הקבוצה שקיבלה את האלפרדין הייתה בממוצע 14 חודשים לעומת 11.2 אצל הקבוצה שקיבלה את הפלצבו. גם הכאבים ירדו בצורה משמעותית, והופעת תחלואי השלד נדחתה.  שלא כמקובל, תופעות הלוואי בקבוצת הביקורת היו גבוהים יותר מאשר בקבוצת המחקר.   

 

לדברי ד"ר פרקר, זהו הצעד הראשון במאבק, אך בהחלט לא האחרון. "אנחנו עדיין לא יודעים איך בדיוק להשתמש בתרופה בסוגים אחרים של סרטן, עם איזה תרופות סטנדרטיות אחרות ניתן לשלב את הטיפול, מה יהיה המינון הנכון ואיזה שילוב ייתן את התוצאות האופטימאליות. אבל ההרגשה היא שלתרופה יש פוטנציאל עצום".

תגובות (0)
הוסף תגובה