הפגיות בישראל קורסות

לפני 5 חודשים פורסמה כאן ב-Onlife כתבה המתייחסת לבעיית התקנים של רופאים המתמחים בפגים. "תינוקות ימותו" זעקו כל הגורמים שעסקו בנושא. היום מצב הפגיות גרוע יותר והפגיות לקראת קריסה אמיתית; רובן לא קולטות יותר לידות של פגים כיוון שהפגייה בתפוסה מלאה. יולדת שתצטרך ללדת פג באחד מבתי החולים במרכז תתבקש להגיע לאחד מבתי החולים שאינן במרכז,' כמו סורוקה בבאר שבע או הלל יפה בחדרה.

 

 

עוד ב-Onlife:

 

נתוני התפוסה בבתי החולים ועובדת קריסת הפגיות פורסמו היום על ידי עמותת להב (למען פגים בישראל). העמותה פרסמה נתונים המתייחסים למצב הפגיות באזור המרכז: הפגיות באיכילוב בתל אביב, בילינסון בפתח תקוה ובית החולים שיבא תל השומר נמצאות בתפוסה מלאה  וכן מחלקות טיפול נמרץ פגים. הפגיות לא מקבלות יולדות ללידה מוקדמות הואיל ומחלקת הסיכון הגבוה גם הן בתפוסה מלאה.

 

בתי החולים קפלן ברחובות, הדסה עין כרם ושערי צדק בירושלים, וולפסון בחולון, לניאדו בנתניה וברזילי באשקלון לא מקבלים גם הם פגים כיוון שהמחלקה ומחלקת טיפול נמרץ פגים בתפוסה מלאה.

מנשה דלל יו"ר עמותת לה"ב ואב לפג, טוען שהמצב הנוכחי הגיע לשיא בעייתי, כיוון שגם אם יינקטו כעת צעדים – הם מגיעים מאוחר מדי.  "המצב הוא בלתי נתפש, הפגיות בקריסה ויולדות לא יכולות ללדת ליד הבית. המחסור שמתחיל בתקנים, ברופאים, בתקציבים ואפילו באינקובטורים של פגים, יוביל לאסון. אנחנו נשמע את הנגזרות של זה בזיהומים ובמקרי מוות בפגייה". לדבריו זוהי כרוניקה ידועה מראש.

 

כאמור, המצב בפגיות לא חדש. דלל מסביר כי מזה שנים שלא נעשה דבר כדי להתקדם, לדאוג לרופאים או לשנות תקנים. המצב בפגיות בישראל גרוע ביותר לעומת העולם המערבי. 40 אחוזים מהפגים בישראל נדבקים במחלות או בזיהומים –  "אלו מספרים עצומים לעומת מדינות אחרות מערביות כמו אנגליה או ארה"ב", טוען דלל.

 

"משפחות הפגים הם אוכלוסייה שותקת, שקופה. אחרי לידת פג ישנם קשיים רבים וצורך להישאר בפגיע תקופה ארוכה. הסיטואציה שמשפחות נקלעות אליה אחרי לידת פג ולעיתים אחרי ניתוח קיסרי או הריון בסיכון, גורמות למשפחה לא לדרוש דברים אלא להתמקד בטיפול ביולדת ובפג" , הוא מסביר. 

 

התפטרות המתמחים והשינויים בבתי החולים גרמו למצוקה קשה יותר במחלקות הפגים, המקבלות את כוח האדם שלהם מחלקות אחרות כמו ילדים, יולדות ועוד. "השבוע הגיע יולדת לבת החולים והתבקשה לשנע עצמה לבית חולים רחוק כשעה נסיעה מביתה על מנת ללדת. לא יאמן שהגענו למצב הזה כאשר כל הגורמים היו מיודעים שהפגיות לקראת קריסה. גם מבקר המדינה דיווח על המצב בדוחות קודמים. זו הפעם הראשונה שגם הצוותים הרפואיים וגם ויו"ר האיגוד הניאונטולוגי מתריעים על קריסה ועל מצב גרוע בפגיות".

תגובות (0)
הוסף תגובה