מה הקשר בין נפילת שיניים והתבגרות מינית מוקדמת?

לנפילת שן נשירה לפני גיל חמש עלול להיות קשר להתבגרות מינית מוקדמת, מזהיר ד"ר אייל בוצר, מנהל מרפאת השיניים לפעוטות ילדים ונוער במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי. לכן, הוא אומר, חשוב להעלות את המודעות בקרב ההורים והגננות.

 

עוד כתבות

 

"כשלילד נופלת שן נשירה לפני גיל חמש, חשוב להפנות אותו לרופא לבירור", אומר ד"ר בוצר. "ורגע לפני שאתם מתפתים לטיפולי שיניים חינם לילדים, כדאי לבחור ברופא שיניים מומחה לילדים, מרגע בקיעת השן הראשונה, ולדאוג שרק רופא אחד יטפל קבוע בילד ויהיה ער לשינויים שקורים בפיו".

 

אם הילד שלכם כבר בגן עירוני, סביר להניח שהוא מחכה בקוצר רוח שתיפול לו השן הראשונה. אבל הדבר החשוב ביותר כשצריך לעשות כשנופלת השן הראשונה, עוד לפני שאנחנו קוראים לפיית השיניים להיכנס לכוננות, זה לבדוק אם הילד או הילדה כבר חגגו יום הולדת חמש.

 

"הגיל הממוצע לתחילת נשירת שיניים אצל ילדים הוא שש. אצל 97% מהילדים הנשירה תתרחש בין גיל חמש לשבע", אומר ד"ר בוצר. "הפה מייצג את מה שקורה בגוף. הגיל הדנטלי, הגיל של  הפה שלנו, לפעמים מייצג את גיל העצמות, אבל לא תמיד. מערכת הגוף שלנו נשלטת על ידי הורמונים, וחוסר איזון הורמונלי יגרום לשינויי הדפוס השכיח".

 

"לכן", אומר ד"ר בוצר, "יש חשיבות רבה, להגיע לרופא שיניים מומחה לילדים, עם בקיעת שן ראשונית, ולהישאר במעקב אצל אותו רופא, לאורך שנות הילדות, ושלא רופאים שונים יטפלו בילד, אלא רופא אחד שמכיר את הילד ועוקב אחר השינויים החלים בפיו". 

בארץ, רופאים רבים מוצגים כרופאי שיניים לילדים, בלי שקיבלו הכשרה לכך. לכן, חשוב לבדוק עם הרופא שלכם, ולבקש ממנו להציג בפניכם תעודת מומחה לילדים. התמחות לילדים נמשכת שלוש שנים לאחר סיום לימודי רפואת השיניים בארץ, ומעט מומחים לילדים פועלים בארץ. אל תתפתו להצעות של קבלת טיפול שיניים חינם, מרופא אשר לא הוסמך לטפל בילדים. כדאי לדעת כי לא פעם הוצגו בפני רופאי שיניים "מומחים לילדים" על ידי גורמים שונים, וכאשר ביקשתי תעודת רופא מומחה, נאמר לי כי הרופא רק מוגדר במרפאה כמומחה לילדים, אך הוא אינו מומחה לילדים.

 

כדי לעקוב אחרי ההיסטוריה הרפואית של ילדיכם, מומלץ להכין מחברת או רישום במחשב שבה תרשמו את ההיסטוריה הרפואית של כל ילד לגבי אירועים שהתרחשו בשיניו לאורך השנים. רשמו חבלות בשיניים או בפנים במידה ויש, תאריך ופירוט המקרה. רשמו מועד תחילת התנדנדות השן בציון  השן שמתנדנדת, תאריך נפילת השן ותאריך בקיעת השן החדשה. אם תעשו מעקב כזה על כל ילד במשפחה, תוכלו לבדוק ולהשוות את זמני נפילת השיניים, ולראות האם יש קשר משפחתי.

נפילת שן לפני גיל 5

לנפילת שן לפני גיל חמש יכולות להיות כמה סיבות, כפי שמפרט ד"ר בוצר:

 

חבלה: כתוצאה מחבלה, מכה, או נפילה, התחילה ספיגה מוקדמת של שורש השן הנשירה והשן נושרת טרם זמנה. לכן חשוב לנהל גם מעקב אחרי נפילות או חבלות של הילד, וכדאי לרשום מקרים מיוחדים במקום מסודר. כדאי לאחר חבלה להגיע לרופא השיניים כדי לבדוק שאין תזוזה של השיניים. חשוב לא לחכות, אלא להגיע בהקדם האפשרי לרופא שיניים מומחה לילדים. אם הילד עבר חבלה בבית הספר, אל תדחו את הביקור אצל רופא השיניים.

 

בעיית חניכיים: נשירה מוקדמת בגלל בעיה של נסיגת חניכיים. תופעה זו מאוד נדירה אצל ילדים, וכמעט בכל המקרים קשורה למחלה מערכתית.

 

התבגרות מינית מוקדמת: נשירת שן ובקיעה מוקדמת יכולה להיות מסיבה תקינה, או מסיבה של רקע הורמונאלי בגלל פעילות יתר של בלוטת התריס, או חוסר איזון הורמונאלי של הורמוני המין – ויכולה לבשר את התחלתה של התבגרות מינית מוקדמת.

 

ילדים שנופלת להם שן נשירה לפני גיל 5, נמצאים באחוזים מעטים באוכלוסייה, אך חשוב במקרה כזה לפנות לרופא לבדיקה מעמיקה ולהתייחסלכך כאל נורת אזהרה.

 

 בבדיקה של הילד, אומר ד"ר בוצר, יבדקו האם יש סימנים נוספים המעידים על התבגרות מינית מוקדמת, או על בעיה אחרת המצריכה פנייה לרופא הילדים או אנדוקרינולוג ילדים. לעיתים מדובר בבעיה אחרת, כמו השמנת יתר, אשר משפיעה על ההורמונים בגוף וכתוצאה מכך תהיה השפעה על הגיל הדנטלי.

 

אם לילדיכם נפלה שן והוא כבר חגג יום הולדת חמש, תוכלו לחגוג לו את נפילת השן כמיטב המסורת. תוכלו להיעזר גם בספרים שונים או בפעילויות לילדים בנושא נפילת שיניים. יש כיום כלים יפים מאוד לשמירת השיניים שנשרו. כדאי לכתוב על הכלים של איזה ילד הכלי, כי מהר מאוד שוכחים. קחו בחשבון שיש רופאי שיניים שיבקשו מכם לראות את השיניים שנשרו, ולכן כדאי לשמור אותם.

 

לאתר mamy

תגובות (0)
הוסף תגובה