שבץ מוחי: 1 מתוך 5 נשים בסכנה

על פי סקר שנערך על ידי האיגוד הנוירולוגי בשיתוף עם ההסתדרות הרפואית (הר"י), איגוד הפנימאים והמרכז הישראלי לבקרת מחלות, בשנת 2010, עולה כי אחד מכל 6 גברים ואחת מכל 5 נשים ייפגעו משבץ מוחי במהלך חייהם.

 

עוד ב- Onlife

 

עוד עולה מהסקר, כי ישנה מגמה ברורה של ירידת הגיל הממוצע של אירועי שבץ מוחי בישראל: כ- 25% מהחולים הם מתחת לגיל 60 וכ- 8% מהנפגעים הם בני פחות מ-50.

 

בנוסף, על פי נתוני משרד הבריאות בשנים האחרונות, מתקבלת תמונת מצב לפיה מבין נפגעי השבץ, כ-10% מתים בתוך כמה ימים, 30%  מתים בתוך שנה וכ- 39 אחוזים נזקקים  לטיפול מתמשך במוסד.

 

כמו כן, כ-50% מנפגעי השבץ נותרים עם ליקוי מלא או חלקי  במהלך שנה אחרי האירוע ורק כרבע מהנפגעים מסוגלים לחזור לתפקוד מלא לאחר שיקום.

שבץ – סימני אזהרה

  •  הופעה פתאומית של חולשה או הירדמות של הפנים, הזרוע או הרגל, בדרך כלל זה מופיע בצד אחד.
  • הופעה פתאומית של בלבול, קושי בדיבור או בהבנה.
  • הפרעה פתאומית בשיווי משקל או בקואורדינציה.
  •  הפרעה פתאומית בראייה בעין אחת או שתיהן.
  • כאב ראש חד פתאומי ללא סיבה ידועה.

 

בכל המקרים, מומלץ להגיע לקבלת טיפול רפואי מהר ככל האפשר.

 

הסיבות להופעת השבץ

בעצם, שבץ או אירוע מוחי הוא מצב שבו זרימת הדם למערכת העצבים במוח מופרעת בצורה קיצונית עד כדי כך, שיש סיכוי לנזק חמור ואפילו למוות של תאי מוח.

 

יש כמה וכמה סיבות להופעת השבץ, חלקן יכולות לקנן בתוכנו, בלי שכלל נדע: 

 

מי שעובר ניתוח להחלפת מפרק, מי שיש לו פרפור פרוזדורים, חולים בפקקת ורידים, מי שאירע אצלו דימום תוך מוחי (בדרך כלל בגלל יתר לחץ דם).

 

לחולים בסוכרת יש סיכון של פי 2 עד 3 יותר לחטוף שבץ. גם יתר לחץ דם, רמות כולסטרול גבוהות,עישון סיגריות, שתיית אלכוהול, שימוש בסמים, השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון לשבץ.

טיפול ומניעה

לאור נתוני השרידות, עולה כי שבץ מוחי הוא גורם הנכות העיקרי בגיל המבוגר, שכן, מי ששורד את השבץ עשוי לחיות עוד שנים ארוכות, עם המגבלות שהשבץ השאיר בחייו.

 

הנפגעים משבץ עשויים לסבול מקשיים בתנועה, בשיווי משקל, בהליכה, בבליעה, בדיבור. לעתים הם מאבדים את היכולת להתלבש ולאכול בכוחות עצמם, לשלוט בסוגרים או את כושרהראייה. בני אדם שחוו שבץ מוחי נוטים יותר לסבול מדיכאון.

 

לכן, הדרך הטובה  ביותר היא ללא ספק מניעה, ובדרך כלל היא מתבצעת באמצעות תרופות. אם כי לדברי נטורופתים, ישנם מזונות שיכולים לסייע במניעת שבץ כמו למשל דגים, שמחקרים רבים מוכיחים כי אכילתם לפחות פעמיים בשבוע, יכולה לסייע במניעת שבץ.

 

אחת התרופות הכי מפורסמות בשימוש בטיפול מונע שבץ היא קומדין, שקיימת בשוק כבר כמה עשורים. אולם תלונות של משתמשים בתרופה לאורך השנים כי הצריכה שלה היא מסורבלת (דורשת בדיקות דם מדי שבועיים, שינוי מינון התרופה מדי חודש, בדיקת אינטראקציות מול תרופות אחרות שנלקחות וגם מזון שיכול להשפיע על לקיחת התרופה). הביאו לצורך למציאת תרופה נוספת, פשוטה יותר.

 

אחד הפתרונות המוצעים היא תרופה חדשה בשם קסרלטו, נוגד קרישה חדשני, שתיכנס לסל התרופות בשנה הבאה, שדרך פעולתה שונה מהקומדין, בין השאר, בפרמטרים הבאים:

  •  אין שום צורך בבדיקות דם לניטור תפקודי הקרישה בדם.
  • אין לו אינטראקציות רבות עם מזונות ותרופות אחרות.
  • תופעת הלוואי העיקרית של נוגדי קרישה – דימום – פחותה עם קסרלטו מאשר עם קומדין.

 

תרופות נוספות שדרך פעולתן דומה לקומדין, נמצאות בשימוש כמו הקלקסן, והדאביגטרן, אבל חשוב להתייעץ עם הרופא לפני תחילת השימוש בהן.

תגובות (0)
הוסף תגובה