חודשי הריון: מדריך לתופעות ולשאלות

תקופת ההריון יכולה להיות תקופה נפלאה הרוויה בריגוש ובציפייה. יחד עם זאת, בתקופה זו הגוף עובר שינויים רבים – החל משינויים הורמונליים המשפיעים על מצב הרוח ועל תחושות שונות, וכלה בשינויים פיזיים ובתופעות גופניות. חלק מן התופעות מוכרות ומהוות חלק מההריון, בעוד שחלקן עלולות להעיד על בעיה שונה הדורשת בדיקה והתערבות רפואית.

עוד ב onlife:

כמו הרבה דברים בחיים, גם בהריון תזמון הוא שם המשחק. תופעות נורמליות בחציו הראשון של ההריון עלולות להעיד על בעיה כשהן מופיעות בחציו השני ולהיפך.

חודשי הריון: שלושת החודשים הראשונים

בחילות והקאות

לא מדאיג: תחילת ההריון מאופיינת בריבוי של בחילות והקאות הנובעות מעלייה בהורמוני ההריון. הבחילות מתחילות במרבית המקרים בבוקר ונחלשות במהלך היום. מדובר בתופעה נורמלית לחלוטין, ומחקרים שנערכו בעבר גילו כי היא איננה מזיקה לעובר שיודע לדאוג לעצמו לתזונה נאותה.

מעניין לציין כי ישנם מחקרים שאפילו הראו כי בקרב נשים אשר נוטות לסבול מבחילות בוקר, הסיכון להפלה או ללידה מוקדמת קטן יותר. יחד עם זאת, חשוב לעקוב אחר ההקאות, ובמצבים שבהם יש חשש לתשישות נדרש לפנות מבעוד מועד לטיפול רפואי.

דימום

לא מדאיג: דימום קל (דהיינו הפרשה דמית חומה קלה) בשבועות הריון הראשונים נחשב נורמלי ונובע כחלק מתהליך השתרשות העובר ברחם. סיבה נוספת שעלולה לגרום לדימום קל היא שחיקה של הרקמה הרגישה באזור כתוצאה מבדיקה גניקולוגית.

מדאיג: במקרים בהם מופיע דימום כבד יותר חשוב לפנות לבירור רפואי מפני שייתכן כי מדובר בהפלה מאיימת או בהריון חוץ-רחמי. חשוב לציין כי דימום צריך תמיד להדליק נורה אדומה ובהתאם מומלץ להגיע לבדיקה רפואית.

כאבים בבטן התחתונה

לא מדאיג: בעיצומו של החציון הראשון להריון או בתחילת החציון השני עלולים להופיע כאבים שמקורם במתיחה של הגידים והשרירים התומכים ברחם, כאב זה מורגש בעיקר בקימה מישיבה או משכיבה.

מדאיג: כאב חזק שאינו חולף דורש בירור רפואי ועלול להעיד על בעיות שונות כגון הריון חוץ-רחמי. כמו כן כאב גב המלווה בתלונות של דחיפות ותכיפות במתן שתן מחייב לשלוח תרבית שתן.

חולשה, סחרחורות וחיוורון

מדאיג: תופעות של סחרחורת, חולשה וחיוורון עלולות לרמוז על התפתחות של אנמיה – מחסור בברזל. התפתחות העובר והשלייה בגופה של האם גורמים להגברת הדרישה לכדוריות הדם האדומות ומתבססים על הברזל כאבן הבניין החשובה ביותר. צריכה מועטה של ברזל עלולה לגרום להידלדלות המאגרים בגופה של האם ולהופעת אנמיה.

מומלץ להקפיד הקפדה יתרה על צריכת מזונות עשירים בברזל או לצרוך תוספי ברזל בזמן תקופת ההריון. יש לציין כי תופעה זו לא מסכנת באופן מיידי את האם ואת העובר, אבל רצוי לגלות ערנות על מנת למנוע סיבוכים אחרים.

חודשי הריון: החציון השני להריון

כאבי גב

מדאיג: ראשית כל חשוב לציין בהקשר זה כי כאב גב המתפשט אל עבר הבטן ומלווה בהתקשות של הרחם (ניתן לשים את היד על הבטן ולהרגיש) הוא סממן לצירים ודורש התייחסות.

לא מדאיג: בתקופה המתקדמת של ההריון כאב גב הוא תופעה נפוצה, הנובעת מכובד הבטן וגודלה בשילוב עם ירידה בטונוס שרירי הבטן ועליית משקל השדיים כהכנה להנקה. תופעות אלה משפיעות באופן משמעותי על היציבה וגורמות לשינויים מבניים זמניים בעמוד השדרה. ניתן להקל על כאב זה באמצעות חימום השרירים, מנוחה על מזרן קשיח, תרגילים מודרכים, ומתיחה קלה של השרירים.

רטיבות בתחתונים

מדאיג: רטיבות מוגברת עלולה להעיד על ירידת מים ותחילת לידה או על דליפת מי שפיר – שני המצבים דורשים התערבות רפואית. יחד עם זאת, במקרים רבים נגרם בלבול בעקבות תופעות של דליפת שתן הנפוצות בשלב זה של ההריון. נוזל שקוף או צהבהב ובעל ריח חזק של זרע או חרובים עלול להעיד על דליפת מי שפיר. דרך מדויקת יותר לבדוק את מהות הדליפה היא באמצעות פד דיאגנוסטי בשם 'מיטסט', הנמצא בשימוש בבתי החולים וניתן לרכישה גם לשימוש ביתי ללא מרשם רופא.

כאבי אגן

לא מדאיג: לקראת הלידה מתחוללים בגוף שינויים התורמים להכנת הגוף ללידה. אחד ההורמונים שרמתם עולה בשלב זה הוא רלקסין, הורמון הגורם לרפיון של האגן כהכנה ללידה. נוכחותו של הורמון זה ורפיון האגן עלולים לגרום לכאבים באזור האגן. כאבים אלה ניתנים לאבחון באמצעות לחיצה על עצמות האגן – אם הלחיצה על עצמות האגן כואבת ככל הנראה מדובר בתופעה זו.

דימום

מדאיג: דימום כאמור אמור להדליק נורה אדומה. דימום לקראת סוף ההריון הינו תופעה נורמלית המרמזת על תחילת לידה, והוא עלול להיגרם כתוצאה מפתיחת הפקק הרירי שבצוואר הרחם, תופעה זו נקראת bloody show.

דימום בחציו השני של ההריון יכול לרמוז גם על שליית פתח, סיבוך שנגרם כתוצאה ממיקום השליה בתחתית הרחם ולמעשה חסימה או חסימה חלקית של דרכו של העובר לאוויר העולם, או על מצב של היפרדות שלייה, סיבוך שמהותו התנתקות של השליה מדופן הרחם, דבר הגורם לסיבוכים בגוף האם ובעובר. חשוב לציין כי ערנות ובדיקה של מהות הדימום בשלב זה תמזער את הישנותם של מצבים מסוכנים.

בחילות והקאות

מדאיג: בשלב זה של ההריון בחילות הקאות אינן שכיחות, ויש לברר אם הן נובעות ממקור זיהומי, מחלת כבד או תופעה אחרת. חשוב לציין כי בחילות והקאות יכולות להופיע אצל האישה ההריונית, כמו אצל כל אדם אחר, גם כתגובה למזון לא טרי או כתגובה לזיהום חיידקי או ויראלי.

לסיכום, תקופת ההריון כוללת תופעות רבות המשתמעות לשני פנים. הדבר החשוב ביותר הוא להפעיל שיקול דעת: כאבים עזים, הפרשות מוגברות, דימומים או כל תופעה בלתי רגילה אחרת המופיעה בכמות גדולה ולאורך זמן דורשות בירור רפואי. כמובן שבהריון, כמו בכל דבר אחר הקשור לבריאות, "אם יש ספק, אין ספק" – ויש לגשת לבדיקה רפואית.

בחילות הריוןדימום בהריוןדימום בתחילת הריוןשבועות הריון