כאבי בטן מתמשכים: הסיבות והפתרונות

אנשים סובלים מכאבי בטן. זו עובדה והיא אפילו נפוצה מאוד. אבל מה קורה כשכאבי הבטן לא מפסיקים, והסיבה לכאבים לא ברורה לעין?

עוד ב- Onlife

לדברי ד"ר שומרון בן–חורין, מנהל השרות למחלות מעי דלקתי, מכון הגסטרו, מרכז רפואי שיבא תל-השומר, כאב בטן מתמשך מחייב בירור דרך רופא גסטרו. הבירור הראשוני כולל בדרך כלל שאלות לגבי ההיסטוריה הרפואית, ובדיקות שוטפות כמו למשל, בדיקה פיזיקלית ובדיקות דם.

בנוסף, יש בדיקות שמסייעות לשלול בעיות שונות, כמו בדיקת אנזימי לבלב במטרה לוודא העדר דלקת לבלב או בדיקת נוגדנים למחלת צליאק שהינה מחלה של בעיה בספיגת דגנים, בדיקת CRP שמהווה מדד לקיום דלקת בגוף או בדיקות צואה לחיידקים ופרזיטים, בעיקר אם יש שלשול נלווה.

"אם כל הבדיקות שביצענו לא מראים סיבה והכאבים נמשכים אזי במקרים רבים אין מנוס מבדיקות אנדוסקופיות", מסביר ד"ר בן חורין, "הבדיקות החודרניות  מטרתן לוודא שאנחנו לא 'מפספסים' בעיות בעלות פוטנציאל משמעותי לבריאות כגון גידולים או דלקות מעי".

בנוסף,  הוא מסביר כי על פי שיקול דעת של הרופא לעתים יש גם לבצע הדמיה בטנית לראות את האיברים שמחוץ למעי כמו כיס מרה, כבד או לבלב, וזאת על ידי בדיקת אולטרא סאונד או CT בטן.

ריפלוקס

אחת המחלות הראשונות שבודקים במקרה של כאבי בטן מציקים. "ריפלוקס זו מחלה שכיחה שנובעת מחולשה של שרירים שסוגרים ומהווים שסתום בין הקיבה החומצית לושט הנייטרלי", מסביר ד"ר בן חורין, "לפעמים יש גם גלישה של חלקה העליון של הקיבה למעלה, מצב שמכונה בקע סרעפתי, שמגביר את חולשת השסתום ומחמיר את נטית החומצה בקיבה לעלות לסירוגין לושט".

הסובלים מריפלוקס מדווחים על תחושה של צרבת, שריפה בבית החזה, אולם לעתים גם ככאב לסירוגין ברום הבטן.

הטיפול: שינויים תזונתיים וטיפול תרופתי להורדת רמת החומצה.

תסמונת המעי הרגיז

ההסבר המדעי לכאבים עדיין אינו ברור לחלוטין, אך כולל שילוב של התכווצויות מעי ו/או ירידה בסף התחושה לכאב של המעי. לעתים גם יכולים להיות שינויים נלווים ביציאות, גם שלשולים וגם עצירות.

ד"ר בן חורין מסביר כי מחלת המעי הרגיז נובעת מהפרעה ברשת העצבים שאחראית לוויסות התנועה במעי והתחושה שלו.

ההפרעה הראשונית מתחילה פעמים רבות אחרי זיהום כלשהו במעי שחלף מזמן אך שיבש את המערכת והוציא אותה מאיזון.

הטיפול: בתסמונת המעי הרגיז אינו פשוט וכולל כמה גישות כולל טיפולים תרופתיים להורדת עוצמת ההתכווצויות במעי ו/או להפחית את סף תחושת הכאב במעי, טיפולים תזונתיים ולעתים אף נעזרים הרופאים המערביים בטיפולים של הרפואה המשלימה כגון דיקור.

גזים

הסיבה הכי ברורה לכאבי בטן לא ברורים, היא פעמים רבות פשוט גזים. "הרגישות יכולה להגרם אצל אנשים מסויימים כתוצאה מהפרזה באכילת מוצרים המכילים סוכרים בלתי מתפרקים כמו ממתיקים מלאכותיים המצויים במשקאות קלים", אומר ד"ר בן חורין.

הוא מסביר: "סיבה נוספת יכולה להיות גם אכילת קטניות מרובות. אצל אנשים מסוימים מדובר בקטניות ספציפיות, או מצבים של גדילת יתר של חיידקים במעי אשר בדרך כלל מתלווים לבעיות תנועתיות במעי".

הטיפול: הטיפול במצבים אלו הינו פרטני, אחרי בירור אישי ולפי הסיבה הספיציפית שמאובחנת מותאם טיפול שבחלק מהמקרים מומלץ על תזונה אישית ייחודית.

סיבות נוספות לכאבי בטן

לצד התסמונות והתופעות השכיחות, קיימות לא מעט מחלות נדירות שעשויות לגרום לכאבי בטן חוזרים.

"ד"ר בן חורין מסביר: "ניתן למנות מחלות שנובעות מבעיות האספקת הדם למעי עקב חסימת עורקי המעי. מחלה זו מוכרת בעיקר אצל קשישים עם מחלות לב, סכרת וכד' או באנשים צעירים עם בעיות בקרישת הדם.

"מחלות נדירות אלו בדרך כלל דורשות אבחנה באמצעים מיוחדים כמו בדיקת CT  אנגיוגרפיה לדימות עורקי הבטן או צינטור עורקי הבטן".

לדבריו, גם חסימות מעי חוזרות, עשויות לגרום לכאבי בטן מתמשכים, "עקב התפשלות מעי או הדבקויות מניתוחים קודמים. במצבים אלו יש חשיבות עליונה להיבדק בזמן הכאבים בחדר מיון ולבצע צילום בטן בזמן הכאב וזאת במטרה להוכיח שאכן הכאב נובע מחסימה".

.

בנוסף, קיימות  מחלות נדירות מטבוליות כגון מחלת פורפיריה שעשויה להתבטא כהתקפי כאבים פתאומיים וחזקים ולעתים עם ביטויים בעור ובדרך כלל מאובחנת בגיל צעיר יחסית.

כאבי בטן לא בגלל בעיות בבטן

"אסור לשכוח שפעמים רבות הסיבה ל"כאבי בטן לא מוסברים" היא שהם בכלל לא מהבטן, או לפחות לא ממערכת העיכול",  אומר ד"ר בן חורין.

"זה לא נדיר לגלות כי כאבי הבטן המטרידים לסירוגין נובעים בכלל מבעיה גניקולוגית, מאבנים בדרכי שתן (שיכולות להתבטא ככאבים התקפיים בבטן תחתונה עם/בלי כאבים במותניים), או מהקרנה של כאב מחוליות בגב שיכולות להתבטא דווקא ככאב עלפני דופן הבטן הקדמי".

חשוב לזכור, לדבריו, כי בכל מצב שלכאבי בטן לא מוסברים, נדרשת בדיקה רפואית מקיפה אצל רופא גסטרו מומחה לכך שאין סיבות ברורות ומסכנות את הבריאות.

 אם לאחר הבדיקות עדיין נותרים עם כאבי בטן לא מוסברים, המפתח אז הינו להשלים את תהליך האבחנה באופן מסודר וקפדני כדי להפוך את הלא מוסבר למוסבר.

טיפול באמצעות הרפואה המשלימה

הרפואה המשלימה מטפלת לא מעט באנשים החווים כאבי בטן. בעזרת דיקור, טיפול בצמחי מרפא וטיפול תזונתי.

"הרפואה הסינית מתייחסת לגוף באופן הוליסטי", אומרת אלונה עופר, מטפלת ברפואה סינית, "כאשר מגיעה אילי מטופלת עם כאבי בטן היא בדרך כלל מספרת על כאבים חזקים ומטרידים שמשבשים את איכות החיים שלה באופן משמעותי. במקרים כאלה אני מבצעת ראשית בירור מקיף. מבררת מה המיקום של הכאב, האם הוא מלווה בעוד סימפטומים, כמו הקאות, צרבות, שילשולים או עצירויות.

"חשוב להבין מה אופי התזונה של אותו אדם, האם הוא אוכל רק מזונות קרים ובכך מקשה מאוד על מערכת העיכול, מה הם הרגלי האכילה? האם יש מוטיב של לחץ בחייו, במקרה זה שיחרור של לחץ, יגרום גם לכאב להעלם".

עופר מספרת על שיגרת חיים עם כאב ומודעות הולכת וגדלה ,"המטופלים עצמם מספרים על מרכיב תזונתי, כזה או אחר שגרם להם את הכאב, מספרת עופר, בלא מעט מקרים מדובר בידיעה מראש שאם הם יאכלו את אותו גורם הם יחושו כאב, אבל הם במסעדה או עם חברים ובכל זאת הם בוחרים לאכול.

"באמצעות דיקור, צמחים או שינוי תזונתי מחזקת הרפואה הסינית את האברים הרלוונטים, ויש אחרים שאפילו יצליחו להתגבר על הכאב כליל".

 

גזיםכאבי בטןמעי רגיזעצירותשלשול