אם תאכל יבוא שוטר

רשויות הרווחה ומשרד הבריאות בבריטניה החליטו להוציא השבוע מהבית ילד כבן 5. הסיבה להרחקה הקיצונית מהוריו היא משקלו החריג של הילד. הילד הוא מהצעירים שהוצאו עד עתה מהבית בשל משקל, לפני כ- 4 שנים הורחק פעוט כבן 3 מסיבה דומה.

 

עוד בonlife:

שמנים היזהרו: משטרת השמנה מאחוריכם

לא חייבים להיות שמנים

צפייה בטלוויזיה גורמת להשמנה

 

בן ה- 5, שזהותו מוגנת על ידי החוק ולא פורסמה תמונה שלו, שוקל כ- 25 קילו יותר מהמוצע לגילו ונמצא במגמת עלייה קבועה במשקל. הטענה היא שהילד שמן באופן חריג והוריו לא עושים דבר על מנת להפסיק את ההשמנה.

 

במקביל הוצאה לא מזמן נערה כבת  14 מחזקת הוריה, מסיבה דומה. הנערה שקלה כ- 85 קילו ונמצאת במתס גוף גבוהה:   BMI30.3

 

בריטניה הופכת בשנים האחרונות למדינה כבדת משקל, ההיא עומדת בראש הטבלה האירופאית ונמצאת במקם השלישי או הרביעי מבחינת שיעורי השמנה. נתונים מעודכנים מציינים כי בבריטניה כל ילד עשירי סובל מבעיית משקל והמומחים טוענים כי למרות המודעות והניסיון לעודד תזונה נכונה, מגפת ההשמנה תמשיך עד שנת 2015 לפחות.

 

כחלק מהניסיון להילחם במגיפה ננקטת השיטה של הוצאת ילדים שמנים באופן חריג מביתם על מנת שיקבלו טיפול. הצעד החריג נעשה רק לאחר שההורים מקבלים הדרכה ותמיכה מרשויות הבריאות והרווחה ולא מצליחים ליישם את הדברים.

הוצאת הילדים השמנים מביתם החזיר את הוויכוח בבריטניה לגבי זכותה של המדינה להתערב בגידול הילדים או להחליט מתי הורה מזיק לילדו או מתי ההזנחה חריגה ודורשת התערבות.

 

 

הילדים עליהם דווח השבוע כאמור אינם הראשונים שהוצאו מהבית ומאפוטרופסות ההורים. כבר בשנת 2007 דווח בעיתונות הבריטית על ילדה בת 8, שסבלה מהשמנה חריגה והוצאה מהבית. בסך הכל מדובר על מספרים בודדים של ילדים בשנה, שמשרד הבריאות והרווחה מחליטים להוציא מחזקת ההורים.

 

הילדים כולם בעלי ממדים חריגים: בן 3 שקל לדוגמה כ- 26 קילו, בן 10 שהגיע למשקל של 65 קילו ובן 15 שקל יותר מ 110 קילו. שאר הילדים גם הם שקלו משקל חריג.

 

המומחים התומכים בצעד קיצוני זה מזכירים כי להשמנת ילדים  משמעות גדולה על בריאות הילד. ילדים בעלי עודף משקל חשופים יותר למחלות כמו סוכרת, מחלות לב, שבץ, אסטמה ואפילו סרטן בגיל מאוחר יותר.

 

משרד הבריאות הבריטי, אז בראשות סר ליאם דונלדסון, הזהיר כבר בשנת 2006 כי המשרד ינקוט צעדים נגד משפחות בהם הילדים סובלים מהשמנה חריגה. "לא מדובר  בשיטת ענישה אלא ניסיון של משרד הבריאות להציל את הילדים ולתמוך בהם, במקום שההורים לא מצליחים".

 

מנגד מומחים ולחנוך ודיאטנים טוענים כי רוב בעיות ההשמנה הן על רקע הזנחה רגשית ובעיות רגשיות ולכן הרחקת הילדים מהבית יכולה ליצור בעיה רגשית גדולה יותר ולפגוע ביכולת של  הילדים להשתקם ולהגיע למשקל סביר.

בישראלמעולם לא הוצאו ילדים בעלי משקל עודף  וחריג מביתם אך גם כאן יש ניסיון של משרד הבריאות ומשרד החינוך ליצור שינוי. שר החינוך הצהיר בשבוע שעבר כי הוא יילחם נגד ההשמנה והחליט לנקוט במספר צעדים שישנו את הרגלי התזונה והצריכה של ילדים.

 

200 מיליון שקלים הוקצו לפרויקט שמטרתו לקדם אורח חיים בריא ולהתמודד מול מגפת ההשמנה. במסגרת הפרויקט יחול פיקוח על המוצרים הנמכרים לילדים בבתי הספר ובמסעדות. בישראל 26 אחוזים מהילדים סובלים מעודף משקל מסוים ומדובר בעליה גדולה באחוז האנשים הסובלים מהשמנה ומהשמנה חריגה.

תגובות (0)
הוסף תגובה