בריאות: המחלות שמאיימות להתפרץ בשנה הבאה

זה לא רק החורף, כי אם  גם סיכומי סוף השנה שגרמו לנו לחשוב האם גם המחלות עוברות משנה לשנה. או אולי לכל שנה יש מחלות ואיומים חדשים על בריאות הציבור. והשאלה הכי חשובה, היא האם אנחנו יכולים להתמודד עם האיומים של השנה הבאה?

 

עוד ב- Onlife

 

מגפת החצבת

בחודשים האחרונים מדווחים אמצעי התקשורת על התפרצויות מקומיות של מגפת החצבת. למרות הכחשות של מדינות רבות כי מדובר במגפה, העולם עוקב בדריכות אחרי מהלך המחלה.

 

מדובר במחלה מדבקת מאוד, אשר עוברת מאדם חולה לאחר במגע, שיעול או התעטשות. התסמינים המוקדמים הם שיעול, חום גבוה, עיניים שורפות, נזלת וכאבי אוזניים. מספר ימים אחרי התסמינים מופיעה פריחה אדומה על הגוף.

 

רשת המעקב האירופאי למניעת מחלות בחיסון EUVAC.NET מדווחת על מקרים של התפרצות המחלה ב – 32 מדינות, מתוכן 78% מהמקרים דווחו מצרפת, אך גם בספרד, גרמניה, איטליה, שוויץ ורומניה היו התפרצויות של המחלה. ארגון הבריאות העולמי הכריז השנה כי באירופה חלו בחצבת קרוב ל- 30,000 איש. מתוכם גרמה המחלה לתשעה מקרי מוות.

 

בישראל מסרבים למסור נתונים רשמיים על ממדי המחלה. לדברי מקור בכיר במשרד הבריאות אין מגפת חצבת בישראל. אולם מסקירה של ההודעות שיצאו השנה מהמשרד, התגלו לא מעט מקרים של חצבת.

וירוס מדבק

 הסאן הבריטי מדווח על מגפת Norovirus הגורמת לסגירת מחלקות בבתי חולים בבריטניה. על פי הדיווחים עולה כי הווירוס מדבק מאוד ומתפשט במהירות מאדם לאדם על ידי מגע, צריכת מזון, מים או על ידי מגע עם משטחים או חפצים מזוהמים.נהנתונים מראים כי המקומות העיקריים בהם נרשמה התפשטות הווירוס, הם אוטובוסים, רכבות, בתי חולים, בתי ספר, בתי אבות, מרכזי קניות ובתי מגורים.

 

הסימפטומים של הווירוס כוללים התפרצויות פתאומיות של הקאות ו/או שלשולים. לפי הדיווחים חלק מהאנשים סובלים מחום, כאבי ראש וכאבי בטן. כמו כל וירוס , גם הווירוס הזה חולף ללא טיפול מיוחד אחרי מספר ימים. אולם ייתכן והוא עלול להיות קטלני עבור ילדים וזקנים עם מערכת חיסון מוחלשת.

 

הסוכנות להגנת הבריאות הבריטית (HPA) מדווחת כי בשלושת השבועות האחרונים עולה מספר החולים בווירוס המדבק. הם צופים כי המספר רק יעלה גם בשנה החדשה, לפחות עד חודש אפריל. כחלק מההכנות למגפה הכשירו בבתי החולים בבריטניה אזורים מיוחדים לחולים, המבודדים משאר חולי בית החולים, בדרך כלל חלל גדול אחד בו נמצאות כל המיטות. בחלל זה, לפי הדיווחים מכפילים את כמות המיטות מדי כמה ימים.

 

ראש השירותים האפידמיולוגיים ממחלקת מחלות מערכת העיכול של HPA, ד"ר בוב אדק, צופה את התגברות המחלה: "השנה מיליוני אנשים צפויים לחלות ב-Norovirus, עבור רוב האנשים זאת תהיה מחלה לא נעימה אבל קצרה".

 

המומחים הבריטים ממליצים לציבור שחווה את הסימפטומים להשאר בבית, לשתות הרבה, לשטוף ידיים ביסודיות ובאופן קבוע בכל עת, לא לבקר חברים או משפחה. בישראל עוקבים אחרי השינויים בבריטניה.

 

שפעת העופות

בשבוע האחרון התגלו מקרים של שפעת  העופות בהונג קונג. הזן הקטלני H5N1 התגלה ב – 17000 תרנגולות. לאחר המקרה, אסרה ממשלת הונג קונג על ייבוא ומכירת תרנגולות חיות  במשך שלושה שבועות לאחר שנמצא עוף נגוע בשוק הסיטונאי. בנוסף בודקים מומחים את האפשרות שהעוף החולה הגיע מארץ אחרת. אחרי הכרזה זו נמצא עורב מת מהמחלה בשטח בית ספר, בית הספר נסגר וחוטא, עופות נוספים נמצאו מתים במקומות שונים.

 

הונג קונג זוכרת היטב את התפרצות מחלת הסארס הקטלנית ב – 2003 בה נהרגו 300 אנשים בעיר ועוד 500 ברחבי העולם. גם בשנת 2009 נלחמו במדינה בנגיף הקטלני, כ – 300 איש הושמו תחת הסגר באחד מבתי המלון בעיר לאחר שאורח נדבק בשפעת העופות. בישראל בחוזר מינהל הרפואה העוסק בהיערכות לחורף 2012 אין התייחסות לשפעת העופות.

נזקי העישון

הFDA-  האמריקאי החליט לדרוש מיצרני הסיגריות לא להסתפק באזהרה כתובה על גבי החבילות. החל מ-2012 ייאלצו היצרנים לשבץ על החפיסה, תמונות של חולים שסובלים ממחלות שונות כתוצאה מהעישון.

 

בארצות הברית מהווה הנחיה זו חלק מאסטרטגיה רחבה יותר ומהווה שלב נוסף אחרי עליית מחירי הקופסאות בעשרות אחוזים, במלחמה בעישון. ה- FDA מנמק את ההנחיה בכך שלאזהרות החדשות צפויה להיות השפעה משמעותית על בריאות הציבור, וכמו כן תהיה השפעה על ההוצאות הרפואיות שאותם מוציאה המדינה על החולים.

 

מסתבר שלא רק ארצות הברית החליטה להילחם בעישון. גם אוסטרליה, קנדה, צרפת ושוויץ מצטרפות למאבק. בישראל נכנסה לתוקף תקנה האוסרת הצבת מכונות לממכר סיגריות בקרבת מוסדות חינוך ובתי ספר. זאת במטרה למנוע ולצמצם את העישון בקרב בני נוער.רק  בעוד שנתיים, ב-1 לינואר 2014, ייאסר לחלוטין השימוש במכונות אלו.

 

וכמו בכל שנה

בישראל כמו בעולם נערכים למחלת השפעת, קוראים לציבור להתחסן נגדה ומקווים שהנזקים יהיו מזעריים.

 

בנוסף, על פי דיווחים, ממשיכים בעולם במלחמה בסרטן. המחקרים הרבים בתחום והרצון לנסות ולהוריד את מספר החולים המחלה, מעידים כי בעולם לא רוצים שהמחלה תמשיך ותהווה את האיום הגדול ביותר.

תגובות (0)
הוסף תגובה