מיכל ינאי: דברים שלמדתי באמסטרדם

לפעמים צריך יותר מזל משכל: כרטיסי טיסה ממש זולים שמצאנו באינטרנט וחבר טוב שתרם לנו דירה, העלימו מאיתנו כל תירוץ אפשרי ל?למה לא לטוס לשלושה ימים לאמסטרדם?. ואפילו שאני שונאת את אירופה בחורף, ארזנו מזוודות, ביקשנו מהסבים/סבתות להירתם לשמירה על שני הפספוסים לכמה ימים והמראנו.
 
 
עוד ב- Onlife
 
באופן מפתיע לא קר פה מוות, רק קר מאוד! מספיק בשביל 3 שכבות ומעיל, כובע, צעיף וכפפות – אין אף חלק חשוף. או במילים אחרות, אין ספק שהליכה במצב זה בבית שמש, אפילו בתקופה הזו, לא הייתה גוררת צעקות ?שיקסע?..! 
 
 
ואמסטרדם יפה, וכל כך מגניבה. מין ווסט וילג? ענק (מה לעשות שכל מקום אני משווה לאהבת חיי – ניו יורק), אנשים רגועים (ככה זה כשמעשנים חוקי), סיילים מטורפים (תודה למר סילבסטר הצורר), ואוכל מעולה (תודה לבעלי על המחקר המעמיק ומציאת המקומות הטעימים סוף).
 
 
 
ואפרופו אוכל מעולה, אז לא יכולנו לוותר על הגלידה. לדעתי זו פשוט שמנת בקונוס. מדובר על אחת הגלידות הטובות אבר שאיתה סיימנו כל ערב את היום הקולינרי. במהלך היום בדקנו את מצבו של האוכל ההודי והתאילנדי? המון צ?יפס וגם את ה?הולי בול? טחנו פעם ביום – בכל זאת מדובר בסופגניה עם צימוקים ואבקת סוכר, ואם אפשר לסחוט עוד קצת חנוכה, אז למה לא.
 

קר פה, אבל בעצם נורא חם פה

הדבר שהכי מושך את תשומת הלב במסעדות השונות (כנראה רק בתקופה שמשפצים את הבית – כי ביום רגיל מי בכלל היה מסתכל על זה) זה הבחירה של כולן (כמעט) לצבוע את הקירות (או לפחות חלק מהם) בגוונים וטקסטורות שמשדרים חמימות ושגורמים להרגיש נעים וביתי יותר. בכלל, לפעמים פעולות צבע פשוטות יכולות לעשות את כל ההבדל וממש לחמם בימי החורף הקרים. 
 
 
 
כשלקחתי את בן לחלונות האדומים (פעם ראשונה שלו באמסטרדם) הוא נשאר עם לסת שמוטה. התבוננו פנימה לתאים. ונכון שהצבע האדום השולט נתן תחושה כאילו חמים ונעים שם בפנים, אבל יש מצב שזה הבחורות החצי ערומות שמנסות לתפוס לך ת'מבט ומלטפות את עצמן כאילו אין מצב שחבר של אבא שלהן יכול לעבור שם, שגורמות לך לרצות להיכנס פנימה ולהתחמם ביחד איתן. טוב, סטינו מהנושא. קשה להתרכז בקור הזה ועם כל הזימה הזאת מסביבי.
 
 
בשביל לחמם את הבית (כן, כן, גם אצלנו בישראל) לא חייבים לרוץ ולהדליק שמונים תנורים. שמתי לב שכאן, באמסטרדם, שילוב של צבעים חמים על כל הגוונים, או במילים אחרות גווני חום / כתום / אדום / חרדל גורמת לתחושה מאוד חמה, בפנים. נזכרתי שכשחיפשתי צבעים לבית (ועדיין עוד לא החלטתי, על מי אני עובדת?), אמרה לי קרן נוימן מ"נירלט" והציעה, שהחללים בבית שחשוב שיתנו הרגשה חמה – כדאי לצבוע אותם בדיוק בצבעים החמים והמחבקים – ולא הקרים והמתוחכמים (נגיד כחול).
 
 
יכול להיות שבבית שלכם היום יש תחושה של קרירות ואתם לא יודעים למה? אז הנה, בשביל זה נסעתי לאמסטרדם! אתם לא צריכים להחליף את הריהוט או את הריצוף –  רק החלפת הגוון של הקיר יכולה לתת לבית את התחושה החמה הזאת כדי לעבור את החורף כמו שצריך. 
 
עוד משהו שלמדתי בחודשים האחרונים וחייבת להזכיר: אל תשכחו שצבע מורכב לא רק מגוון אלא גם מחומר. צבע אקרילי שונה לחלוטין מטיח גרגירי, וגם קיר שצבוע בטכניקת "wash" שונה לגמרי מקיר הצבוע בצורה חלקה, לכן תוכנית הצבע שלכם צריכה לקחת בחשבון את הגוון, את טקסטורת החומר ואת טכניקת הצביעה. (קלטתם? אני אמרתי "תכנית צבע". אין ספק שמאוד התפתחתי בחודשים האחרונים)..
 
יש פה המון דוגמאות לזה. הנה עוד אחת וזהו.
 

רק עוד אחת, כי זה היה טעים.

 

בקיצור, אתם חייבים לקפוץ לאמסטרדם

בתור עיר שלא זוכה ליותר מידי שמש במהלך השנה, הבתים והמסעדות, מעבר לזה שמעוצבים בטוב טעם,  ויש חנויות מעולות, ויש אנשים מקסימים, ויש אווירה חמה ומקבלת. מאוד.  ועכשיו תסלחו לי, ה H&M קורא לי להציץ אצלו. ועוד משהו שכחתי:
 

שנה אזרחית טובה לכולם ! 

 

תגובות (0)
הוסף תגובה