הקשר בין גירושין ובין כושר גופני

פרידה מבן זוג,  גירושין או נישואין, טרגדיות אישיות ועוד מצבים שונים המתרחשים במעגלי החיים, משפיעים רבות על מצבנו הגופני והנפשי. כתוצאה מכך חלים, במקרים רבים, שינויים באורח החיים ואיכות החיים כגון השמנה, הרזיה, בריאות, חולי ועוד. לא אחת השינוי למשל, בהרכב הגוף (עלייה באחוזי השומן או ירידה בהם) הנו תהליך ארוך ומתמשך ולא תמיד מקבל האדם משוב מיידי אודות השינוי.

 

עוד ב- Onlife

 

מחקר שנערך במרפאת קופר, דאלאס, טקסס שבארצות הברית בדק  את השינוי בסטאטוס הזוגי והכושר הגופני של נשים וגברים. המחקר כלל כ- 8,900 מבוגרים, בני 40-50. בדיקת מעקב התקיימה 3 שנים מתום המחקר.

 

קבוצת הניסוי כללה 6,900 אנשים וקבוצת הביקורת כללה כ- 2,000 אנשים. הקטגוריות הזוגיות היו: מרווק לנשוי, מנשוי לגרוש, מגרוש לנשוי והן נבדקו בתחילת המחקר ושלוש שנים לאחר סיומו על ידי דיווח של המשתתפים על מצבם הזוגי.

 

הכושר הגופני נמדד על ידי צריכת חמצן מקסימלית בזמן אימון מקסימלי על מסילה. כמו כן, נמדדו שינויים ב- BMI) Body Mass Index) מידת הפעילות הגופנית, עישון, צריכת אלכוהול ומחלות כרוניות רציניות.

 

התוצאות הן ברורות: מהשוואה בין קבוצות הביקורת לניסוי, נמצא כי המעבר מסטטוס רווק לנשוי כלל הפחתה של הפעילות הגופנית אצל נשים וגברים כאחד, בעוד שגירושין הביאו לעלייה בכושר הגופני של גברים.

השפעת הנישואין על נשים

במחקר נוסף שנערך במחלקה לרפואה בבית החולים בריגהם ובבית החולים לנשים ובית הספר לרפואה של הרווארד בבוסטון (Channing Laboratory, Department of Medicine, Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School, Boston, MA, USA) נבדקה ההשפעה של נישואין על הדיאטה ושאר מדדי בריאות בקרב נשים בארה"ב.

 

כאן, לעומת המחקר הקודם, נמצא שתוחלת החיים של אנשים נשואים ארוכה יותר ובאופן כללי הם יותר בריאים. המחקר התמקד ביותר מ- 80,000 נשים בנות 46-71 . מסתבר שבהשוואה לנשים שנותרו נשואות, נשים שהתגרשו חוו ירידה ב- BMI ונשים שהתאלמנו חוו ירידה מועטה יותר ב- BMI.

 

מסקנת החוקרים הייתה שנשים שהתגרשו חוו ירידה מהותית יותר ב- BMI, הן החלו לעסוק בפעילות גופנית אינטנסיבית יותר(בממוצע– שעה וחצי יותר לשבוע ביחס לנשים שנותרו נשואות). כמו כן, הוכח בהשוואה לנשים הגרושות שנשים שנישאו בשנית חוו עלייה קטנה ב- BMI. על פי שני המחקרים, עולה כי שינויים במצב האישי משפיעים באופן ישיר על מדדים בריאותיים שונים.

 

עם זאת, נמצא שנישואין יציבים מגנים על בני הזוג ממוות מוקדם וממחלות ותורמים לבריאות הילדים של הזוג. עוד נמצא כי זוגות נשואים החיים בעוני נהנים מבריאות טובה יותר משל אנשים באותה רמה סוציואקונומית שהם גרושים,רווקים או אלמנים.

 

לא רק זאת, מתברר כי מצבו של אדם, גבר או אישה, בגיל 48 (גרוש, נשוי, רווק או אלמן) מנבא היטב באם תוחלת חייו תהיה מעל  גיל 65  או מוקדם יותר.  לגברים גרושים סיכוי של 65 אחוזים בלבד, לחיות מעל גיל 65,  לעומת סיכוי של 90 אחוזים אצל גברים נשואים. לאישה שמעולם לא נישאה יש סיכוי של  80  אחוזים לעבור את גיל 65, לעומת   95 אחוזים אצל נשים נשואות. 

תגובות (0)
הוסף תגובה