שיעול: הדרכים לאבחון ולטיפול

רבים מתחלואי החורף בילדים ומבוגרים, מתבטאים בשיעול טורדני, קשיים בנשימה, דלקות בדרכי הנשימה העליונות, ליחה, או לחילופין – שיעול עמוק ויבש. תופעות אלו יכולות להיות מטרידות ואף להפריע בשגרת החיים התקינה. חשוב לדעת כי למרות המטרד שבשיעול, זו תגובה טבעית של הגוף שתפקידה לפעול לניקיון דרכי הנשימה.

.

 

להלן מיתוסים ומידע היכול לסייע באבחון וההתמודדות עם התופעה הנפוצה:

 

1.     שיעול הוא רפלקס טבעי של הגוף.  חשוב לא לדכא אותו אלא דווקא להקל עליו ולרכך את תחושת הגירוי, במגוון אמצעים.

2.     שיעול עלול להיגרם עקב מחלות שונות ולעיתים נגרם עקב גירוי של חומרים חיצוניים כמו עשן, אבק, זיהום אויר, חלקיקי מזון. שיעול ליחתי עלול להיגרם מהצטברות עודפי ליחה בריאות ולכן חשוב לסייע לעודפים להתפרק ולהסתלק מדרכי הנשימה.

3.    שיעול לחיתי נקרא גם שיעול "פרודקטיבי" (יעיל) כי הוא יוצר יעילות בהוצאת הליחה מחוץ לגוף.

4.    שיעול לח נגרם בדרך כלל על ידי וירוס או חיידק הגורם לפגיעה ביכולת שעריות  הריאה לפנות את הריר החוצה.

5.    שיעול יבש נגרם בדרך כלל על ידי חלקיקים כמו אבק או עשן הפוגעים ביעילות שעריות הריאה לפנות אותם.

6.     ניתן למצוא בעיקר בקרב ילדים, הופעת שיעול ליחתי ויבש יחד, מה שמקשה על זיהוי הטיפול המתאים.

7.     לכל סוג שיעול –  לח  או יבש, קיים הטיפול הרפואי (תרופת מרשם)  והתייחסות הרפואית הרלוונטית לו.

8.     התכשירים הטבעיים, להבדיל מתרופות המרשם,  מתאימים לטיפול בשיעול היבש והלח, כאחד ובכך לפתור את "דילמת" זיהוי סוג השיעול.

9.    תרופות סבתא המכילות דבש, סוכר או ממתיק אחר עשויות להקל על הכאב ועל אי הנוחות הנגרמת בעת השיעול, בהיות הסוכר חומר ה"מסכך" את הגרון ומרכך.

10.                       ישנן תרופות לשיעול המכילות מרכיבים היוצרים נמנום וטשטוש. חשוב במיוחד לילדים, לבחור סירופ שאינו גורם לתופעה, בהיותם רגישים ביותר להשפעתה.

. 11 ברפואה העממית, לצמחים רפואיים כמו אניס ומרווה ידועות תכונות של מוקוליטיות (מוציאות ליחה) וסקרטוליטות (מפרקות ליחה)  ולכן חליטת צמחים אלו עשויות לעזור בטיפול בשיעול ליחתי.

12.ברפואה העממית , הצמחים טימין ותמצית אקליפטוס, ידועות תכונות של אנטיספטיות (חיטוי) לדרכי הנשימה, ולכן הוא מתאים לטיפול יעיל בשיעול יבש.

13.צמח המרפא "פרג תרבותי" בעל תכונות המרגיעות את השיעול, בין אם הוא לח או יבש. תרופות ומרכיבי תזונה טבעיים לטיפול בשיעול, מכילים את נגזרותיו של הצמח.

14.סירופים (תוספי תזונה) שמכילים את הצמחים הרפואיים בתוספת מרכך שיעול טבעי יכולים להתאים לשני סוגי השיעול כאחד.

15.שיעול זיהומי, להבדיל מוויראלי, עלו להיות מדבק. שמירה על היגיינה, אוורור ולעיתים בידוד הילד / המבוגר בחדר נפרד, יכולים למנוע הדבקה.

תגובות (0)
הוסף תגובה