הריון באיזה גיל שרק תרצי

החיים בסביבה מודרנית אינם עולים תמיד בקנה אחד עם השעון הביולוגי המתקתק. כיום יותר ויותר נשים, בעיקר אלו החיות בחברות לא מסורתיות, דוחות את גיל הנישואים ו\או ההריון. בנוסף, יכולת הפיריון יכולה להפגע גם עקב מחלות כרוניות, תסמונות גנטיות או טפולים אגרסיביים כמו כימוטרפיה במצבים אונקולוגים. שימור פוטניציאל הפוריות מעסיק חוקרים רבים, ובעשור האחרון ניתן לכך ביטוי מודגש בעולם על ידי הקמת מרכזים המיעצים, חוקרים ומיישמים שיטות לשימור פוריות.

 

נשים נולדות עם מלאי ביציות מוגבל, בלתי מתחדש, שהולך ומידלדל עם השנים. תהליך הידלדלות מואץ מגיל 35 עד שמלאי הביציות אוזל סביב גיל 45 ומתבטא בהיעלמות מחזורי הווסת בגילאי 50 בממוצע. ישנן כמה אפשרויות המקובלות כיום לשמור על הפוריות: הקפאת עוברים, ביציות בלתי מופרות  או רקמת שחלה. כיום מקובל כי אשה אשר פוריותה עלולה להיפגע כתוצאה ממחלה ממארת או מהטיפול בה, עוברת יעוץ באחד ממרכזי שימור הפוריות. בהתאם לגילה, מחלתה והסיכוי הצפוי לאי פיריון תוצע לה השיטה המתאימה ביותר לשמר את פוריותה.

החידוש העומד בפתחנו, יאפשר בעצם לכל אשה פוריה ועל פי רצונה, להקפיא מביציותיה לצורך הריון עתידי. בהחלטה כזו בעצם מאפשרת החברה לנשים להשתמש בטכנולוגיות קיימות בכדי לצמצם ולמזער את  איום ה"שעון הביולוגי" על אורח החיים המודרני. למעשה, נשים צעירות ופוריות בגילאי 20-30 יוכלו להבטיח לעצמן סיכוי סביר להרות בעתיד מביציותיהן שלהן, ולהקטין בכך את הצורך לתרומת ביצית מאשה תורמת.

 

פרוצדורה להקפאת ביציות מיושמת בעולם מזה מספר שנים. התהליך כולל גיוס ביציות והשראת ביוץ על ידי מתן גירוי הורמונלי בצורה המחקה את תהליך המחזור ההורמונלי הטבעי באשה, אך מועצם ובכך מאפשר שאיבה ממוצעת (בהרדמה כללית) של 10-12 ביציות במקום ביצית בודדת המגויסת במחזור טבעי.

 התהליך מוכר יותר כ"הפריה חוץ גופית" (IVF). כיום ניתן גם לשאוב ביציות בלתי בשלות (IVM) בעזרת גירוי הורמונלי מינימלי, ולהביא להבשלת הביציות במעבדה. הביציות הבשלות מוקפאות ומשמשות מאגר עתידי להפריה חוץ גופית. יש לציין כי שיטות הקפאת הביציות התפתחו והשתכללו ועומדות כיום על 4-8% סיכוי להפריה והריון לביצית מופשרת.

 

שנים רבות הועלו טענות שונות, שמנעו גישת הציבור הרחב לשימוש בטכנולוגיות אלו: אין לסכן אישה בריאה בהליך רפואי בעל סיכונים, הדבר יעודד נשים לדחות את גיל ממוש ההורות, העלויות המשתמעות מכך וכו'. לדעתי, תהליך זה אינו נטול סיכונים אך מיושם באופן נרחב בעולם, ויש לציין כי עם התפתחות רפואת הפריון מצטמצמים הסיכונים בצורה משמעותית לאורך השנים. ניתן להזכיר למשל, כי החברה מאפשרת לנשים לבחור בלידה בניתוח קיסרי על פי בקשתן, לבצע ניתוחים פלסטיים מורכבים וכו'. באשר לדחיית גיל ההורות, הרי שכל מי שעיניו בראשו יכול לראות את מגמת עליית גיל הנשואים בעשורים האחרונים.

 

עם שבירת מסגרת השבט והחמולה, פחת מאד הלחץ החברתי ויותר אנשים בוחרים בבנית משפחות "אחרות". גברים שאינם מוכתבים כמעט ע"י תקתוק "השעון הביולוגי" יכולים לבחור בדחיית ההורות ללא יסורי מצפון. נשים יכולות להרות בשלהי גיל הפוריות מתרומת ביציות, והחלטה כזו תוכל לאפשר להן להרות מביציותיהן שלהן. כיום ישנן מספר מדינות בעולם, המאפשרות שימור פוריות שלא מטעמי מחלה, כמו ספרד למשל, ועם גדילת "הכפר הגלובלי", יכולה כל אישה להשתמש בשרותים אלה. היכולת לבצע זאת בארץ, תקטין את העלויות הכרוכות בכך עבור אותה אישה הנחושה לדאוג לעתידה.

 

כרופאת נשים, כאישה וכאם, אני מברכת על האפשרות שתינתן לנשים – אפשרות להגדיל את סיכויי מימוש יכולת הפוריות שלהן, מבלי לוותר על תפקידיהן האחרים כאזרחיות העולם.

תגובות (0)
הוסף תגובה