שכר שווה: הסוד הכי לא גלוי בעבודה

לכל מקום עבודה יש את הסודות שלו: מי קיבלה את מקום החנייה המועדף, מי מעשן אחרי הפסקת הקפה של הבוקר כשאף אחד בבית לא באמת יודע או כמה אנשים ראו באמת את האח הגדול או הישרדות. כל מקום העבודה והסגנון שלו. אבל (כמעט) בכל מקומות העבודה כיום יש סוד משותף אחד – השכר של העובדות והעובדים.

 

עוד ב-Onlife:

לא תמיד מדובר בסוד רשמי, אם כי יש מקומות עבודה שאף מחתימים את עובדותיהם ועובדיהם על כך בחוזה העבודה. ברוב המקרים מדובר פשוט בדבר שלא מדברים עליו, מעיין קוד אתי בלתי כתוב. הסיבות לסודיות האופפת את תנאי השכר של כולנו מורכבות ובין היתר נובעות מהרצון לתגמל עובדות ועובדים בצורה יוצאת דופן מבלי שתיווצר התמרמרות בקרב יתר העובדות והעובדים וגם הרצון למנוע התארגנויות בקרב העובדים, ועוד.

 

אבל, כמו במקרים נוספים, לסודיות הזו יש השפעה ייחודית על נשים בשוק העבודה, הסובלות, גם בשנת 2012, מאפליה ישירה ועקיפה. אחת הדוגמאות הבוטות לאפליה הקיימת עדיין בשוק העבודה היא האפליה בשכר.  

 

אל תניחי, ודאי שאת מקבלת שכר שווה

חוק שכר שווה לעובדת ולעובד, התשנ"ו-1996 קובע כי "עובדת ועובד המועסקים אצל אותו מעביד באותו מקום עבודה, זכאים לשכר שווה בעד אותה עבודה, עבודה שווה בעיקרה או עבודה שוות ערך…". החוק מוסיף ומבהיר כי חובת השוויון איננה נגמרת רק במשכורת והיא רלבנטית גם לגבי גמול אחר, כגון: מענק, תנאים נלווים, החזר הוצאות, החזקת רכב וכיו"ב. לכאורה, החוק אמור היה למנוע המשך של אפליית השכר הקיימת כיום בשוק העבודה הישראלי, ועל פי נתונים מוערכת בהפרש של 30-17 אחוזים לרעת נשים.

 

אולם בפועל, רק מקרים מעטים מגיעים לבתי הדין לעבודה ומסתיימים בפסקי דין משמעותיים. יש לכך לא מעט סיבות, ואחת מהן היא שהאפליה כיום כלפי נשים בשוק העבודה איננה אפליה ישירה ובוטה. מעטים המקרים שבהם מעסיק יודה כי הוא משלם שכר נמוך יותר לאישה בגלל שהיא אישה. ברוב המקרים מדובר בעבודת מחקר חשבונאית של ממש כדי להבין את האפליה בשכר, המורכבת מרכיבים על רכיבים של המשכורת שלנו.

 

לרוב לפערי השכר יהיה גם הסבר "רציונאלי" כמו פער מינימאלי בשעות העבודה הנוספות, אי החזקת רכב שבגינה אפשר לקבל החזר הוצאות ועוד. ברוב המקומות הללו לא יהיה מבט-על של ההנהלה שיבחן מהם פערי השכר בין נשים לגברים ולכן גם לא תהיה פעולה לבחון האם פערים אלה מוצדקים, או שמא נובעים מאפליה אסורה.

ומה לגבי העובדות עצמן? יש שישאלו איך הן מוכנות להמשיך לעבוד במקום שבו הן מופלות לרעה. ובכן, כאן נכנסת לתמונה אותה סודיות האופפת את השכר של כולנו. נשים רבות פשוט אינן מודעות לכך שעמיתיהן מרוויחים שכר גבוה משלהן ומניחות כי כל מי שעובד איתן – מרוויח שכר דומה או זהה. למרבה הצער, בישראל של שנת 2012 תפיסות אלה הן תפיסות נאיביות.

 

מה באמת יש בתלוש המשכורת שלך

אז מה אפשר לעשות? הדבר הראשון הוא לא להניח הנחות. כפי שהנתונים העדכניים מלמדים, בכל המגזרים קיימים פערי שכר בין גברים לנשים בתפקידים זהים או דומים בעיקרם. לכן, בפעם הבאה שאת מגיעה למשרד הציצי סביבך ושאלי את עצמך, האם חברך לתפקיד מרוויח יותר ממך? לאחר מכן, חשוב להבין את תלוש המשכורת. נשים (וגברים) נוטים להתעלם מתלוש המשכורת.

 

מעבר לחשיבות שבהבנת המשכורת של כולנו לצרכי פנסיה ומס, חשוב לדעת ממה מורכבת המשכורת שלך – מהו שכר היסוד ומהם התנאים הנלווים, האם את מקבלת החזרי הוצאות והחזקת רכב או החזרי טלפון וכו'. ידע הוא כוח, וגם בהקשר הזה הוא יעזור לך להבין את מקומך במקום העבודה.

אחרי איסוף המידע הראשוני חשוב להציף את הדברים במקום העבודה. זכרי, החוק לצידך ואם את חוששת כי במקום העבודה שלך גברים ונשים אינם מרוויחים שכר שווה – אל תחששי להעלות את זה ולמצות את זכויותיך. אנחנו, בשדולת הנשים בישראל, מפעילות קו פתוח לדיווח על פגיעה בזכויות של נשים בעבודה ונשמח ללוות אותך בתהליך של מיגור האפליה במקום העבודה שלך. שדולת הנשים גם פועלת במישורים נוספים, להרחבת תקופת ההתיישנות של החוק והעלאתה לשבע שנים, להעלאת המודעות הציבורית לנושא פערי השכר ושותפה למספר תיקים תקדימיים בבתי המשפט השונים בנושא הזה.

חשוב שתדעי שחוק שכר שווה לעובדת ולעובד נותן לך כלים לא מבוטלים לגילוי פערי שכר בחברה (כמו חובת גילוי מידע על המעביד בתנאים מסוימים) ואף מאפשר לבית המשפט למנות מומחה לניתוח עיסוקים (שיקבע האם יש מקום לשכר שווה). החוק גם מאפשר לארגון העוסק בזכויות נשים – כמו שדולת הנשים בישראל – להגיש תביעה מכוח החוק ואף להתערב בתביעה קיימת ולהשמיע את קולו ובכך לחזק את מי שכבר הגישה תביעה מטעמה. בסופו של דבר החוק לצידנו ודרושות נשים אמיצות שתהיינה מוכנות להרים קול זעקה – איתנו, כמובן ובתמיכתנו.

ומה לגבי המעבידים? השלב הראשון לקראת מיגור האפליה בשכר בין גברים לנשים הוא הסרת מסך העשן האופף את תנאי ההעסקה שלנו וחיסול הטאבו החברתי שקובע כי על הכל מותר לדבר – רק לא על השכר שלנו. אם אין מה להסתיר – גם אין מקום לסודיות.

 לפרטים נוספים ולסיוע משפטי בתחום זה, התקשרי לקו הפתוח של שדולת הנשים בישראל בטלפון: 03-6120000

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 

תגובות (0)
הוסף תגובה