מרכז אגם לטיפול ולשיקום הפרעות אכילה

"עכשיו ערב. אני אחרי סיבוב קצר בקניון. מראות מראות מראות. אני מסתכלת על עצמי ואני נראית לי בסדר. אבל בבית כשאני מסתכלת יותר מקרוב הלב שלי נצבט. נכון, יש לי בטן יחסית שטוחה ויפה, אבל יש לי בטן. פעם היה שם חלל… עור ועצמות. כואב לי לראות את זה… אני מתגעגעת לבטן הישנה שלי, השטוחה יותר. הלא קיימת" (גולשת אלמונית בפורום "הפרעות אכילה בתפוז").

 

עוד ב Onlife:

 

כ-300 אלף אנשים סובלים בישראל מהפרעות אכילה, מסוגים שונים ובדרגות שונות, ולא על כולם אפשר לראות את זה, לא כל אחת היא חולת אנורקסיה או בולימיה קיצונית. הפרעות אכילה מקננות בקרבנו, הרבה לפני שהן צפות על פני השטח, ולא צריך לשקול 30 ק"ג ולהיות באשפוז כפוי בתל השומר כדי לסבול מהפרעת אכילה.

 

לאן פונות הנערות והנשים הסובלות מהפרעת אכילה? כיצד הן חוזרות לתפקוד? ומי מעניק להן טיפול ותמיכה שמתאימים למצבן?

 

טיפול בהפרעת אכילה שאינה מצריכה אשפוז

המגוון והשוני בסוגים ובדרגות של הפרעות אכילה עורר את הצורך בבניית מסגרת טיפולית מותאמת אישית, לפני שההפרעה מגיעה למצב קיצוני ומסכן חיים. המרכז הרפואי 'רעות' הרים את הכפפה לפני שבע שנים, והקים בשכונת יד אליהו בתל אביב את מרכז אגם – מרפאה לטיפול ולשיקום הפרעות אכילה, שנתמכת כלכלית ומפוקחת מקצועית על ידי משרד הבריאות. מרכז אגם מטפל בנוער ובמבוגרים, משני המינים, ובכל קשת הפרעות האכילה.

 

בעוד שהמחלקה להפרעות אכילה בבית החולים תל השומר היא מסגרת אשפוזית המספקת טיפול לחולות במצב קשה, שמצבן פוגם קשות בתפקודן ואף מהווה סכנה לחייהן, הרי שבאגם מספקים את הטיפול והליווי לכל מי שהפרעת האכילה שלה אינה מצריכה אשפוז. "המסגרת ערוכה לתת מענה אופטימלי עבור חולות שמצבן אינו מצריך אשפוז (half way in) או שהן לאחר אשפוז אבל לא ממש מצליחות לחזור לתפקוד מלא בכל המישורים (half way out). אגם מפעילה מרפאה מתוגברת, כזו שמגיעות אליה המטופלות כשלושה ימים בשבוע לטיפולים פסיכולוגיים, תזונתיים, קבוצתיים ורפואיים". מספר יהודה ניניו, מנהל אגם.

 

 

הפרעת אכילה היא לא בעיה של משקל

הטיפול במרפאת אגם מוענק על ידי צוות מגוון ורב מקצועי של מטפלים מדיסציפלינות שונות המתמחים בהפרעות אכילה, ומקפידים על סנכרון ביניהם בנוגע למצבה והתקדמותה של כל מטופלת. גישה זו מאפשרת להקיף את ההפרעה מהזוויות הרבות שלה ולטפל בסימפטומים השונים.

 

"ככלל אצבע אנחנו לא מקבלים מטופלת מתחת ל –BMI  (כלי להערכת תקינות המשקל) של 16" אומר ניניו, אבל מדגיש כי לא רק המשקל על הפרק. "צריך לזכור שאינדקס מסת הגוף אינו מציג את התמונה הכוללת. במדד ה – BMI לא נלקחים פרמטרים חשובים כמו מוטיבציה לטיפול, כוחות אישיות או מצבים נפשיים מורכבים אחרים", מפרט ניניו. "הערכה פסיכיאטרית, פסיכולוגית ודיאטנית מקיפה הם המדד הקליני הטוב ביותר לגבי היכולת של חולה לקחת חלק בתכנית טיפולית באגם. אנחנו מאמינים בטיפול שלוקח בחשבון את ההיבטים הביו-פסיכו-סוציאליים של החולה".

 

זוהי בעצם מהות הגישה של אגם: הסתכלות על התמונה הרחבה שמאפשרת לקחת בחשבון את כל הפרמטרים ביחס לחולה, ולהתאים לו את המסגרת הטיפולית האישית לה הוא זקוק.

 

"לכל מטופלת יש מספר דמויות טיפוליות קבועות המקיימות קשר רציף ותכוף ביניהן, ואת זה המטופלת יודעת ואת זה היא גם מרגישה. כשהיא פוגשת את הפסיכיאטר, למשל, היא מודעת לכך שתכנים שהעלתה אצל הדיאטנית הובאו לידיעתו. החוויה של צוות רב מקצועי שמטפל בך, מדבר ביניהם על התקדמותך, וחושב כל הזמן מזוויות שונות איך להיטיב אתך, מהווה פעמים רבות חוויה מתקנת עבור מטופלות רבות שסבלו במשך שנים מהזנחה רגשית סביב מצבן", מפרט ניניו.

 

 

"כמו מסכת חמצן לאדם חנוק"

מיכל (שם בדוי), בת 30, סבלה כל חייה מאכילה כפייתית ועברה אין ספור דיאטות, שינויים קיצוניים במשקל ומסגרות שונות שכשלו. בעקבות המלצה שקיבלה על אגם, החליטה שהיא רוצה להגיע לטיפול שם.

 

"אני לא חושבת שאוכל לסכם במלים את כל מה שהמכון נתן לי", אומרת מיכל. מהרגע הראשון הרגשתי שיש מי שמבין אותי, ואני נמצאת בידיים טובות ומקצועיות. זה היה כמו גלגל הצלה או מסכת חמצן לאדם חנוק. בכל אחד מהמישורים עובדים איתי נקודתית על בעיות שמפריעות לי, ויש גם חיבור בין המטפלים, כך שאת מרגישה שיש לך צוות חם ואוהב של מטפלים שדואג לך בכוחות משותפים".

 

הגישה הקהילתית שמרכז אגם מוביל כוללת טיפול אישי מותאם 3 פעמים בשבוע, קבוצות תמיכה להורים שיקיריהם סובלים מהפרעות אכילה, תכניות טיפול בהשמנת יתר ותוכניות חינוכיות העוסקות בהנחלת ערכים של תזונה נכונה לילדים. המרכז מספק למטופלות מסגרת שמשתלבת עם חיי היומיום שלה ומאפשרת לה השתקם מבלי להתנתק מהחיים. אך זו מסגרת ברורה שעוקבת אחר המטופלות ומלוות אותן בצורה צמודה.

 

"הם לא נותנים לך לסטות מהדרך, כי את שם כמה פעמים בשבוע. הם רשת ביטחון שמאפסת אותך בכל פעם מחדש. ויש משהו במחויבות הזו אליהם, שגורם לך גם להתחייב כלפי עצמך ולהתעמת פעם אחת ולתמיד עם השדים שלך" מספרת מיכל.

 

הסתכלות על התמונה הרחבה והתאמת מסגרת אישית. מרכז אגם (צילום: ליאת כהן)

 

 

שחרור מתפיסות מחשבתיות

באגם מוסרים שאחוזי הצלחת הטיפול מעודדים. האחוזים מוערכים בכ- 50% החלמה מלאה, 30% נסיגה משמעותית, ו – 20% שינוי קל עד היעדר שינוי משמעותי. עבור מי שמצבה התדרדר, נדרש לעיתים אשפוז במרכז להפרעות אכילה ומשקל בתל השומר.

 

בניגוד להקפדה על יעדים תזונתיים שמונהגת בתל השומר, באגם הגישה היא קצת אחרת, בעיקר כי מדובר במטופלות מתפקדות יותר, שלא נשקפת סכנה מיידית לחייהן: "אנחנו לא עוקבים אחרי האכילה של הבנות ולא מסתכלים או מפקחים עליהן כשהן אוכלות. יש חוזה ביננו לבין המטופלות: הן מגיעות לטיפולים, ובאחריותן לקחת איתן לחיי היום יום את ההנחיות, ההמלצות והתובנות שהשיגו כאן" מספר ניניו.

 

"אף אחד שם לא רודף אחרייך עם פנקס ובודק כמה ק"ג ירדת מדי חודש. אם לא ירדת, או אפילו עלית, מדברים על זה ומפענחים את זה. הרעיון הוא לא שתצאי משם רזה, אלא שתלמדי לחיות בשלום עם האוכל ועם הגוף שלך". מעידה מיכל.

 

המסגרת של אגם נותנת הרבה חופש ועצמאות, ומעניקה למטופלת את האמונה שיש לה את הכוחות להתמודד עם ההפרעה. המטרה היא להשיב למטופלת את האמונה בעצמה ולקיים תפקוד יומיומי באוכל.

 

"באופן כללי, הגישה באגם היא ללמד אותך לזהות את הסממנים של הפרעת האכילה, היכן ומתי היא מתעוררת, ולספק לך כלים להתמודד איתה. למדתי באגם לאהוב את הגוף שלי בכל מצב נתון, גם כשהוא שוקל יותר ממה שהייתי רוצה, ושהפרעת אכילה היא משהו שאפשר להשתחרר ממנו רק ממקום של החלמה ושאיפה לאכילה מאוזנת. שיחררו אותי מהמון תפיסות מחשבתיות שהייתי לכודה בהן במשך שנים". מספרת מיכל.  

 

 

מי צריכה להגיע לטיפול?

 באגם אין דרך אחת לתאר מהי הפרעת אכילה, בעיקר בשל הספקטרום הרחב בו מופיעה החולה האנורקטית, הבולימית וזו שסובלת מהשמנת יתר חולנית. ניניו מוסיף בהסתייגות: "המכנה המשותף הכי בסיסי הוא שרובן ככולן עושות שימוש בדפוסי אכילה מופרעים על מנת להימנע מעיסוק במצוקות נפשיות שהתפתחו לאורך השנים, כמו הפרעות קשות בדימוי הגוף, בקונפליקטים משפחתיים, בדימוי העצמי ובשאלה מי אני כאישה".

 

מיכל מכירה את המצוקה מקרוב: "כל מי שמרגישה שהאוכל השתלט לה על החיים, שכלואה בתוך מעגלים של דיאטות, שלא מצליחה להפסיק לאכול או לא אוכלת בכלל. כל מי שקמה בבוקר, כמוני, וחושבת לעצמה מה היא אכלה אתמול, למה היא אכלה את זה ואיך היא תעבור את היום בלי לאכול. כל מי שמתעסקת כל הזמן במשקל שלה ובאיך שהיא נראית – צריכה לפנות למרכז אגם, כי זו הדרך השפויה והבריאה".

 

 

הסביבה מעודדת הפרעות אכילה

הצוות ממרפאת אגם מעיד שיש מגמה של עלייה לאורך השנים בהפרעות אכילה. לטענתם, הסיבה נעוצה בעובדה שיש יותר מודעות לנושא. היום כבר מקובל לפנות לטיפול ויש לגיטימיות גדולה יותר לתחום בריאות הנפש.

 

מצד שני, אנשי המרפאה גם מציגים מספר בעיות. ראשית, קיים מחסור באנשי מקצוע שבקיאים בהפרעות אכילה, ומעט מאד משאבים כלכליים מופנים לתחום. כך שקשה לתת מענה לאוכלוסיה הגדולה (והמתרחבת) שסובלת מהפרעות אכילה.

.

כמו כן, הסביבה התקשורתית והתרבותית אינה תורמת למלחמה בהפרעות אכילה. "מה שקורה בטלוויזיה ובפרסומות הוא נורא. הדוגמניות נותנות לבנות רעיונות שגויים על דימוי הגוף, יוצרים להן אשליה. גם נושא הרשתות החברתיות לא תורם, הרשת פתוחה אך מאוד צינית ואכזרית". מציין ניניו. הוא גם מצביע על תעשיית הדיאטות שמגלגלת מיליארדים ומעודדת לחשיבה שטחית ולא בריאה, ועל תכניות ריאליטי דוגמת "לרדת בגדול", שגורמת למתמודדים להוריד משקל רב תוך זמן קצר. ירידה כזאת גורמת פעמים רבות ל"ריבאונד פיזיולוגי" שמחזיר את המשתתפים למשקל הקודם שלהם, ולפעמים אף יותר.

 

ניניו מדגיש כמה חשוב שתהיה אחריות חברתית בנושא הזה, ומציע שחברות גדולות שמגלגלות מיליונים ירימו את הכפפה ויעניקו מלגות וסיוע לתוכניות טיפוליות בקהילה. 

 

"אני מאמין שמקומות כמו אגם הנותנים שירותי טיפול להפרעות אכילה הם לא רק הכרחיים אלא גם דורשים את ההכרה של הציבור בהם. בכל בית שלישי בישראל יש ילדים עם שינויים לא בריאים בהרגלי האכילה. שיעור האנורקסיה, הבולימיה והשמנת היתר החולנית רק עולים ומטפסים עם השנים. מסביב אנו מקבלים יותר ויותר מסרים של מהו היופי האידיאלי וכיצד יש להתייחס לגופך באופן שטחי בלי לקחת בחשבון את אישיותך וייחודיותך".

 

"אני לא מכירה אישה אחת שלא סובלת מבעיות עם אוכל במידה כזו או אחרת", אומרת מיכל. "גם נשים רזות וגם נשים שמנות. יש לי כמה חברות בולמיות, שחלקן עדיין במחלה וחלקן כבר פנו לעזרה. כך או כך, אי אפשר להתגבר על זה לבד. מוכרחים לקבל עזרה".

 

 

מרכז אגם, שדרות החי"ל 2, יד אליהו, תל אביב
ניתן ליצור קשר 24 שעות ביממה בטלפון 1-800-32-32-30 (מוקד אנושי)
פקס 03-6447348 , טלפון 03-6447420 , 054-7791931, דוא"ל agam@reuth.org.il

תגובות (0)
הוסף תגובה