ניוון רשתית: איך הרפואה הסינית יכולה לעזור?

בעיניים סיניות: אפשר למנוע אבדן ראייה

מי לא מכיר את הרפואה הסינית? כל ישראלי שני כבר השתמש בפורמולות של צמחי מרפא סיניים או "נהנה" מדיקור (אקופונקטורה), כדי להיפטר מאלרגיה, אסתמה, דלקת אוזניים או הפרעת עיכול. אולם רק מעטים יודעים, כי מלבד המחלות השכיחות, יש לרפואה הסינית מה להציע גם כשמדובר במחלות קשות וממוקדות. כמו למשל, מחלות עיניים והפרעות ראייה, הקשורות לניוון רשתית.

ניוון מולקולרי גילי (נמ"ג) הוא שמה של מחלת עיניים קשה, הנחשבת לגורם מספר אחת לאיבוד ראייה משמעותי במדינות המערב. המחלה פוגעת בכ-10% מהאוכלוסייה, שכיחה מאוד אחרי גיל 60, ועל פי פרסומים רפואיים בינלאומיים, ישנם ברחבי העולם מעל 6 מיליון גברים ונשים שחולים בה. המחלה נקראת בלועזית Age-Related Macular Degeneration((AMD ועל פי תחזיות שונות עד שנת 2050 מספר החולים בה יגדל פי 3 ויגיע לכ-2 מיליארד חולים, ברחבי העולם.

 

מחלה "יבשה" ומחלה "רטובה"

נמ"ג גורמת לאובדן של תאים שממוקמים באזור המקולה. איזור זה מתאפיין בצפיפות תאים גבוהה במיוחד ואחראי, בין השאר, על היכולת לקרוא, לצפות בטלויזיה, לנהוג, לזהות תוי פנים וכדומה.

 

המחלה מופיעה בשתי צורות: "יבשה" ו"רטובה".המחלה ה"יבשה" גורמת לאבדן ראייה הדרגתי, היא הנפוצה מבין השתיים ופוגעת ב- 90% מהחולים, המחלה ה"רטובה" פוגעת בכ-10% מכלל החולים. מדובר במצב שהוא למעשה הדרדרות המחלה ה"יבשה" ושגורם לאיבוד ראייה פתאומי וחמור.  

 

הסימנים הראשונים שרואים בבדיקות עיניים ומעידים על כך שאדם לקה בניוון רשתית הם מישקעים שומניים צהובים, שנקראים דרוזנים. בשלב הראשון של המחלה ה"יבשה" תורגש הדרדרות במצב הראייה, בשלב השני, ניתן להבחין בעלייה בכמות וגודל הדרוזנים וההדרדרות בראייה תורגש בעת קריאה, בעיוות של עצמים שונים או בהופעה של "כתם עיוור". בשלב המתקדם והסופי הכתם ה"עיוור גדל" וגורם לאבדן ראייה חמור.  

 

המחלה ה"רטובה" מתאפיינת בצמיחה של כלי דם בלתי תקינים, שדפנותיהם עדינים במיוחד לכן הם נוטים לדלוף, לדמם ולהפריש נוזלים. מכאן הכינוי שהודבק לצורה זו של המחלה. הדמם ושאר הנוזלים שדולפים לעין גורמים להרס מהיר של תאי הרשתית במקולה ולפגיעה קטלנית.

 

חוסר הידיעה הוא אחת ההתמודדויות הקשות ביותר עבור החולים בניוון רשתית. שכן מרגע שמופיע הסמפטום הראשון אין שום אפשרות לדעת באיזו מהירות ולאיזה דרגה תתפתח המחלה, שמושפעת מגורמי סיכון רבים: היסטוריה משפחתית, עיניים בהירות, עישון, חשיפה לשמש ומחלות רקע כמו יתר לחץ דם.

 

 

האם ניתן לרפא נמ"ג?

למרבה הצער, הכלים העומדים לרשותה של הרפואה המערבית, הקונוונציונלית, הינם דלים. הטיפול היחיד שהרפואה המערבית מציעה למחלה ה"יבשה" הוא למעשה טיפול טבעי ותזונתי. מדובר בנטילה של מולטי-ויטמין המכיל שני רכיבים תזונתיים שהוכחו כיעילים  ועוצמתיים לבריאות רשתית העין. לוטאין וזיאקסנטין הם נוגדי חמצון (אנטי-אוקסידנטים) ממשפחת הקרטונאידים שמתפקדים "כמו משקפי שמש" המגנים על קולטני האור ברישתית. ב-1994 פרסמו חוקרים מאוניברסיטת הרווארד מחקרפורץ דרך, בו נמצאי כי אצל הנחקרים שאכלו את המזונות העשירים ביותר בקרוטנואידים, פחת הסיכון לחלות בנמ"ג ב-43%.

 

לטיפול במחלה "רטובה" מוצעות תרופות ביולוגיות בהזרקה לעין, כגון Avastin  ו-Lucentis. התרופות הביולוגיות מונעות את צמיחת כלי הדם הלא תקינים. הטיפול אינו מרפא את המחלה, אלא מונע את הדרדרותה. במקרים מסוימים ניתן לשפר את הראייה באמצעות התרופות.  הרפואה הסינית, לעומת זאת, מציעה מספר גישות ודרכי טיפול שעשויות לעצור את ניוון הרשתית ואת הדרדרות המחלה.  

 

טיפול סיני במחלה "יבשה" עשוי למנוע את הופעת המחלה ה"רטובה" וזו גם מטרתו העיקרית. כדי להשיג את המטרה, מנסים להגביר את זרימת הדם למקולה באמצעות דיקור (אקופונקטורה) שמעודד זרימת דם. הדיקור אינו מבוצע בקרבת העין, אלא בכפות הידיים והרגליים, בנקודות דיקור ייחודיות, שנקראות Extra Points, ומשמשות לטיפול בניוון רשתית העין. לעתים משלבים גם דיקור על הנקודות הקלאסיות, שנמצאות על המרידיאנים (ערוצי האנרגיה) השונים, בהתאם למחלות מהן סובל המטופל, גורמי סיכון אישיים.  

 

הדיקור עשוי גם לשפר את הראייה, במידה שחלה הדרדרות. ניתן לבצע טיפול סיני במקביל לטיפול הקונוונציונלי בתוספי תזונה, או כשהמחלה היא "רטובה" – במקביל להזרקת התרופות הביולוגיות, אווסטין או לוסנטיס.

 

בדרך כלל נחוצים טיפולים מרוכזים ונהוג להזמין את המטופל ל-3 טיפולים ליום, למשך 5 ימים רצופים. ניתן לפרוש את הטיפולים על פני מספר שבועות, תלוי במצב.

 

טיפול נוסף הוא בפורמולות צמחים שיזרזו את זרימת דם לעבר הרשתית. התאמת הצמחים היא אישית, וכל פורמולה מורכבת מ-10-12 צמחים בהתאם לאבחון האישי. בין השאר, משתמשים בצמחים שידועים שמסלקי לחות לטיפול בדרוזנים, צמחים שמשפרים זרימת דם וכדומה.

 

במחלה "רטובה", לעומת זאת, הפורמולה תכיל גם צמחים שידועים כ"עוצרי דימום". 

 

 

 

 

איתי שרף הוא מנהל מרפאת Clear לרפואת עיניים משלימה ומחלוצי הטיפול בניוון רשתית באמצעות הרפואה הסינית

 

 

 

תגובות (0)
הוסף תגובה