הארץ המובטחת: מהפכת המינים בדרך

יותר ויותר אבות יישארו בבית לטפל בילדים, בעוד שיותר ויותר אימהות יפתחו קריירה משגשגת ויהפכו למפרנסות העיקריות של המשפחה. כך טוענת עיתונאית ה"וושינגטון פוסט" עטורת הפרסים, ליזה מונדי, בספרה החדש "המין העשיר", הכולל מחקרים וראיונות מקיפים עם מומחים בנושא. בספר חוזים מונדי וחוקרים אחרים כי בתהליך שיימשך כפרק זמן של דור, יווצר למעשה סדר כלכלי-חברתי חדש בו הנשים תהיינה המובילות, מה שישפיע על המבנה המשפחתי, עולם הדייטים והחיזור, גידול הילדים ועוד.

 

עוד ב Onlife:

 

בראיון מיוחד ל-Onlife מסבירה מונדי, מחברת רב המכר "מישל" וחוקרת חברת "הקרן החדשה לאמריקה" לפיתוח שיח ציבורי ורעיונות חדשים בנוגע לאתגרים העתידיים הצפויים לדורות הבאים בארה"ב, כי בסופו של תהליך, שכבר החל לתת את אותותיו, המהפכה תוביל לתחושת שחרור והקלה בקרב שני המינים. "אני מאמינה שהשינוי יבוא בהתאם למידת ההתפתחות של החברה. 10 שנים? זה יהיה נחמד. 20 שנה? הרבה מדי", אומרת מונדי.

 

לדבריה, יש שלוש תגובות אפשריות מצד המין הגברי לתהליך: התנגדות לשינוי, כניעה וויתור לתהליך בלית ברירה והתגובה האוטופית – התפתחות וצמיחה מהתהליך עד כדי תחושת שחרור.

 

"יש גברים שיתנגדו לשינוי, וייצאו נגד הרעיון שהאישה היא המפרנסת העיקרית ולא הם", היא מסבירה. "לרוב, גברים עם בטחון עצמי נמוך או גברים מתרבויות מסורתיות ושמרניות יותר ייצאו נגד הרעיון של נשים מצליחות ומרוויחות. עם זאת, ככלל, המחקר מראה שקיימת מגמת שינוי בקרב גברים, והם נוטים להעריך יותר נשים משכילות ומרוויחות. מרבית הגברים מאמינים ששותפה כזו לחיים היא למעשה מישהי שהם היו רוצים לצדם", מסבירה מונדי. "כיום, הגברים פחות מעריכים יכולות כמו בישול ומטלות של עקרת בית. בעבר היה לגבר אכפת אם הבחורה בתולה, אבל כל זה משתנה והיום זה פחות רלוונטי. עם הזמן, יותר ויותר גברים יקבלו את התהליך וישלימו עם המהפכה", היא מסכמת.

ליזה מונדי. צילום: סם קיטנר

החוקים כבר קיימים, צריך רק לאכוף אותם

בספרה מפרטת מונדי סיבות שונות למהפכה המיוחלת, ובראשן העובדה כי שיעור הנשים המשכילות עולה בהשוואה לשיעור הגברים המשכילים. לטענתה, מרבית הגברים לא ממשיכים לרכוש השכלה מתקדמת נוספת מעבר להשכלה בסיסית אותה רכשו, כיוון שהם ממהרים לצאת לעבודה מתוך תחושת לחץ ואחריות לפרנס ולהרוויח כסף. זאת כאשר בפועל, הם לא בהכרח בשלים ובוגרים דיים לעבודה מחייבת ומלאת אחריות. לעומתם, אחוז הנשים באוניברסיטאות גדל משמעותית. "מחקרים מעידים על כך שבנות צעירות גם נהנות מלימודיהן הרבה יותר מבנים. הן אוהבות לימודים ומצליחות בהם יותר מבנים", אומרת מונדי.

 

סיבה אחרת למהפכה היא דחף עז בקרב נשים רבות לעצמאות כלכלית. בסדר הכלכלי החדש על פי מונדי, המשכיל יותר הוא גם המרוויח יותר, מה שיתרום להעצמתן הכלכלית של הנשים. "הכלכלה מעדיפה נשים, הן מסתגלות יותר לשינוי כלכלי על ידי השגת השכלה גבוהה יותר ומגוונת", היא מסבירה.

 

על פי הנתונים, 75 אחוז מהנשים בארה"ב בגילאי 25-54 עובדות או מחפשות עבודה היום, לעומת 35 אחוז בשנות החמישים. כמו כן, שני שליש מהנשים בארה"ב כיום הן מפרנסות עיקריות או שותפות לכלכלת הבית. נתון אחר שמציגה מונדי חוזה כי עד לשנת 2018 אחוז הגברים בכוח העבודה יצנח משמעותית ויגיע לשפל חדש, בעוד לעומתו, אחוז הנשים יזנק.

 

סיבה נוספת לבואה של מהפכת המינים שמתארת מונדי היא גם צמיחת העסקתם של גברים במקצועות שבעבר נחשבו "נשיים", כמו חינוך ובריאות. במקביל, מונדי גם צופה מחיקה הדרגתית עד העלמות מוחלטת של פערי השכר בין גברים לנשים ושל אפליה בהעסקת נשים. "לא התעמקתי בנושא של אפליה על רקע היריון, אבל הרושם שלי הוא שכבר עכשיו  אפליה כזו לא מקובלת", אומרת מונדי. "צריך רק לאכוף את החוקים הקיימים האוסרים על כך".

 

גם עולם הדייטים ישתנה

באופן ישיר, המהפכה צפויה להשליך משמעותית גם על עולם הדייטים והחיזור בין המינים. עולם של נשים עצמאיות, מצליחות וחזקות ישנה את כללי המשחק. האם נשים יסכימו לצאת עם גברים שהם פחות משכילים מהן? האם גברים יקבלו את העובדה שהם יוצאים עם אישה שמרוויחה יותר מהם? מי ישלם על מי?

 

בספרה מביאה ליזה מונדי כדוגמה את מזכירת המדינה לשעבר קונדוליסה רייס ואת שופטת בית המשפט העליון בארה"ב האמריקאית סוניה סוטומיור, שתיהן נשים חזקות ומצליחות שלא נישאו מעולם. בשל החשש שגברים ירתעו מנשים "חזקות",  אומרת מונדי, כבר היום נשים משקרות בדייטים בנוגע למקצוע שלהן ומעדיפות לומר שהן מורות, למשל. הן מעדיפות להסתיר את משכורותיהן הגבוהות הנגזרות מתפקידיהן כבכירות, שכן הן מקוטלגות כמאיימות ופחות נשיות. "נשים יפתחו אסטרטגיות כאלה כדי לשמור על האגו הגברי", היא מסבירה.

 

מעבר לכך, עם הזמן נשים יתחילו לחשוב יותר כמו גברים גם על מין, ויעדיפו להימנע מקשר מחייב. הן יהפכו אסרטיביות יותר, לא יהססו להחליף פרטנרים ויאמצו את צורת החשיבה שהיתה נהוגה אצל גברים בכל הנוגע ליחסי מין מזדמנים.  מעבר לכך, נשים ישנו את התפיסה הרווחת כיום לפיה חיי רווקות הם כישלון, ויקבלו יותר ויותר את הרעיון כצורת חיים מועדפת ומלאת יתרונות. למרבה ההפתעה, הגברים יהיו אלה שיחפשו קשר מחייב ורציני לטווח ארוך. מעבר לכך, הם יחפשו נשים חזקות ומבוססות כלכלית כבנות זוג פוטנציאליות ליחסים ארוכי טווח והקמת משפחה.

 

"הרעיון שנשים כמהות למחויבות מוקדמת כבר הוכח כלא נכון", אומרת מונדי. "נשים מתחתנות בגיל מאוחר יותר. ככל שיש להן השכלה גבוהה יותר, שאיתה גדל גם פוטנציאל ההכנסה, כך יורד הסיכוי שהן יתחתנו בגיל מוקדם. עם זאת, ההנחה היא כי מרבית הנשים רוצות להתחתן בסופו של דבר, ומתכוונות לעשות כך, אך לא חשות חובה כלשהי לעשות זאת בגיל מוקדם".

 

עטיפת הספר. המהפכה לפנינו

זוגיות אחרת

גם מערכות יחסים בין זוגות נשואים ישתנו במסגרת המהפכה שחוזה הספר. יציאתה של האישה לעבודה, טוענת מונדי, תפגע ביחסים עם בן הזוג. פגיעה "קשה" יותר יחוו אלו שיתנגדו ליציאתה של בת זוגם לעבודה והפיכתה למפרנסת העיקרית בבית, בעודם "זזים הצידה" מתפקידם המסורתי הזה, או לחילופין חשים כי הם "נותרים מאחור". כמו כן, עולה החשש כי אותן נשים יתפסו כפחות נשיות מצד בני זוגן.

 

אופן גידול הילדים ישתנה אף הוא כחלק מהשלכות התהליך. על פי התחזית, נשים יסתגלו לאימהות מרחוק תוך פיתוח תפיסה בקרב ילדיהם כי הדבר לגיטימי ואפשרי, ואינו מוריד מאהבתן. נקודה נוספת שמעלה מונדי בספרה היא החשש שעלול להתפתח בקרב האימהות העובדות מרומנים בקרב אבות שנשארו בבית לאימהות שנשארו בבית.

 

הארץ המובטחת

בסופו של התהליך, יגיעו שני המינים למה שמכנה מונדי בספרה "הארץ המובטחת". "הדור הבא כבר יגדל למציאות הזו", היא אומרת. "יש מי שאומרים שהתחזית שלי שלנשים תהיה יותר עצמאות כלכלית וגברים ייהנו מכך גם אופטימית מדי.  אני מניחה שהאידאל הוא מצב ביניים בו לשני בני הזוג תהיה חלוקה שווה בנטל ויכולת לפתח קריירה, מעין  רוטציה כזו. עם זאת, קשה לעשות זאת בפועל. זה  אידיאלי אבל ספק אם אפשרי".

תגובות (0)
הוסף תגובה