הפנים האמיתיות של נזקי השמש

אי אפשר להגיד שלא הזהירו אותנו מסכנות השמש, וכולנו יודעים לדקלם שחשיפה ממושכת לשמש יכולה לגרום לנזקים קשים לעור, ובמקרה הרע יכולה להוביל לסרטן העור. אבל אין כמו הדגמה חיה בשביל להבהיר עד כמה.

 

עוד ב Onlife:

 

אם האיום הבריאותי אינו מרתיע אתכם, והייתם צריכים תמריץ כדי להגן על העור, הגיע הגבר הזה, שמשמש הוכחה חיה להשפעת השמש על הזדקנות העור. מדובר בנהג משאית אמריקאי בן 69, שבמשך כמעט שלושים שנה בילה את רוב שעות היום בנהיגה, כשצדו השמאלי חשוף לשמש וצדו הימני נמצא בצל.

 

הדגמה חיה לנזקי השמש (צילום: אתר nejm.rog)

 

נהג המשאית נבדק על ידי שני דרמטולוגים מאוניברסיטת נורת'ווסטרן שבארה"ב, שמיפו את הנזקים שנגרמו לו בעקבות החשיפה לקרינה: העור שנחשף לשמש התעבה, התקמט והצטלק, והעין השמאלית שנחשפה לשמש סובלת מהתקרנות יתר (היפרקרטוזיס).

 

 

כללי בטיחות בסיסיים

במדינה חמה כמו שלנו, חשוב לזכור להגן על העור (בפרט על עור הפנים) כל הזמן, לא רק כשהולכים לים. אין כאן הרבה חידושים מסעירים, רק תזכורות לכמה כללי בטיחות בסיסיים שתמיד יעשו את העבודה:

 

  1. כיסוי האזורים החשופים– כרגיל, ההגנה הכי טובה היא צל. שימו צלונים באוטו, דאגו להשאיר ברכב איזו חולצת ארוכה ואוורירית, אם אתם יודעים שאתם הולכים לבלות את רוב היום בשמש דאגו לכובע.
     

  2. קרם הגנה– עוד הצעה שתמיד תחזור. לאור העובדה שאי אפשר באמת להסתובב מכוסים כל היום בשמש הישראלית, דאגו למרוח לפחות את האזורים הרגישים ביותר – פנים וצוואר.
     

  3. SPF30–  לקרמים שונים יש מקדמי הגנה שונים, אבל בעוד פעם היו נמכרים גם קרקמים עם מקדם הגנה 100, היום כבר ידוע כי ממספר מסוים אין לזה כבר יותר משמעות (למעט מחיר יקר יותר). בשנה שעברה מינהל התרופות האמריקאי אסר על החברות המייצרות את הקרמים לפרסם מוצר שמקדם ההגנה שלו הוא מעל חמישים, אבל רוב המומחים מציינים כי מקדם הגנה 30 עושה את העבודה. מצד שני, רובנו נוטים למרוח שכבה דקה הרבה יותר ממה שהתכוונו היצרנים, כך שכדאי למרוח עוד שכבה בתדירות גבוהה.
     

  4. משקפי שמש– חשוב להגן גם על העיניים ועל העור הרגיש סביבו.

תגובות (0)
הוסף תגובה