מחקר חדש: נמצא הגן שעושה נשים מאושרות

האם נשים מאושרות יותר מגברים? לאורך השנים פורסמו מחקרים רבים הטוענים לכאן ולכאן, אבל מחקר חדש הצליח לזהות את הגן שאחראי לאושר אצל נשים. אצל גברים, לעומת זאת, ההשפעה לא קיימת.

עוד ב Onlife:

 

מה גורם לנשים להישאר מאושרות לאורך זמן?

מחקר חדש של קבוצת חוקרים מאוניברסיטת דרום פלורידה (USF), המכון הלאומי לבריאות (NIH), אוניברסיטת קולומביה והמכון הפסיכיאטרי של ניו יורק מצאו קשר בין רמות נמוכות של גן מסוים לבין הסבירות שאישה תעיד על עצמה שהיא מאושרת. הגן, שנקרא oxidase A (MAOA), הוא הגן שקובע כיצד המוח שלנו מפרק ומעבד את ההורמונים דופמין וסרוטונין, הכימיקלים שגורמים לנו לחייך ולהרגיש מאושרים.

ככל שנוכחות הגן הזה גדולה יותר בדי.אן.איי של אישה, כך המוח מפרק מהר יותר את הכימיקלים האלה, מה שגורם להם, בסופו של דבר, לצאת מהר יותר מהמערכת. בפועל, זה בעצם פרק הזמן של תחושת ה"היי מרוב אושר". רמות נמוכות של MAOA גורמות לכך שההורמונים האלה נשארים במוח למשך פרק זמן ארוך יותר, כך שלאישה כזאת קל יותר להגדיר את עצמה כאישה מאושרת.

 

אצל גברים זה הופך לגן אלים

"זה גן האושר הראשון לנשים", אומר כותב המחקר הראשי הניאן חן. "הופתעתי מהתוצאות, משום שכמות נמוכה של הגן הזה היתה מקושרת לתוצאות שליליות כמו אלכוהוליזם, אגרסיביות והתנהגות אנטי-חברתית", הסביר בהודעה לעיתונות. "הוא אפילו נקרא 'הגן הלוחם' על ידי מספר מדענים. אבל, לפחות לנשים, המחקר שלנו מציג צד חיובי יותר של הגן".

אצל גברים, לעומת זאת, לא נמצאה, באופן מפתיע, שום התאמה בין רמות הגן בגוף לבין אושר. הגן קיים, כמובן, גם בגופם של גברים, אבל לא נראה שהוא פועל באותו האופן. החוקרים מצביעים על גורם אפשרי לפער: טסטוסטרון. לטענתם, קיים חשד כי רמות גבוהות של ההורמון הגברי מבטלות את האפקט החיובי של הגן על מצב הרוח של גברים, כשהם אף מציינים כי גברים נוטים להיות פחות מאושרים ככל שהם מתגברים, כשרמות הטסטוסטורון בגופם עולות.

בעוד נשים חוות רמות גבוהות יותר של חרדה מגברים, כשמדובר באושר כללי מהחיים – נשים נוטות להגדיר את עצמן כמאושרות, הרבה יותר מגברים. "הממצא החדש יוכל אולי לעזור לנו להסביר את הפער המגדרי, ולספק תובנות נוספות על הקשר בין גנים ספציפיים לבין אושר אנושי".

תגובות (0)
הוסף תגובה