5 הנשים החזקות של הנדל"ן הישראלי

עולם הנדל"ן אמנם נשלט ברובו על ידי גברים, אולם ישנו מיעוט נשי שמצליח להשתחל לתוך נבכי השוק, המגלגל מיליארדים מדי שנה. לפניכם חמש מכרישות הנדל"ן המשפיעות ביותר על שוק הדיור הישראלי.

 

עוד ב Onlife:

 

סגי איתן, מנכ"לית קבוצת נכסים ובניין

 

סגי איתן (צילום: יח"צ)

 

יחסית לאחת הנשים החזקות בעולם הנדל"ן, סגי איתן נשארת אנונימית יחסית, ושמה אינו מוכר מחוץ לעיתונים הכלכליים. רואת חשבון במקצועה, איתן מכהנת כמנכ"ל קבוצת נכסים ובניין, שבשליטתו של הטייקון המוכר הרבה יותר, נוחי דנקנר. איתן בת ה-58 משמשת גם כיו"ר מת"מ, יו"ר דירקטוריון נווה גד בנין ופיתוח בע"מ, ומכהנת במשרות בכירות רבות נוספות בקבוצת נכסים ובניין.

 

בבעלות קבוצת נכסים ובניין ישנם נכסים בהיקף של כמיליון מ"ר בישראל, ועוד כ-300 אלף מ"ר בחו"ל. שוויים מוערך בלמעלה משמונה מיליארד שקלים, והם מושכרים בתפוסה של מעל 95%. יחד עם זאת, זה לא הפריע לה לרשום הפסדים של כמעט חצי מיליארד שקל בשנת 2011, וחרף כך לשלם לאיתן שכר של כ-2.5 מיליון שקלים באותה שנה.

 

סגי איתן, אם לשלושה, אינה מרבה להתראיין. היא הגיעה לתחום הנדל"ן לאחר שניהלה את תיק חברת אזורים מקבוצת אי. די. בי של דנקנר, עד אשר הציעו לה משרה באזורים עצמה. שם טיפסה בסולם הדרגות, ולאחר כעשרים שנה בחברה, עשר מתוכן כסמנכ"לית כספים, החליטה להתפטר. רק שבועות לאחר שעזבה באופן רשמי, קיבלה שיחת טלפון מנוחי דנקנר ורפי ביסקר, ובעקבותיה הפכה למנכ"ל נכסים ובניין.

 

במהלך שמונה שנותיה של איתן בנכסים ובניין, עלה באופן עקבי שווי החברה, וכמעט לא נרשמו הפסדים –עד לשנת 2011, בה נרשמו הפסדי ענק – וזאת בעיקר בעקבות פרויקט משותף של נכסים ובניין ואלעד גרופ של יצחק תשובה בלאס וגאס, שנחל כישלון גורף.

 

 

דפנה הרלב, מנכ"לית אביב ארלון

 

דפנה הרלב (צילום: יח"צ)

 

דפנה הרלב היא מנכ"לית משותפת ואחת מבעלות השליטה בקבוצת אביב, המחזיקה בנכסים רבים בארץ וברחבי העולם. בימים אלו בונה החברה פרויקט מתוקשר של דירות קטנות, בנות שני חדרים בעיקר, במתחם גן החשמל.

 

הרלב מנהלת את קבוצת אביב יחד עם אחיה, דורון אביב, והיא מתארת את החברה במונחים אנושיים. הרלב מספרת שהקבוצה היא כמו משפחה, ומדברת על החיבה שהיא רוכשת לה, כאילו הייתה אדם חי. לאור העובדה שהרלב גדלה לתוך החברה, שהוקמה על ידי אביה המנוח בשנת 1963, אפשר להבין אותה.

 

לאחר שחרורה מהצבא, למדה דפנה הרלב תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת בר אילן. היא מספרת שתכננה להמשיך לתואר שני, ולהשתלב בשוק בתחום הפיננסים, אבל אביה הניא אותה מכך – והציע לה לעבוד תחתיו. היא נענתה, ועבדה תחת אביה עד למותו בטרם עת, בשנת 2001, כשנפטר בעקבות נפילה בעת רכיבה על סוס, בהיותו בן 69 בלבד. לאחר שהתאוששו מההלם והאבל הראשוני, החליטו הרלב ואחיה שאסור לתת לעסקיו של אביהם לגווע – והחלו לנהל את החברה במשותף.

 

הנפוטיזם לא מסתכם בכך. בעלה של דפנה הרלב, מיקי הרלב, הוא מהנדס פרויקטים, וגם הילדים המבוגרים יותר משתתפים בחגיגה העסקית. לנכדה הראשון של דפנה הרלב, שנולד ב – 2008, קוראים אביב. 

 

 

ענבל אור, בעלים ומנכ"לית של חברת אור סיטי נדל"ן

 

ענבל אור (צילום: יח"צ)

 

ענבל אור, המנכ"לית והבעלים בחברת אור סיטי נדל"ן, מספרת בגאווה שהיא עבדה עד שעתיים לפני לידת שתי בנותיה בנות החמש והשמונה, תיאמה פגישות בחדר הלידה וחזרה לעבודתה יומיים אחרי הלידות.

 

אור בת ה – 36 אוהבת להצטלם ולהראות נוכחות באירועים מתוקשרים. בעקבי סטילטו גבוהים היא מדלגת בין חיי המשפחה לבין עולם הנדל"ן. היא עבדה בעיקר בתחום השיווק, הפרסום והמכירות, עד שהחליטה בשנת 2005 להקים את אור סיטי נדל"ן, המתמחה בקבוצות רכישה, שהוגדרה על ידי סקר המגורים של גלובס לשנת 2012 כחברת הנדל"ן השישית בגודלה בישראל, לצד כרישי נדל"ן מוכרים כגון אפריקה ישראל ושיכון ובינוי.

 

האסטרטגיה העסקית של ענבל אור מסתמנת בעיקר ככזו שאינה מוכנה לשמוע "לא" כתשובה. בין הישגיה בתחום: היא החלה למכור דירות בקומה ה – 30 של פרויקט חדש בדרך ז'בוטינסקי ברמת גן, עוד לפני שאפילו הגישה בקשה רשמית לבנייה, ולאחר שעיריית רמת גן הכריזה כי יאושרו שני בניינים של עד שמונה קומות בלבד במגרש המדובר. הדבר לא הפריע לאור, שהמשיכה לטעון כי הדבר אפשרי, וממשיכה לשווק אותן, כאשר הנושא עדיין נמצא בדיונים בעירייה.

 

בראיון קודם ל – Onlife הסבירה ענבל אור כי כבר מגיל צעיר כיוונה גבוה. "בגיל 21, אחרי הצבא, כשכל החברות יצאו לטיול בתאילנד אני הלכתי ללמוד, ובמקביל עבדתי בבוקר בשתי עבודות", אמרה. "לא היה מי שיפרנס אותי, ואז גם הבנתי שאצליח, ושום דבר לא יעצור אותי".

 

את עסקיה, היא מספרת, היא מנהלת בצורה קרה, ומתנתקת מצרכים רגשיים. מי שלא מתאים – מפוטר, מי שלא מיישר איתה קו – הולך. בשעתו פיטרה אפילו את אחותה, שהיום שבה לעבוד עמה בחברה. השורה התחתונה? אל תלכו נגד ענבל אור. 

 

 

ליטל גינדי-מטלון, בעלים משותפים של חברת גינדי החזקות

 

ליטל גינדי-מטלון (צילום: ליונל דרמון)

 

יש כל כך הרבה גינדים בענף הנדל"ן שקצת קשה לעקוב. רבים מבני ובנות המשפחה עוסקים בנדל"ן, תחת חברות שונות, כל אחת מהן בבעלות חלק אחר של המשפחה.

 

עו"ד ליטל גינדי-מטלון היא מנכ"לית משותפת ואחת מבעלות חברת גינדי החזקות. למרות שהתמחתה בעריכת דין, עולם הנדל"ן, היא מספרת, זרם בעורקיה מגיל אפס, ובשנת 2000, מעט לאחר לידת בתה הבכורה, הקימה יחד עם אחיה, אבי וגיא, את גינדי-החזקות.

 

קצת יותר מעשור מאוחר יותר, החברה מוכרת (בין השאר בזכות השם "גינדי" אבל ממש לא רק בגללו) כאחת החברות המעניינות בעולם הנדל"ן. פרויקטים כגון מתחם G המתוקשר, ופרויקט שרונה, הם חלק מהעניין. מכירת מעל 500 דירות ביום אחד, הם חלק נוסף ממנו. היוקרה שמשווקת החברה לכל מען דבעי היא החלק השלישי של הפאזל. עם שמות פרויקטים מפוצצים כמו One and Only, גינדי גרדנס, גינדי קולקשנז – ואפילו השם הכמעט אירוני לפרויקט הנבנה בפתח תקווה, "מסורת של יוקרה", אין ספק שגינדי החזקות מאמינה במוצר שלה – וזה עובד.

 

על ליטל גינדי-מטלון עצמה נאמר על ידי עמיתים שהיא מומחית במשא ומתן, רהוטה ומהירת מחשבה. היא יודעת לתכנן פרויקטים, ולהשיג להם מימון בסכומים עצומים, שמגיעים גם למאות מיליוני שקלים.

 

 

שרי אריסון, בעלים של קבוצת אריסון הכוללת את חברת שיכון בינוי

 

שרי אריסון (צילום: ויקיפדיה)

 

יכול להיות שעל הנשים הקודמות ברשימה לא שמעתם, אבל השם שרי אריסון הפך ברבות השנים למותג בפני עצמו. אריסון, האישה העשירה ביותר במזרח התיכון, אחת הנשים העשירות בעולם והיחידה שנכנסת שנה אחר שנה לרשימת הנשים החזקות בעולם של מגזין פורבס, היא בעלת חברת הענק אריסון השקעות והפכה לסלבריטאית של ממש בשנת 2002, ולא מהסיבות הטובות.

 

לאחר הכרזתו של בנק הפועלים לפטר כ-900 עובדים, דווקא בתקופה בה הראה הבנק רווחים ניכרים, כינסה אריסון, בעלת המניות העיקרית בבנק, מסיבת עיתונאים – ובה הסבירה כי הפיטורים חשובים לבנק ולכלכלה. מאז הפך שמה למעין סטריאוטיפ למיליארדרית האטומה, שנעולה במגדל השן שלה ומשחררת הצהרות כואבות בלי להניד עפעף או לראות באמת את הניזוקים. מאז שמה נקשר עם פרשיות רבות – החל מהאשמתו של בעלה לשעבר עופר גלזר בהטרדה מינית, דרך האוטוביוגרפיה שלה, "לידה", בה מספרת אריסון, בין השאר, על מפגשים רוחניים ותקשורים עם ישויות על-טבעיות, שמעניקות לה את היכולת לנבא את העתיד.

 

אריסון נולדה בניו יורק, וחייתה לסירוגין בארצות הברית ובישראל. לרוב ההון המשפחתי אחראי אביה, תד אריסון, לאחר שייסד את חברת קרניבל קרוז ליינרז. בשנות ה-90' המוקדמות עלה תד אריסון לארץ, והקים את חברת אריסון השקעות, בו נעשתה בתו שרי בעלת השליטה לאחר מותו.

 

מה לכל זה ולנדל"ן? ובכן, בניגוד לשאר החברות שהוצגו לעיל, אריסון השקעות אינה מתרכזת רק בנדל"ן. היא מנצחת על מאות פרוייקטים – נדל"ניים, פיננסיים, פילנתרופיים, בתחום האנרגיה והמים, בתעשייה בת-קיימא ("ירוקה"); כמעט בכל מקום בו יש הזדמנות להשקיע, תוכלו למצוא את אריסון השקעות, ובראשה את שרי אריסון השנויה במחלוקת – שנלחמה על מנת לקבל את חלקה בירושה ואת הבעלות על החברה המשפחתית. אביה, כך אמרה, לא האמין שנשים צריכות להיות חלק מעולם העסקים.

 

  • עזרו בהכנת הכתבה: אריק מירובסקי, שי פאוזנר ושי גרינברג

 

________________________________________________________

עוד לא הצטרפת לפורום נשים ועסקים של Onlife? היכנסי לפורום ופתחי אתר עסקי משלך בחינם

תגובות (0)
הוסף תגובה